Словаччина дозволила експорт озброєння в Україну — Politico
Джерело: Politico
Парламент Словаччини підтримав поправку, яка надає Міністерству оборони країни повноваження схвалювати експорт озброєння, відкриваючи шлях для державних і приватних збройових компаній продовжувати військову підтримку України.
Зазначається, що це знаменує повний розворот влади країни від передвиборчої обіцянки прем’єра Роберта Фіцо “не надавати жодного патрона” Києву.
Раніше президентка Словаччини Зузана Чапутова наклала вето на законопроєкт, мотивуючи тим, що Міноборони країни не має експертних ресурсів для оцінки негативних ризиків продажу зброї для міжнародної репутації та безпеки Словаччини.
Одначе, критики очевидної зміни ситуації (право вето на експорт зброї досі належало Міністерству закордонних справ та розвідувальній службі) заявили, що антизбройова позиція Фіцо щодо України була спрямована на залучення голосів до його партії на минулорічних виборах і що прибуток, який можна було б отримати від озброєння Києва, гарантував продовження експорту.
Довідка. Від початку повномасштабної російсько-української війни Словаччина була одним із найвірніших союзників України. Зокрема країна першою надала України ППО та прийняла десятки тисяч вимушених переселенців.
Проте політик Роберт Фіцо не приховував своїх симпатій щодо Кремля, звинувачуючи “фашистів та нацистів” з України у тому, що вони “спровокували” президента РФ Володимира Путіна розпочати повномасштабне вторгнення.
Тож після обрання на посаду прем’єра Фіцо закликав словацький уряд припинити надавати озброєння Україні. Втім, країна продовжила надавати Україні гуманітарну допомогу.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив думку, що, на його погляд, Україна поки що не готова до членства в Євросоюзі. Однак він заявив, що Словаччина не буде заважати початку перемовин щодо вступу України в ЄС.
- Глава МЗС Словаччини Юрай Бланар зазначив, що новий уряд країни не допомогатиме військово Україні, яка зіштовхується з російською агресією, одначе, орієнтуватиметься на гуманітарну допомогу українському населенню.
- Міністерство внутрішніх справ Словаччини оголосило про рішення уряду спорядити до України нову партію гуманітарної допомоги на суму 203 492 євро на зимовий період.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо не блокував початок перемовин щодо вступу України в ЄС.
Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.
Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.
Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання.
Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.
Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.