Швеція попередила про підвищення рівня загроз з боку Росії
Джерело: The Guardian
Влада Швеції попередила про високий рівень диверсій з боку РФ, зокрема на збройних об’єктах після того, як оборонна промисловість країна повідомила, що частіше зазнає атак.
Охоронні компанії у Швеції повідомили про зростання кількості спроб саботажу, включно з використанням дронів над об’єктами оборонних компаній для їх документування та нанесення на карту, “агресивнішим” шпигунством, кібератаками та дезінформацією.
Останніми місяцями на теренах Європи відбулись кілька інцидентів, до яких, наймовірніше, причетна Росія. Зокрема мовиться про спробу вбивства виконавчого директора німецького виробника зброї та пожежі на металургійному заводі виробника оборонної продукції у Берліні.
Відтак у шведській службі безпеки (Säpo) заявили про “підвищену схильність росіян до ризику”, зокрема щодо проведення операцій впливу та диверсій.
“Протягом певного періоду ми бачили ознаки підвищеної схильності Росії до ризику, і це стосується діяльності, яка загрожує безпеці. Це широкий спектр, від операцій впливу до навіть диверсій, які спрямовані на Захід, зокрема і на Швецію”, – сказав Карл Мелін, речник Säpo.
Оскільки Швеція підтримує Україну, то у Säpo вважають, що під загрозою – військові та збройні заводи.
“Ми порушували питання незаконної розвідувальної діяльності іноземних держав протягом багатьох років, але саме зараз ми бачимо цю різницю і, можливо, тенденцію до збільшення загроз з Росії. Це зміна, яку ми сприймаємо дуже серйозно і у відповідь на яку ми діємо, щоб протистояти цій загрозі”, – сказав Мелін.
Шведська асоціація безпеки та оборонної промисловості (SOFF), яка представляє 250 компаній, заявила, що спостерігає “агресивніші розвідувальні операції зі збору конфіденційної інформації шляхом шпигунства”.
За словами Роберта Ліммергорда, генерального секретаря SOFF, менші компанії зазнають складніших кібератак, а галузь стає об’єктом кампаній з дезінформації. Вважається, що дезінформація спрямована на поширення чуток про шведську зброю в Україні або про окремі компанії з метою підірвати довіру до скандинавської країни, яка приєдналася до НАТО менше пів року тому.
“Це активніша картина загрози, де, зокрема, Росія знизила поріг своїх дій. У Росії завжди були ресурси, щоб діяти, але ми бачимо, що сьогодні вони готові йти на більший ризик”, – сказав він.
Закликаючи змінити закон, він сказав, що компанії повинні мати можливість боротися з дронами, а транспорт для працівників має бути краще захищеним.
“Закони сьогодні написані для мирного часу, але ми зараз у суворі часи. Ми також бачимо потребу у збільшенні ресурсів для наглядових органів для захисту безпеки, а також у ширшому обміні інформацією про загрози між органами влади та компаніями. Важливо, щоб влада вміла справлятися з діловим життям”, – сказав він.
Säpo заявило, що реагує на російські атаки контррозвідкою та покращує розуміння бізнесом того, в який спосіб він може бути вразливим.
- Депутати Бундестагу Маркус Фабер і Костянтин фон Ноц підозрюють, що інциденти на двох військових базах у Німеччині можуть бути пов’язані з російською диверсійною діяльністю.
У новорічну ніч російські окупанти випустили по Україні понад сотню безпілотників, більшість з яких вдалось збити.
З 1 січня 2025 року Канада стала головувати у G7, змінивши Італію відповідно до ротаційного принципу. Це триватиме 2025 рік.
31 грудня США запровадили санкції проти організацій у Росії та Ірані, звинувативши їх у спробі втручання у вибори президента Сполучених Штатів у 2024 році.
У тимчасово окупованому Лисичанську Луганської області в кінці грудня семеро неповнолітніх дітей підірвалися на міні, яку встановили російські окупанти.
У Києві зросла кількість постраждалих унаслідок атаки БпЛА вранці 1 січня.