Словаччина ліквідувала антикорупційну прокуратуру, попри критику ЄС

Джерело: Reuters

20 березня Словаччини ліквідувала спеціальний державний підрозділ прокуратури у справах про хабарництво, попри занепокоєння Європейського Союзу, але, здається, навряд чи найближчим часом зіштовхнеться зі значними фінансовими штрафами, схожими до тих, які отримала Угорщина за порушення верховенства права.

Скасування корпусу USP є частиною ширшого перегляду кримінального кодексу, який просував прем’єр-міністр Роберт Фіцо, попри протести населення та попередження ЄС.

Критики пояснюють, що Фіцо завдає шкоди демократії, так само як це зробив прем’єр-міністр Віктор Орбан у сусідній Угорщині.

Фіцо та Орбан поділяють критику України та принизливу позицію щодо Росії. Але перший залишив такі коментарі для внутрішньої авдиторії, а другий неодноразово гальмував пакети підтримки ЄС для Києва та санкції проти Москви.

Представник ЄС описав ретельне “балансування”, щоб уникнути відчуження Фіцо, а також намагався справедливо оцінити демократичний стан Словаччини, колишньої комуністичної країни з приблизно 5,5 мільйонами населення на сході ЄС.

Фіцо вже тричі обирався прем’єр-міністром Словаччини. Він був змушений піти у відставку в 2018 році на тлі протестів після вбивства журналіста, який розслідував публічні злочини.

Європейська комісія попередила Братиславу в лютому, що перегляд кримінального законодавства матиме “прямий і значний негативний вплив на законодавство ЄС і фінансові інтереси Союзу”, згідно з листом до міністра юстиції Словаччини, з яким ознайомилося агентство.

Минулого місяця вищий суд Словаччини призупинив інші запропоновані зміни.

З моменту повернення до влади у жовтні минулого року Фіцо також здійснив кадрові зміни на керівних посадах в службах безпеки, виступив проти неурядових організацій і намагався поставити громадське мовлення RTVS під більш жорсткий контроль.

Колишня президентка Словаччини та опонентка Фіцо, Зузана Чапутова, попередила, що політик підриває демократію. Союзник Фіцо Петер Пеллегріні є фаворитом на президентських виборах у Словаччині цієї суботи.

Глава МЗС Андрій Сибіга провів зустріч з державним секретарем США Марком Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом в Анталії.

Міністр охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший виступив перед Конгресом на тлі масштабного спалаху кору у країні, масових звільнень у федеральній системі охорони здоров’я та суттєвих скорочень бюджету відомства, яке він очолює.

Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.

У Мінфіні підрахували, що на повне відновлення Нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС після російського удару може знадобитися понад 100 мільйонів євро.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.