Словаччина озброює Україну заради економічного зростання – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Міністр оборони Словаччини наполягає на значному збільшенні виробництва боєприпасів. І попри те, що його уряд рішуче відмовляється озброювати Україну, снаряди словацького виробництва потрапляють саме туди.

Країна Центральної Європи прагне активно розвивати оборонний сектор, розраховуючи, що це стане одним із двигунів економіки. Зокрема, виробництво снарядів має зрости до 200 000 вже наступного року, зауважив міністр оборони та близький соратник прем’єр-міністра Роберта Фіцо, Роберт Калиняк.

Однак, зауважується, уряд не має повного контролю над тим, куди потрапляють снаряди, оскільки, за словами міністра, покупці самі вирішують, що робити з купленими боєприпасами.

Калиняк заперечив, що продаж Україні снарядів словацького виробництва безпосередньо чи через третіх осіб суперечить позиції уряду, який виступає проти військової допомоги Києву.

У нашій політичній декларації йдеться про те, що ми не будемо надавати безплатну військову допомогу Україні, тому що цим ми будемо підтримувати війну, — пояснив міністр. — Але ми не будемо обмежувати оборонне виробництво, якщо воно підтримує ВВП. Інакше, роблячи це, я б завдав шкоди інтересам Словаччини.

Уряд Фіцо припинив прямі військові постачання Україні з власних запасів. Його попередники відправляли Києву боєприпаси, танки, С-300 і навіть парк МіГ-29. Однак Фіцо заявив, що його уряд не блокуватиме поставки зброї та боєприпасів від приватних виробників.

Колишній міністр оборони Ярослав Над заявив, що переважна більшість продукції словацьких заводів із виробництва 155-мм боєприпасів спрямовують в Україну.

Раніше президент Словаччини Петер Пеллегріні повідомив, що країна бере безпосередню участь в ініціативі Чехії з закупівлі боєприпасів для України. Нині закуплені снаряди модернізують на виробничих потужностях Словаччини. У той самий час, словацький уряд під керівництвом Роберта Фіцо звинуватив своїх попередників у “диверсії”, через надання Україні військової допомоги – літаків та ППО.

  • Словаки, обурені відмовою свого уряду надати військову допомогу Україні, зібрали вже понад 4 мільйони євро на закупівлю боєприпасів для української армії.
  • 6 березня уряд Чехії заявив, що припиняє спільні засідання із кабінетом міністрів Словаччини на найближчі місяці через розбіжності стосовно українських питань.
  • Міністерство внутрішніх справ Словаччини оголосило про рішення уряду спорядити до України нову партію гуманітарної допомоги на суму 203 492 євро на зимовий період.
  • Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо не блокував початок перемовин щодо вступу України в ЄС.

Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.

Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина. 

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.

Міністерство юстиції сформував Реєстр відомостей щодо незаконно депортованих Росією українських дітей. Технічне створення Реєстру вже завершене. Наразі здійснюється формування та подання перших особових справ.

1 травня Міноборони спільно з підприємством “Українська оборонна компанія” підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері державного гарантування якості, що є важливим елементом запровадження в Україні системи гарантування якості за стандартами НАТО.