США та Україна співпрацюватимуть у розслідуванні злочинів РФ проти культурної спадщини

Джерело: Мінкульт

Україна та Сполучені Штати Америки розроблять стратегію співпраці щодо розслідування злочинів РФ проти української культурної спадщини.

Про це йшлося під час зустрічі т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва з представниками Федерального бюро розслідувань США.

Зустріч була присвячена співпраці країн у боротьбі зі злочинами РФ щодо культурної спадщини України. Також йшлося про створення спільної оперативної групи за участю правоохоронних органів, а також про навчання українських фахівців американськими колегами.

“Коли ми повернули Херсон та зайшли у музейні установи, зокрема у Херсонський художній музей, ми побачили, що з 13 тисяч експонатів там залишилося лише 3. Що відбувається на територіях, які, на жаль, окуповані вже 10 років, ми можемо тільки здогадуватися. Статус майже 85 тисяч цінностей культури невідомий”, – розповів Ростислав Карандєєв.

Він висловив вдячність уряду США й усім американцям за багаторічну співпрацю та системні зусилля щодо збереження культурної спадщини України, а також за повернення минулого року 14 викрадених українських історичних цінностей.

“Ми знаємо, що ви можете нам допомогти, і не тільки на території США. Важливо, щоб у разі вивезення наших цінностей з території Росії, митні служби по всьому світу були обізнані й належним чином реагували. Ми розраховуємо на вашу підтримку”, – додав Ростислав Карандєєв.

Зараз Україна працює над оцифруванням музейного фонду та створенням електронних реєстрів музейних цінностей.

Під час обговорень представники ФБР висловили готовність разом з українськими чиновниками захищати та берегти культурну спадщину України в умовах війни, а також надавати допомогу.

Команда ФБР з боротьби зі злочинами у сфері мистецтва – спеціалізована група, яка займається протидією злочинам, пов’язаним з мистецтвом, включаючи злочини проти культурної спадщини. З 2004 року команда спеціалізується на боротьбі з мародерствами під час збройних конфліктів, масовими злочинами.

За допомогою команди з боротьби зі злочинами у сфері мистецтва ФБР продовжуватиме співпрацювати та надавати навчання з метою збереження культурної спадщини України.

Сторони домовились співпрацювати щодо виявлення фактів злочинів РФ проти культурної спадщини України, їх документування, а також у вивченні американського досвіду українськими фахівцями. Країни поєднають зусилля задля повернення українських культурних цінностей відповідно до норм міжнародного законодавства.

Нардепка від партії “Слуга народу” Мар’яна Безугла заявила, що вважає виплати військовослужбовцям надмірними й додала, що “цінності не в грошах”.

Протягом дня, 12 квітня, російські війська здійснили 20 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 112 вибухів. 

Високопоставлені посадовці США в п’ятницю, 12 квітня, заявили, що Китай підтримує військові зусилля Росії в Україні, допомагаючи Москві нарощувати оборонне виробництво за допомогою великої кількості верстатів, мікроелектроніки, технологій безпілотників і крилатих ракет.

Посли України в США Оксана Маркарова повідомила, що лідери 15 протестантських конфесій України написали листа до спікера Конгресу Майка Джонсона та Палати представників США.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що якщо Росія переможе у війні, це стане “поворотним моментом в історії” й закликав надати Україні необхідну зброю.