Space X попереджала NASA про невдачі на шляху до повернення на Місяць – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Перший місячний посадковий апарат, запущений з території США за останні 50 років, зазнав критичної несправності невдовзі після запуску. Утім, в NASA були готові до цього.

Як розповіли в інформагентстві, посадковий модуль Peregrine, збудований стартапом Astrobotic, ледве встиг вийти на орбіту, коли у нього виникли критичні проблеми з руховою установкою, що спричинило витік палива в космос. Через день космічна компанія заявила, що шансів на те, що модуль досягне Місяця, немає.

“Але NASA було готове до таких невдач на шляху повернення на Місяць, черпаючи натхнення зі стратегії SpaceX. Програма-максимум для агентства – знову відправити астронавтів на супутник Землі вже цього десятиліття”, – йдеться в матеріалі.

Зазначено, що посадковий модуль Peregrine від Astrobotic створено у співпраці з програмою NASA CLPS, що означає “Комерційні служби місячного корисного навантаження”. Ідея програми полягає в тому, щоб сприяти розвитку приватних місячних кораблів, які можуть мати корисне навантаження NASA. При цьому агентство визнає, що деякі з його партнерів можуть просунутися на цьому шляху далі, ніж інші.

“На відміну від інших проєктів NASA, якщо у цій програмі станеться збій, це не буде повною втратою. Ми змоделювали її на зразок венчурного капіталу”, – пояснив Джим Брайденстайн, колишній глава NASA, який займався створенням CLPS.

Видання пише, що NASA практикує подібний тип роботи дедалі частіше. Ідея полягає в тому, щоб частково профінансувати створення продукту, а потім купувати польоти чи послуги, коли він буде повністю готовим.

За словами журналістів, такий підхід контрастує з тим, як NASA працювало раніше. До цього агентство повністю фінансувало та контролювало створення апаратів. І така технологія була дуже довгою і дорогою.

У межах програми CLPS NASA надало Astrobotic певний стартовий капітал і поділилося з компанією досвідом, хоча в основному дозволяло компанії створювати Peregrine на власний розсуд. Для прискорення процесу NASA також обрало низку компаній для створення посадкових модулів, створивши перегони за те, щоб стати першою приватною американською компанією, яка здійснила висадку на Місяці.

Разом з тим, в агентстві знали, що багатьом учасникам цих перегонів не вдасться досягти навіть того, що змогла Astrobotic.

Примітно, що SpaceX запускає нові ракети, розуміючи, що вони можуть вибухнути або вийти з ладу під час польоту, тому інженери швидко набувають досвіду польоту. Це одна з причин, через які SpaceX може просуватися у розробці нових рішень швидше, ніж NASA.

Утім, провали місій, як і раніше, мають неприємні наслідки. Агентство вклало в розробку Astrobotic 108 мільйонів доларів, що значно більше, ніж 79,5 мільйона, які планувалися спочатку.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.