Рубль падає на тлі валютної кризи: Росія втрачає економічну стабільність

Джерело: Moscow Times.

Росія стрімко втрачає надходження іноземної валюти, що посилює тиск на національну економіку та рубль. Як повідомляє Центробанк РФ, за останні місяці торговий баланс скоротився майже вдвічі: з $12,4 млрд у вересні до $6,3 млрд у листопаді, що стало мінімумом з липня 2023 року.

Основна причина суттєве скорочення експорту, який залишається головним джерелом валюти для ізольованої від міжнародних ринків країни. За останні три місяці експорт упав із $39,1 млрд у вересні до $32,2 млрд у листопаді. Натомість імпорт залишається стабільним, створюючи додатковий тиск на валютний ринок.

Зараз профіцит торгівлі товарами єдиний ресурс, яким фінансується дефіцит у сфері послуг, виплати за зовнішніми боргами та купівля іноземних активів. Проте, за підрахунками аналітиків, $6 млрд на місяць уже недостатньо для задоволення потреб економіки.

Ще один виклик зростання частки торгівлі в рублях, що знижує приплив іноземної валюти. За даними Центробанку, чисті продажі валюти великими експортерами в листопаді досягли мінімуму за останні чотири місяці. Це, на думку експертів, стало однією з ключових причин ослаблення рубля у листопаді.

Аналітики прогнозують, що Росія опинилася перед вибором: або девальвація рубля з ризиком стрімкого зростання інфляції, або ж різке скорочення імпорту та підвищення попиту на рубль шляхом збільшення ключової ставки. Однак обидва сценарії передбачають подальше погіршення економічної ситуації.

До того ж, навіть нинішні ціни на нафту, які залишаються відносно високими, не рятують ситуацію. Аналітики попереджають про можливе зниження вартості нафти через уповільнення економіки Китаю, перехід на відновлювані джерела енергії та санкційну політику США.

Ця ситуація загострює глибоку економічну кризу в Росії, яка, попри дорогі енергоресурси, втрачає ключові важелі валютної стабільності.

Данія посилить заходи безпеки для танкерів, котрі можуть становити небезпеку для довкілля, мореплавання та моряків, мовиться у заяві морського управління королівства. Відповідне рішення ухвалили у відповідь на “активність старих суден, які перевозять нафту через данські протоки”.

Росія проводить приховані маневри з міжконтинентальними балістичними ракетами “Ярс” у Поволзькому регіоні.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 лютого.  Від початку цієї доби відбулося 89 бойових зіткнень. 

Вищий антикорупційний суд 5 лютого задовольнив позов Міністерства юстиції до колишнього охоронця Віктора Януковича В’ячеслава Заневського про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону “Про санкції”.

6 лютого міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко спільно з заступником міністра оборони Сергієм Мельником та командувачем Медичних сил ЗСУ Анатолієм Казмірчуком обговорили механізм розбронювання медиків для потреб ЗСУ.