Справа про держзраду Кулініча: до чого тут родич Баканова та переговори із Шойгу

Джерело: “Цензор.НЕТ”

У Шевченківському районному суді Києва розпочалися слухання по справі щодо обвинувачення ексглави ГУ СБУ в АР Крим Олега Кулініча через держзраду, участь у злочинній організації та залишення місця військової служби в Херсоні.

У межах справи стали з’являться подробиці і про колишнього очільника СБУ Івана Баканова, які описав “Судовий репортер”. До цього дані про Кулініча формувалися на записах його розмов із Володимиром Сівковичем.

За наявними даними, Кулініча звинувачували, що він був частиною групи Сівковича та ще до початку роботи в СБУ, з червня 2019 року працював на РФ і передавав інформацію про роботу СБУ в Москву. Ще стверджується, що він перешкоджав кадровим перестановкам роботі контррозвідки.

Після затримання ексглави ГУ СБУ в АР Крим посаду втратив Баканов — друг дитинства Зеленського. Влітку BBC писало, що справа Кулініча може розвалитись, бо будується навколо записів розмов.

Запис розмови на флешці

Ірина Салій у матеріалі “Судового репортера” писала, що правоохоронці відновили видалені записи на флешці, яку знайшли за місяць до затримання Кулініча (20 червня 2022 року). У ДБР заявляли, що розмови записував Сівкович на свій телефон. Надалі файли передавали до ФСБ, але як вони опинилися у квартирі в Києві невідомо. У машині Кулініча знаходили жорсткий диск, де було сім аналогічних файлів.

Його захисна сторона планує заперечити можливість використання флешки як доказової бази. Утім сам обвинувачуваний заявив у суді, що інформація на флешці стосується його, президента Зеленського, його дружини, глави Офісу президента Андрія Єрмака, Сергія Шефіра — помічника президента, прем’єр-міністра Шмигаля, Оксани Маркарової, яка є послом у США, ексголови СБУ Баканова. Зокрема Кулініч зацитував фрагмент з флешки:

Установлен контакт с С (радник голови СБУ Баканова, фінансовий партнер Зеленського — Бєляєв Олександр Валентинович, який за дорученням президента виконував ті чи інші доручення, був активним учасником виборчої кампанії Зеленського), который является доверенным и очень близким к президенту Украины. На минувшей неделе 2 июня 2019 года на даче президента по его инициативе состоялся разговор с С, где Зеленский сообщил, что у него прошли встречи с рядом влиятельных фигур украинской политики о канале связи между ними, наработок присоединения к России. Президент считает, что необходимость в таком канале давно назрела. Однако он никому не советует встречаться и доверять, и предлагает С. возглавить этот процесс. В качестве первого шага С. поручено взять под контроль главу партии “Слуга народа” Разумкова, партийную организацию, а также попросил президент Беляева проверить на предмет лояльности всех кандидатов на должности в правительстве Украины. В том числе начальника пограничных войск “ДНР”. Зеленский также дал поручение Беляеву оказать всю необходимую помощь и привлечь к выполнению поставленных задач главу СБУ Баканова. Президент Украины не скрывал и другой своей цели – он хотел бы воспользоваться опытом Беляева как крупного предпринимателя, оказать ему полное содействие в превращении в своего олигарха. Зеленский заверил Беляева, что готов провести все необходимые назначения на ключевые должности по его… с тем, чтобы это содействовало налаживанию закрытого канала общения с руководством Российской Федерации. В качестве первой задачи Беляеву президент поставил поиск путей освобождения из плена украинских моряков. С учетом вышеизложенного полагаю целесообразным оперативным путем провести встречу Бєляева с представителем высшего российского руководства Шойгу, на котором обсудить возможность влияния России на руководство “ЛДНР” с целью прекращения боевых действий, разведения войск, налаживания закрытых переговоров, о продвижении на ключевые должности наших людей, таких как СБУ, Нацгвардия, погранвойска, а также на должность представителя по урегулированию отношений с непризнанными республиками“, — оголосив Кулініч в суді.

Відповідно Кулініч визнав правдивість даних на флешці. Крім того, всередині промови йшлося про Олександра Бєляєва — родича, багаторічного партнера і радника Баканова останніх років.

