Спрага українців до свободи: референдум про проголошення незалежності України
Референдум про проголошення незалежності України, який відбувся 1 грудня 1991 року, став ключовим моментом у становленні сучасної української держави. Він завершив процес, який розпочався проголошенням Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та проголошенням Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.
Букви згадують як проходив референдум про Незалежність України.

Як виглядав бюлетень, Джерело: архів
Передумови референдуму
На тлі розпаду Радянського Союзу, який супроводжувався політичними та економічними кризами, в Україні набирали обертів національні рухи, що прагнули більшої автономії та незалежності. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України, який мав підтвердити на загальнонародному референдумі.
Хід референдуму
Референдум проходив в усіх регіонах України, і для голосування було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» На це питання могли відповісти «Так» або «Ні». Водночас із референдумом проходили перші президентські вибори, що сприяло високій явці виборців.

Джерело: архів

Джерело: архів
Результати та наслідки
У референдумі взяли участь понад 31 мільйон громадян, що становило 84.18% від загальної кількості виборців. 90.32% з них підтримали незалежність України. Найвищий рівень підтримки був зафіксований у західних та центральних регіонах України, але навіть у східних і південних регіонах понад 80% виборців висловилися «за».

Джерело: Василь Бабич
Значення референдуму
Референдум відіграв вирішальну роль у міжнародному визнанні України як незалежної держави. На основі результатів референдуму Україна була визнана багатьма країнами світу, а також отримала право на участь в ООН. Він також закріпив суверенітет України та її право самостійно визначати свій подальший розвиток, включаючи шлях до демократії та ринкової економіки.
Таким чином, референдум 1 грудня 1991 року став важливою віхою в історії України, яка визначила її незалежність і започаткувала новий етап в історії країни.
- 33 роки тому о 18.00 Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України.
- Українські національні символи — це важливі елементи, які відображають історію, культуру та ідентичність народу. Кожен із них має глибоке історичне та культурне значення.
- Сьогодні, 24 серпня, в День Незалежності України, відбувся обмін військовополоненими. 115 українських захисників повернулись на рідну землю.
- 24 серпня оборонці України вперше використали ракету-дрон “Паляниця” для удару по російських силах.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.
Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.