Спрага українців до свободи: референдум про проголошення незалежності України
Референдум про проголошення незалежності України, який відбувся 1 грудня 1991 року, став ключовим моментом у становленні сучасної української держави. Він завершив процес, який розпочався проголошенням Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та проголошенням Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.
Букви згадують як проходив референдум про Незалежність України.

Як виглядав бюлетень, Джерело: архів
Передумови референдуму
На тлі розпаду Радянського Союзу, який супроводжувався політичними та економічними кризами, в Україні набирали обертів національні рухи, що прагнули більшої автономії та незалежності. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України, який мав підтвердити на загальнонародному референдумі.
Хід референдуму
Референдум проходив в усіх регіонах України, і для голосування було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» На це питання могли відповісти «Так» або «Ні». Водночас із референдумом проходили перші президентські вибори, що сприяло високій явці виборців.

Джерело: архів

Джерело: архів
Результати та наслідки
У референдумі взяли участь понад 31 мільйон громадян, що становило 84.18% від загальної кількості виборців. 90.32% з них підтримали незалежність України. Найвищий рівень підтримки був зафіксований у західних та центральних регіонах України, але навіть у східних і південних регіонах понад 80% виборців висловилися «за».

Джерело: Василь Бабич
Значення референдуму
Референдум відіграв вирішальну роль у міжнародному визнанні України як незалежної держави. На основі результатів референдуму Україна була визнана багатьма країнами світу, а також отримала право на участь в ООН. Він також закріпив суверенітет України та її право самостійно визначати свій подальший розвиток, включаючи шлях до демократії та ринкової економіки.
Таким чином, референдум 1 грудня 1991 року став важливою віхою в історії України, яка визначила її незалежність і започаткувала новий етап в історії країни.
- 33 роки тому о 18.00 Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України.
- Українські національні символи — це важливі елементи, які відображають історію, культуру та ідентичність народу. Кожен із них має глибоке історичне та культурне значення.
- Сьогодні, 24 серпня, в День Незалежності України, відбувся обмін військовополоненими. 115 українських захисників повернулись на рідну землю.
- 24 серпня оборонці України вперше використали ракету-дрон “Паляниця” для удару по російських силах.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Від початку року кількість жертв серед цивільних в Україні через російські обстріли сягнула найвищого рівня за останні три роки.
Китайський виробник двигунів, котрі використовуються в російських ударних безпілотниках “Гарпія-А1”, постачає їх до Росії через фірми-прокладки, маскуючи справжнє призначення продукції у документах, повідомили європейські розвідслужби.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп повідомив, що Амстердам спільно з 40 країнами ОБСЄ офіційно звернулися з вимогою провести незалежне розслідування катувань та жорстокого поводження з українськими полоненими з боку Росії.
На Сумщині прикордонника засудили до п’яти років ув’язнення за злив даних про позиції ЗСУ, продаж боєприпаси й допомогу у незаконному переміщенні вантажі через кордон.