Швеція зупиняє план надходження в Україну літаків Gripen

Джерело: Reuters

Міністр оборони Швеції Пол Йонсон у вівторок, 28 травня, повідомив, що Швеція зупиняє плани надсилання винищувачів Gripen в Україну, щоб забезпечити відправлення F-16.

“Інші країни коаліції закликали нас почекати з системою Gripen. Це пов’язано з тим, що зараз у центрі уваги представлення системи F-16”, — сказав міністр.

Минулого року Україна почала обговорення зі Швецією можливості отримання літаків Gripen, і остання пізніше заявила, що оцінить потенціал надання літаків, виготовлених шведським оборонним підрядником Saab.

14 вересня 2023 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон  повідомив, що українські пілоти провели тестовий політ на винищувачах Gripen.

26 лютого лідер партії “Центр” Мухаррем Демірок зауважив, що після погодження Угорщиною вступу Швеції у НАТО необхідно негайно розглянути рішення стосовно постачання країною винищувачів Gripen до України.

28 березня Пол Йонсон зазначив, що країна не виключає можливості надання Україні своїх винищувачів Gripen й наразі “триває обговорення”.

Зауважимо, Gripen міг би суттєво допомогти Україні контролювати свій повітряний простір. Винищувач вважається відносно дешевим і простим в обслуговуванні, і може працювати з коротких, вузьких злітно-посадкових смуг, включаючи імпровізовані на прямих ділянках шосе. Це зменшує ризик скупчення літаків на базі.

Довідка. Saab JAS 39 Gripen — шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який розробила та виробляє компанія Saab. Роботи над літаком розпочали в 1979 році, а у 1988-у літак уперше злетів. 1 листопада 1997 року JAS 39 було офіційно прийнято на озброєння Шведських Військово-Повітряних Сил.

Загальні характеристики: екіпаж — 1 (версія E) / 2 (версія F) людини; розмах крил — 8,6 м; максимальна злітна вага — 16,5 т; корисне навантаження — до 7,2 т; двигун — 10 000 кгс на форсажі; має 10 точок підвіски; бойовий радіус — 1 500 км.

16 червня голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький повідомив, що у наступні кілька тижнів ситуація в українській енергосистемі суттєво погіршиться. Зокрема з 11:00 до 23:00 графіки відключень плануються дещо більшими, ніж у решту часу доби.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 19:00 16 червня. За добу кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 88.

16 червня, підбиваючи підсумки дводенного Глобального саміту миру у Швейцарії, президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна планує вже за кілька місяців провести другий аналогічний захід, на якому гіпотетично може бути присутній представник від РФ.

16 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про втрати російської армії за тиждень. Зокрема українські оборонці ліквідували 7750 росіян та знищили 1244 одиниць озброєння ворога.

У НЕК “Укренерго” повідомили, що 17 червня графіки погодинних відключень електроенергії застосовуватимуть по всій території України з 8:00 до 24:00. Більший дефіцит в енергосистемі прогнозують на тлі зростання споживання на початку робочого тижня.