Спрага українців до свободи: референдум про проголошення незалежності України

Референдум про проголошення незалежності України, який відбувся 1 грудня 1991 року, став ключовим моментом у становленні сучасної української держави. Він завершив процес, який розпочався проголошенням Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та проголошенням Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.

Букви згадують як проходив референдум про Незалежність України.

Як виглядав бюлетень, Джерело: архів

Передумови референдуму

На тлі розпаду Радянського Союзу, який супроводжувався політичними та економічними кризами, в Україні набирали обертів національні рухи, що прагнули більшої автономії та незалежності. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України, який мав підтвердити на загальнонародному референдумі.

Хід референдуму

Референдум проходив в усіх регіонах України, і для голосування було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» На це питання могли відповісти «Так» або «Ні». Водночас із референдумом проходили перші президентські вибори, що сприяло високій явці виборців.

Джерело: архів

Джерело: архів

Результати та наслідки

У референдумі взяли участь понад 31 мільйон громадян, що становило 84.18% від загальної кількості виборців. 90.32% з них підтримали незалежність України. Найвищий рівень підтримки був зафіксований у західних та центральних регіонах України, але навіть у східних і південних регіонах понад 80% виборців висловилися «за».

Джерело: Василь Бабич

Значення референдуму

Референдум відіграв вирішальну роль у міжнародному визнанні України як незалежної держави. На основі результатів референдуму Україна була визнана багатьма країнами світу, а також отримала право на участь в ООН. Він також закріпив суверенітет України та її право самостійно визначати свій подальший розвиток, включаючи шлях до демократії та ринкової економіки.

Таким чином, референдум 1 грудня 1991 року став важливою віхою в історії України, яка визначила її незалежність і започаткувала новий етап в історії країни.

Військові спецпідрозділу Головного управління розвідки Міноборони України вивели з ладу залізничне полотно на тимчасово окупованій території Запорізької області. Рух цією ділянкою, яку ворог використовував для логістики, повністю заблоковано.

За червень загальні втрати живої сили російських окупантів склали 32 420 осіб.

30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа  Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.

Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.

Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.