Сьогодні виповнилося 86 років з дня народження поета Василя Стуса

Джерело: Букви

Сьогодні, 6 січня, виповнилося 86 років з дня народження українського поета-шістдесятника,дисидента, Героя України (посмертно) та борця за незалежність України у XX столітті Василя Стуса.

Фотограф Арсеній Герасименко опублікував старі світлини з Василем Стусом й зазначив, що на них він зображений поруч з українським поетом Іваном Світличним.

Народився Василь Стус 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Вінницької області. З 1961 року викладав українську мову в одній зі шкіл Горлівки. У 1965 році за участь в акції протесту поета було відраховано з аспірантури. За ним стали стежити агенти КДБ, а його дільність зазнавала критики.

Вперше Стуса арештували у 1972 році, після чого наступні вісім років він перебував у мордовських і магаданських таборах та на золотих копальнях. Причиною стала антирадянська агітація та пропаганда.

Під час заслання поет продовжував писати, але більшість робіт було вилучено та знищено.

Другий арешт стався у 1980 році, коли його визнали особливо небезпечним рецидивістом. Стуса відправили на заслання на п’ять років та засудили до 10 років примусових робіт.

У 1980 році Стус був заарештований втретє і засуджений на 15 років позбавлення волі.

Існують дві версії причини смерті поета: переохолодження у карцері та зупинка серця або ж удари карцерними нарами з боку наглядачів. Поховання відбулося без присутності близьких. Дисидента переховали в Києві на Байковому кладовищі наприкінці 1980-х після клопотання рідних та однодумців.

У 1991 році йому було присуджено Державну премію України імені Тараса Шевченка. У 2005 році йому надали звання Героя України посмертно.

Естонія запровадила санкції проти прем’єр-міністра Грузії Іраклія Кобахідзе, а також 13 інших високопосадовців і суддів. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна підписав відповідну директиву, яка забороняє їм в’їзд на територію країни.

Український шеф-кухар Євген Клопотенко зняв кулінарне шоу в Києво-Печерської Лаври. Зйомки відбулися у приміщенні трапезної.

У Секторі Гази кількість загиблих мирних жителів залишається невідомою, оскільки дані, що публікуються Міністерством охорони здоров’я Гази контролюються ХАМАСом. Ті своєю чергою надають часто серйозні статистичні помилки, наприклад, дорослих загиблих приписують до дітей.

У Бердичеві Житомирської області п’ять пар чоловічих шкарпеток стали предметом конфіскації та продажу через аукціон. Раніше ЗМІ повідомляли, що арешт здійснила Державна виконавча служба арештувала, але це сталося за рішенням суду. 

У віці 70 років помер німецький кінорежисер Вольфганг Беккер, який зняв фільм “Ґуд бай, Ленін!”