Спецоперація «Синиця»: у ГУР розповіли, як наша держава отримала гелікоптер ворога Мі-8

Джерело: пресконференції представників ГУР за участі російського командира вертольота Мі-8 Максима Кузьмінова

5 вересня представники Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов та Артем Шевченко повідомили, що результати безпрецедентної спецоперації під кодовою назвою “Синиця”, внаслідок якої наша держава отримала російський гелікоптер Мі-8 та технологічне обладнання на його борту, вже суттєво вплинули на боєздатність ворожої авіації.

Зауважується, що це матиме довготривалі згубні наслідки для планів ворога, а українській розвідці дозволить краще зрозуміти ворожу систему звʼязку та безпеки.

Під час пресконференції озвучили раніше невідомі деталі спецоперації.

Зокрема, Юсов повідомив, що процес тривав пів року з моменту, коли Кузьмінов сконтактував з українськими спецслужбами та виявив бажання перелетіти в Україну.

Російський пілот зазначив, що ухвалив рішення не брати участь у злочинній війні проти України ще в грудні 2022 року. Зауважив, що поштовхом до такого рішення стало “повне розуміння всього, що відбувається”.

У РФ у мене залишилися власний літак, хороша зарплата, дві квартири, майже пенсія. Зараз для мене це не важливо. Головне ― не воювати проти України, ― наголосив він.

Джерело: ГУР МОУ

Кузьмінов був підписаний на сторінки ГУР в соцмережах з потрібними контактами. Пілот звернувся, і згодом розпочалася секретна переписка.

Українські агенти не навʼязували рішення, це рішення було моє, мене ніхто не примушував. Десь півроку ми будували маршрути, думали, як краще і безпечніше все організувати, і 9 серпня 2023 року все сталося, ― розповів Кузьмінов.

9 серпня о 16:30 пілот злетів з аеродрому “Курск”, летів на наднизькій висоті у режимі радіомовчання. Під час перетину кордону по вертольоту відкрили вогонь зі стрілецької зброї: на думку Максима, це були росіяни. Кузьмінов зазнав поранення в ногу, відлетів на 20 кілометрів від кордону та приземлився в узгодженому місці.

Двоє інших членів екіпажу почали поводити себе агресивно, побігли з вертольота в бік кордону. Зауважується, що їх довелося ліквідувати.

Згідно із законом, Україна виплатить російському пілоту грошову компенсацію, гарантує безпеку йому і членам сімʼї, а також надасть право вибору відносно подальшого місця проживання і роботи. Однак, нині пілот розмірковує над наміром долучитися до Сил Оборони України і далі протидіяти російській агресії.

Представник Воєнної розвідки звернувся до російських військовослужбовців, нагадавши, що наша держава демонструє відкритість і демократичність.

Ми звертаємося до всіх російських військовослужбовців: навіть під час диктатури є вибір. Ви не раби, не “Ґерасіми” і не “Му-му”. Переходьте на сторону добра, де вам гарантують безпеку, порядність і чисту совість, ― резюмував Юсов.

Президент Словаччини Петер Пеллегріні повідомив, що його країна збільшить постачання електроенергії в Україну вже восени у межах допомоги на тлі безперервних російських обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури.

Речник оперативного угруповання “Хортиця” Назар Волошин заявив, що українські позиції поблизу мікрорайону Канал у Часовому Яру знищені, тому тримати війська там надто небезпечно.

Російські балістичні ракети б’ють по українських авіабазах, що потенційно створює небезпеку для наданих у майбутньому західних винищувачів F-16.

Український ведучий та актор “Кварталу 95” Руслан Ханумак під час війни виїхав з України до США.

Заслухали доповідь Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського щодо ситуації на фронті.