Тинний, Бєляєв і Лазутін — як вони пов’язані

У 2020 році бізнесмен Ігор Тинний звинувачував голову СБУ та Бєляєва, що проти нього розпочали 15 кримінальних проваджень через особисту помсту. Близько 14 років тому Тинний придбав 70% активів Марцинківської ГЕС, а решта належала Беляєву та його партнеру Геннадію Лазутіну.

Попри спроби “віджати” ТЕС у Тинного нічого не вийшло, але зрештою його засудили за махінації з Майном. Він отримав умовний термін і заявив, що його вмовили обікрасти мажоритарного акціонера міноритарні – ті самі Бєляєв і Лазутін. Під час судових слухань з’явився юрист і родич Бєляєва по дружині Іван Баканов. (Дружина Олександра Бєляєва Світлана та дружина Баканова Оксана Лазаренко – рідні сестри)

Надалі Тинний відбив у компанії ще дві ГЕС, які за дуже дешево орендували їх у держави.

“Ці три талановиті аферисти взяли в оренду 6 малих державних гідроелектростанцій – 4 на Полтавщині і 2 на Київщині. Взяли за смішні гроші. Менше двох тисяч доларів за рік – це взагалі ніщо. Афера була в тому, що предметом оренди були не працююючі ГЕС, а, начебто, лише їхні приміщення, тому й ціна така мізерна. … Тоді ми написали скрізь заяви про злочин… Збиток державі вони завдали точно понад мільйон доларів. Коли про оборудки на державних ГЕС стало відомо, то держава їх виставила, від гріха подалі, на приватизацію, і ми їх купили на аукціоні ФДМУ. І ці джентльмени стали вже в мене орендарями, з якими я розірвав стосунки”, – розповідав 2 роки тому бізнесмен в інтерв’ю Цензор.НЕТ.

Як стверджує видання, тоді в Баканова були шанси потрапити за ґрати, але, можливі, візити Зеленського до тодішнього голови СБУ Хорошковського та голови МВС Луценка врятували ситуацію. Після його приходу на посаду СБУ Баканов назвав історії рейдерством, а Тинний отримав кримінальні порушення.

Своєю чергою Бєляєв став офіційним радником Баканова та отримав державну охорону разом із внесенням до так званих стоп-переліків у реєстрах.

Протягом 2015-2020 років Бєляєв здійснив близько 13 подорожей до Москви через Мінськ. Ще принаймні один раз їздив в окупований Крим – перевірити, як там бізнес.

Повертаємося до файлів на флешці

Як зачитав Кулініч у суді — Бєляєв був переговорником з Москвою і йому готували зустріч із Шойгу. “BBC News Україна” писало, що у справі про окупації Херсонщини не фігурує начальник ГУ СБУ в Криму Олег Кулініч. У справі про державну зраду не фігурує колишній голова управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов, а Баканова слідчі не допитували.

За рік слідство не знайшло доказів причетності Наумова до співпраці з Росією. Слідчі жодного разу не викликали Баканова, хоча його свідчення могли б надати дані, які б “заповнили прогалину”.

Ймовірно, у справі винним зроблять лише Кулініча, а не Баканов, його родича Бєляєва або Наумова.

13 листопада російські війська спробували прорвати українську оборону на Куп’янському напрямку, використовуючи чотири хвилі штурмових груп та близько 15 одиниць техніки. Українські захисники відбили атаку, знищивши бронетехніку ворога та ліквідувавши значну частину особового складу.

Російські окупанти продовжують обстрілювати населені пункти Донецької області. В середу через обстріли загинули двоє мирних жителів, ще семеро — поранені.

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент Франції Еммануель Макрон під час переговорів у Парижі провели 20-хвилинну розмову щодо України віч-на-віч, без участі широкої делегації помічників, що вказує на політичну чутливість дискусії.

13 листопада у Бундестазі відбулися дебати за участю канцлера Олафа Шольца. Він пообіцяв поставити питання про довіру уряду у грудні, щоб дострокові вибори до парламенту відбулися “наприкінці лютого”. У зверненні до депутатів канцлер також торкнувся теми України.

Міністр енергетики Герман Галущенко запевнив, що обмеження електропостачання для промислових підприємств є тимчасовими заходами, викликаними нештатними ситуаціями на об’єктах генерації. За його словами, масові відключення електроенергії для населення не відновлювались.