Суддя заблокувала скорочення фінансування медичних досліджень у США
Джерело: CNN
Федеральний суддя розширив заборону на ініціативу адміністрації Дональда Трампа стосовно скорочення фінансування Національного інституту здоров’я (NIH), яка могла би суттєво вплинути на медичні дослідження в університетах і медичних установах США.
У понеділок адвокати десятків наукових інституцій заявили в суді, що зміни “завдадуть нищівного удару по критично важливих дослідженнях у сфері охорони здоров’я”, а без фінансування їхня робота “зупиниться”.
Проти скорочення виступили сотні наукових і медичних установ, котрі подали екстрені позови. У своїх свідченнях понад 30 директорів дослідницьких центрів заявили, що фінансове обмеження поставить під загрозу розробку нових методів лікування та зашкодить пацієнтам.
Зокрема, професор хімії з Університету штату Нью-Йорк, котрий вивчає хвороби Альцгеймера, Паркінсона та Гантінгтона, наголосив, що скорочення коштів NIH “коштуватиме життя тисячам американців”.
Цього ж дня до суду надійшов ще один позов від провідних американських університетів, у якому мовиться, що скорочення “завдасть нищівного удару по медичних дослідженнях”.
Суддя Анджела Келлі стала на бік 22 штатів та тимчасово заблокувала ініціативу Трампа. Згодом вона розширила заборону на всю територію США, зобов’язавши Міністерство охорони здоров’я та NIH припинити впровадження скорочень доти, доки суд не ухвалить остаточне рішення.
Адміністрація Трампа планувала суттєво зменшити обсяг фінансування, яке федеральний уряд виділяє університетам та науковим установам на покриття непрямих витрат на дослідження (наприклад, витрати на приміщення, адміністративну підтримку та дотримання регуляторних норм).
За новими правилами, рівень фінансування NIH мав бути обмежений 15%, хоча нині середній показник становить понад 27%. У деяких установах, зокрема в Гарварді, цей показник сягає понад 60%. За оцінками NIH, це скорочення дозволило б заощадити понад 4 мільярди доларів на рік.
Пропозиція викликала спротив не лише серед демократів, а й серед республіканців. Деякі сенатори, котрі зазвичай підтримують Трампа, висловили занепокоєння щодо її наслідків.
Так, сенаторка-республіканка Кеті Брітт з Алабами заявила, що хоча вона підтримує скорочення неефективних витрат, NIH потребує “розумного і точкового підходу”, щоб уникнути шкоди для наукових установ у її штаті.
Сенатор Білл Кессіді з Луїзіани, котрий очолює комітет Сенату з охорони здоров’я, освіти, праці та пенсій, визнав, що скорочення NIH є “проблемою” та що він перебуває в “активних переговорах” з університетами свого штату.
Найрішучіший спротив висловила сенаторка Сьюзан Коллінз із Мену, котра очолює бюджетний комітет Сенату. Вона заявила, що чула від наукових установ свого штату про “руйнівні наслідки” цього скорочення, яке може призвести до зупинки життєво важливих біомедичних досліджень і втрати робочих місць.
Коллінз також повідомила, що обговорила питання з Робертом Кеннеді-молодшим, якого Трамп висунув на посаду міністра охорони здоров’я США. Кеннеді пообіцяв переглянути ініціативу після затвердження на посаді. Голосування щодо його кандидатури очікується цього тижня.
- Федеральний суддя тимчасово обмежив доступ Департаменту урядової ефективності (DOGE), який очолює Ілон Маск, до критично важливої платіжної системи Міністерства фінансів.
- Федеральний суд у Меріленді заблокував спробу президента США Дональда Трампа позбавити автоматичного громадянства дітей, народжених на території Сполучених Штатів від батьків без легального статусу або тимчасових іммігрантів.
- Федеральна суддя США Лорен Аліхан тимчасово заблокувала рішення президента Дональда Трампа зупинити державне фінансування американських неприбуткових організацій.
Серферу Алессандро “Ало” Слєбіру, мешканцю Санта-Крус (штат Каліфорнія, США), вдалося піймати рекордну 32-метрову хвилю в місці для серфінгу Mavericks біля затоки Half Moon Bay.
Спецпредставник президента Дональда Трампа на Близькому Сході залишає Росію спільно із Марком Фогелем – американським вчителем, якого США визнали “неправомірно ув’язненим”. Про це у вівторок заявив радник з національної безпеки Майк Волц.
У США 9 лютого пройшла фінальна гра сезону в професійному американському футболі (НФЛ), відома як Супербоул, під час якої показали тизер-трейлер майбутньої спортивної драми “Формула-1”.
11 лютого у Міноборони повідомили про початок проєкту “Контракт 18-24” – добровільну ініціативу для українців вікової категорії 18-24 роки, котра готова приєднатися до Сил оборони на один рік.
Заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник під час робочої зустрічі з уповноваженим з питань захисту української мови Тарасом Кремінем заявив, що держава має сприяти всебічному поширенню української мови в міжособистісному спілкуванні військовослужбовців.