Санкції Байдена блокують експорт російської нафти: танкери дрейфують у морі
Джерело: Bloomberg
Попри санкції адміністрації Джо Байдена проти російської нафтової промисловості, Росія продовжує вивозити нафту зі своїх портів. Однак обмеження суттєво впливають на здатність продавати паливо та доставляти його до портів покупців. На російських танкерах наразі накопичено сирої нафти на загальну суму близько $1,3 млрд.
Зокрема Індія повністю припинила прийом нафти, що вивозиться з Арктики та проектів “Сахалін 1 та 2”, оскільки усі танкери, які перевозили нафту, потрапили під санкції. Крім того, Індія відмовляється приймати нафту, якщо хоча б на одному етапі транспортування вона була на санкційних суднах. Також частково припинили прийом російської нафти китайські нафтопереробні заводи, згідно з даними Bloomberg, які посилаються на відстеження танкерів.
Однак загальний обсяг вивезеної нафти з усіх портів за тиждень до 2 березня зріс на 20%, порівняно з попереднім тижнем, коли експорт знизився на 18%. Загальний обсяг нафти зріс на 580 000 барелів, досягнувши 3,53 млн барелів. Менш волатильний чотирьохтижневий показник підвищився до 3,09 млн барелів. Проте близько 7,7 млн барелів нафти з двох сахалінських проектів вже понад два тижні перебуває на дрейфуючих танкерах у морі, тоді як до введення санкцій ці танкери зазвичай доставляли нафту на НПЗ протягом тижня. Ще 12 млн барелів з Арктики вже місяць і більше перебувають у морі, набагато довше, ніж це було передбачено.
Загальний обсяг нафти на цих танкерах, які фактично стали плавучими сховищами, відповідає майже шести з половиною дням загального російського морського експорту. Це означає, що Росія втратила можливість заробити майже $1,35 млрд на доставці нафти покупцям – саме стільки коштувала вивезена за тиждень нафта (середнє значення за чотири тижні).
До запровадження санкцій 10 січня Індія приймала близько 60% російського експорту арктичної нафти (приблизно 64 млн барелів минулого року). За перші дев’ять місяців 2024 року Індія також прийняла близько 14 млн барелів нафти з проекту “Сахалін-1” (майже 30% від загального обсягу ПОСТАЧАНЬ, хоча в IV кварталі ця торгівля практично зупинилася).
Тоді як жоден танкер, що взяв нафту в Арктиці після 10 січня, не розвантажився в Індії, свідчать дані Bloomberg. З 19 вантажів сахалінської нафти лише п’ять були доставлені, з них три – в резервуари в порту Яншань поблизу Шанхаю. Цей порт не має зв’язку з жодним НПЗ, і ця операція, ймовірно, була спрямована на приховування справжнього походження барелів.
У лютому підсанкційні танкери завантажили 2 млн барелів нафти Sokol у супертанкер, але він не зміг розвантажитися в китайському Янтає і тепер просто дрейфує у морі.
- Країни “Великої сімки” розглядають можливість додаткового посилення санкцій щодо російської нафти, повідомляє Bloomberg, посилаючись на проєкт доручення, підготовлений для міністрів фінансів G7.
- Росія продовжує експортувати нафту зі свого головного тихоокеанського термінала новими танкерами, щоб обійти останні санкції США.
- Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс розповів, що Штати готові запровадити нові санкції проти РФ та навіть, ймовірно, вдатись до військових дій, якщо російський президент Володимир Путін відмовиться від мирної угоди з Україною.
- Міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп не йде на поступки російському лідеру Володимиру Путіну.
- Президент Володимир Зеленський заявив главі США Дональду Трампу під час телефонної розмови 12 лютого, що лідер Кремля Володимир Путін лише вдає, що хоче домовити.
Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.
Рішенням Київського апеляційного суду призначили новий розгляд справи ексголови Броварської райдержадміністрації Володимира Майбоженка. У квітні 2024 року він напідпитку збив на пішохідному переході чотирьох осіб.
На тлі кризи в цивільній авіації через війну та санкції в Росії заговорили про можливе відродження дирижаблів. Їх планують використовувати для транспортування вантажів у важкодоступних районах Арктичної зони, і вироблятимуть — із сучасних композитних матеріалів.
Пізно ввечері 16 квітня російські війська здійснили черговий масований обстріл Дніпра. Внаслідок атаки дронів загинули двоє осіб, ще семеро постраждалих.
16 квітня президент Володимир Зеленський погодив утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області.