«Шкода, що Україні не дали більше зброї»: рідні жертв MH17 у 10 роковини авіакатастрофи
Джерело: AP News
10 років тому – 17 липня 2014 року – у небі над Донбасом бойовики так званої “ДНР”, яку підтримує РФ, збили пасажирський літак MH17, який прямував з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). Загинули всі 298 осіб, які перебували у літаку.
Сьогодні рідні загиблих зібрались разом з офіційними особами в австралійському парламенті для вшанування пам’яті жертв.
Один з них – австралієць Пол Гард – звинувачує в авіакатастрофі конфлікт на Донбасі. Внаслідок авіакатастрофи загинули його батьки, медики Роджер та Джилл Гард.
“Я не думаю, що хтось мав намір збити пасажирський літак. У цьому сенсі я вбитий горем через те, що конфлікт триває. Але я думаю, що багатьом родинам дійсно хочеться визнання того, що це неправильно, і Росія не повинна була починати війну”, – сказав Пол.
Попри всі докази причетності до трагедії РФ, вона відкидає звинувачення та відмовлялась видати підозрюваних у збитті – двох росіян та українця – яких у 2022 році нідерландський суд заочно засудив за вбивство.
Росію продовжують переслідувати відповідно до міжнародного права: з боку Нідерландів – через Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) та з боку Австралії та Нідерландів разом – через Раду Міжнародної організації цивільної авіації (РМОЦА) за її ймовірну причетність до катастрофи “боїнга” MH17.
Глава МВС Австралії Пенні Вонг сьогодні заявила, що вона шокована тим, що Росія вийшла з розгляду РМОЦА у червні.
“Ця справа триватиме, і ми не зупинимось у наших намаганнях притягнути Росію до відповідальності. Сьогодні від імені австралійського уряду я вкотре підтверджую наше колективне бажання правди, справедливості та відповідальності за злочини, скоєні 17 липня 2014 року”, – наголосила вона.
Пам’ятні заходи заплановано і в Нідерландах: увечері, поруч із пам’ятником біля аеропорту Схипхол, звідки вилетів MH17.
Генпрокурор Австралії Марк Дрейфус представлятиме свою країну на цьому заході, де в пам’ять про кожну жертву висадили 298 дерев та соняшники, подібні до тих, які росли на місці падіння “боїнга”.
Він сподівається, що справа Нідерландів та Австралії проти Росії повернеться до РМОЦА у жовтні, попри відмову РФ.
“Ми не залишимо це без уваги, поки не притягнемо Росію до відповідальності”, – наголосив він.
У катастрофі загинуло 196 громадян Нідерландів та 38 австралійців. Серед жертв також громадяни Малайзії, Індонезії, Великої Британії, Німеччини, Філіппін, Канади, Нової Зеландії, В’єтнаму, Ізраїлю, Італії, Румунії, США та Південної Африки.
Тоні Ебботт, який у 2014 році був главою австралійського уряду, пригадав, що президент РФ Володимир Путін став дуже агресивним, коли його запитали про збиття літака та війну на Донбасі в кулуарах саміту лідерів Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Пекіні у 2014 році.
Через перекладача Путін тоді сказав, що “всі українці фашисти” і “самі збили” літак. Також Путін сказав, що “Україна немає права на існування”.
“Потім, коли ми повертались на конференцію – і це було дійсно незвично – він раптово повернувся, схопив мене за лікті та спробував струсонути мене, а потім відштовхнув мене. І він сказав англійською, якою дуже вільно спілкується: “Послухайте, ви не корінний австралієць, але я корінний росіянин” і відштовхнув мене”, – розповів Ебботт.
Колишній прем’єр Австралії вважає, що у такий спосіб Путін у своїй грубій манері хотів доказати йому, що “як я, громадянин переселенського суспільства, не можу зрозуміти кров, ґрунт та містичну прив’язаність, яку він мав до кожного міліметра матінки-Росії?”.
“Тому для мене вже тоді було цілком очевидно, що він має на увазі. Я просто думаю про те, як шкода, що за цей час не було зроблено більше для озброєння українців”, – наголосив Ебботт.
ДОВІДКА: 17 липня 2014 року російські військові збили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Близько 16:00 з літаком зник зв’язок, хоча політ тривав штатно і досі не було несправностей.
Боїнг 777 збили із зенітно-ракетного комплексу “Бук”, який доставили з Російської Федерації і розмістили поблизу міста Сніжне Донецької області на території, тимчасово окупованій і підконтрольній російським військам та створеним російськими спецслужбами і підлеглим російському військовому командуванню збройним формуванням місцевих колаборантів.
Воєнний злочинець Ігор Гіркін “Стрєлков” не менш ніж через дві години після катастрофи оприлюднив повідомлення, що підконтрольні йому найманці та бойовики нібито збили в районі Тореза український Ан-26. Але видалив свій допис, коли стало відомо, що насправді було збито пасажирський літак.
СБУ вдалось зафіксувати телефонні розмови учасників цього злочину. У них йшлося про те, що MH17 збили із ЗРК “Бук”.
У серпні 2014 року створили слідчу групу (Joint Investigation Team). Для розслідування кримінального злочину до неї увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. 9 вересня нідерландська Рада безпеки опублікувала результати розслідування, де зазначила, що з підконтрольного російським силам району було випущено ракету “земля-повітря”.
24 травня 2018 року Міжнародна спільна слідча група у Нідерландах встановила, що ЗРК “БУК” належав 53-й бригаді військ протиповітряної оборони РФ. Наступного ж дня Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили у катастрофі Росію.
Кремль тривалий час заперечував будь-яку причетність до знищення лайнера і відмовлявся екстрадувати обвинувачених або співпрацювати зі слідством.
У листопаді Окружний суд в Гаазі (Нідерланди) визнав винним у діях, що призвели до падіння літака MH17, та вбивстві його пасажирів й екіпажу Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. Усіх трьох заочно засуджено до пожиттєвого ув’язнення. Також вони мають виплатити 16 мільйонів євро родинам загиблих.
Також визнано, що літак було збито із ЗРК “Бук” ракетою, запущеною з боку тимчасово окупованого РФ Первомайського. Під час засідання визнано, що самопроголошена влада та бойовики отримувала політичні та військові вказівки з Москви.
Тоді Володимир Зеленський назвав це рішення дуже важливим: “Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти встановлено”.
8 лютого 2023 року прокуратура Нідерландів заявила, що, ймовірно, президент Росії Володимир Путін особисто підписав рішення про постачання зенітно-ракетних систем великої дальності проросійським сепаратистам на сході України до того, як вони збили рейс 17 Malaysia Airlines у липні 2014 року, що призвело до загибелі всіх 298 пасажирів та екіпажу.
- Фонд американського актора Джорджа Клуні та його дружини Амаль Клуні Clooney Foundation for Justice подав до суду на російських військових.
У Львівській області під час ракетно-дронової атаки РФ 13 грудня пошкоджено одразу шість об’єктів критичної інфраструктури.
Понад половина активних енергоблоків підконтрольних Україні АЕС скоротили потужність через масовану атаку Росії 13 грудня.
Працівники ДБР викрили заступника начальника військової частини на Донеччині, який примушував підлеглих працювати на його родину та віддавати частину бойових виплат.
Служба безпеки запустила чат-бот у месенджері “Телеграм” для протидії спецслужбам РФ, які намагаються завербувати українців для підпалу, теракту чи мінування.
Польська компанія CD Projekt Red випустила перший трейлер відеогри “Відьмак 4”. Тепер головною героїнею буде відьмачка Цирі – учениця Геральда з Рівії.