Росію відсторонили від Олімпіади-2026

Джерело: Reuters

Міжнародний олімпійський комітет офіційно заявив, що російські спортивні команди, включно з національною збірною з хокею, не зможуть взяти участь у зимових Олімпійських іграх-2026 в Італії. Рішення є частиною санкційних заходів, запроваджених після початку повномасштабної війни Росії проти України.

Приводом для роз’яснення з боку МОК стали повідомлення РФ про переговори між представниками Федерації хокею Росії та Міжнародною федерацією хокею (IIHF) щодо можливого допуску збірної до Ігор.

Рекомендація Виконавчої ради МОК від березня 2023 року щодо команд спортсменів з російським паспортом залишається чинною. Це рішення ґрунтується на тому, що група індивідуальних нейтральних спортсменів за визначенням не може бути визнана командою. Ми взяли до відома, що IIHF підтвердила свою прихильність дотримуватися цієї рекомендації, — наголосили у МОК.

У жовтні 2023 року МОК призупинив членство Олімпійського комітету Росії за порушення Олімпійської хартії: приводом стало визнання російською стороною так званих регіональних олімпійських рад на окупованих територіях України — у Луганській, Донецькій, Херсонській та Запорізькій областях.

Попри жорсткі обмеження, окремі спортсмени з Росії та Білорусі отримали право брати участь в Олімпійських іграх 2024 року у Парижі. Проте їхній допуск став можливим лише після ретельної перевірки, та відбувалася строго в нейтральному статусі — без прапора, гімну та національної символіки РФ.

Як уточнює Reuters, четверо російських фігуристів — чоловіки та жінки в поодиноких дисциплінах — отримали дозвіл Міжнародного союзу ковзанярів на участь у відбіркових змаганнях до Ігор 2026 року. Проте, як і раніше, виключно як нейтральні атлети.

  • Міністр туризму та спорту Словаччини Рудольф Гуляк звернувся до Федерації хокею та головного тренера національної збірної з закликом залучити до команди якомога більше хокеїстів із російської КХЛ, підкресливши, що спорт має залишатися поза політикою.
  • Корнелію Дудайте, представницю збірної Литви з функціональних видів спорту, дискваліфікували з чемпіонату світу, що проходить в столиці Угорщини з 13 по 15 грудня, через футболку з написом “Make Russia small again” (“Зробімо Росію маленькою знову”).
  • Французькі правоохоронці заявили, що запобігли трьом спробам терактів під час Олімпійських і Паралімпійських ігор у Парижі. Зловмисники планували атаки на ізраїльські установи або представників Ізраїлю, хоча сама ізраїльська команда не була конкретною мішенню.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.