Словаччина дозволила експорт озброєння в Україну — Politico
Джерело: Politico
Парламент Словаччини підтримав поправку, яка надає Міністерству оборони країни повноваження схвалювати експорт озброєння, відкриваючи шлях для державних і приватних збройових компаній продовжувати військову підтримку України.
Зазначається, що це знаменує повний розворот влади країни від передвиборчої обіцянки прем’єра Роберта Фіцо “не надавати жодного патрона” Києву.
Раніше президентка Словаччини Зузана Чапутова наклала вето на законопроєкт, мотивуючи тим, що Міноборони країни не має експертних ресурсів для оцінки негативних ризиків продажу зброї для міжнародної репутації та безпеки Словаччини.
Одначе, критики очевидної зміни ситуації (право вето на експорт зброї досі належало Міністерству закордонних справ та розвідувальній службі) заявили, що антизбройова позиція Фіцо щодо України була спрямована на залучення голосів до його партії на минулорічних виборах і що прибуток, який можна було б отримати від озброєння Києва, гарантував продовження експорту.
Довідка. Від початку повномасштабної російсько-української війни Словаччина була одним із найвірніших союзників України. Зокрема країна першою надала України ППО та прийняла десятки тисяч вимушених переселенців.
Проте політик Роберт Фіцо не приховував своїх симпатій щодо Кремля, звинувачуючи “фашистів та нацистів” з України у тому, що вони “спровокували” президента РФ Володимира Путіна розпочати повномасштабне вторгнення.
Тож після обрання на посаду прем’єра Фіцо закликав словацький уряд припинити надавати озброєння Україні. Втім, країна продовжила надавати Україні гуманітарну допомогу.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив думку, що, на його погляд, Україна поки що не готова до членства в Євросоюзі. Однак він заявив, що Словаччина не буде заважати початку перемовин щодо вступу України в ЄС.
- Глава МЗС Словаччини Юрай Бланар зазначив, що новий уряд країни не допомогатиме військово Україні, яка зіштовхується з російською агресією, одначе, орієнтуватиметься на гуманітарну допомогу українському населенню.
- Міністерство внутрішніх справ Словаччини оголосило про рішення уряду спорядити до України нову партію гуманітарної допомоги на суму 203 492 євро на зимовий період.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо не блокував початок перемовин щодо вступу України в ЄС.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 27 травня. З початку доби відбулося 166 бойових зіткнень.
27 травня МЗС Литви викликало представника посольства Росії у Вільнюсі та вручило йому ноту протесту через воєнні злочини, які чинить російська армія в Україні.
Висловлювання президента США Дональда Трампа про психічний стан глави РФ Володимира Путіна викликало резонанс у західних медіа. “З ним щось сталося. Він зовсім збожеволів!” — написав глава Білого дому у Truth Social, коментуючи черговий масований обстріл України, коли Росія випустила понад 900 ударних дронів, 65 крилатих і дев’ять балістичних ракет протягом трьох днів поспіль.
Міжнародний олімпійський комітет офіційно заявив, що російські спортивні команди, включно з національною збірною з хокею, не зможуть взяти участь у зимових Олімпійських іграх-2026 в Італії. Рішення є частиною санкційних заходів, запроваджених після початку повномасштабної війни Росії проти України.
Німецький військовий огляда Юліан Рьопке зауважив, що глава Росії Володимир Путін використовує поступки союзників України для захоплення якомога більше територій.