Сербія може вийти з Ради Європи, якщо члени дозволять приєднатися Косово
Джерело: Bloomberg
За словами президента Сербії Александара Вучича, Сербія розглянула б можливість виходу з Ради Європи, якщо Косово приймуть до організації.
Більшість із 46 членів Ради Європи визнали Косово як окрему країну, проте їх спроба приєднатися до групи викликає суперечку, яку ЄС намагався вирішити протягом більш ніж десяти років посередницьких переговорів між балканськими ворогами.
Прийняття заявки Косова на приєднання до організації “де-факто означало б вигнання Сербії”, сказав Вучич.
“Ми побачимо, залишиться Сербія чи ні, [якщо Косово приймуть до організації]. Можливо, вони воліли б мати Косово в Раді Європи замість Сербії”, – сказав він.
Сербія все ще вважає Косово частиною своєї території і покладається на Китай і Росію, кидаючи виклик її суверенітету. Росія була виключена з Ради Європи у 2022 році після їх повномасштабного вторгнення в Україну.
І Сербія, і Косово прагнуть приєднатися до Європейського Союзу, але їм необхідно нормалізувати відносини, щоб мати право на потенційне членство.
ДОВІДКА: Косово – частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 97 держав-членів ООН.
Внаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку. Сербія досі не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі. 2016 року підписано Угоду про асоціацію між Косовом та Європейським Союзом. Держава є потенційним кандидатом на вступ у ЄС.
Косово межує з Північною Македонією на півдні, Сербією на сході та півночі, Албанією на південному заході та Чорногорією на північному заході.
Албанська більшість (92%), що проживає в Косові, яка й вимагала незалежності, контролює всю територію краю, за винятком декількох громад, більшість в яких становлять серби.
- Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті повідомив, що Республіка приєдналася до декларації G7 стосовно надання довгострокової підтримки безпеки Україні.
- Сполучені Штати спостерігають за тривожним розгортанням сербських військ уздовж кордону Косово, яке дестабілізує територію, заявив Білий дім і закликав вивести сили.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.
У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.
У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.