Світові викиди CO2 цього року сягнуть рекордних показників – доповідь

Джерело: Guardian та доповідь “Глобальний вуглецевий бюджет”

Глобальні викиди вуглекислого газу у 2024 році можуть досягти рекордних показників, і становитимуть 41,6 млрд метричних тонн, порівняно з 40,6 млрд тонн минулого року. Про це йдеться у новій доповіді, яка акцентує на зростанні викидів внаслідок спалювання викопного палива, що віддаляє світ від зниження ризиків екстремальних кліматичних явищ.

Основна частка викидів у 2024 році припадає на спалювання вугілля, нафти та газу — загалом 37,4 млрд тонн, що на 0,8% більше у порівнянні з 2023 роком. Серед видів палива, прогнозоване зростання викидів становить 0,2% для вугілля, 0,9% для нафти та 2,4% для природного газу, з їхнім внеском у загальні світові викиди на рівні 41%, 32% та 21% відповідно.

У розрізі країн, прогнозують такі зміни:

  • викиди Китаю, які становлять 32% світового обсягу, зростуть на 0,2%;
  • викиди США скоротяться на 0,6%;
  • Індії — збільшаться на 4,6%;
  • ЄС зменшить свої викиди на 3,8%.

Викиди від міжнародних авіаперевезень і судноплавства зростуть на 7,8%, хоча залишатимуться нижчими за рівень до пандемії. Водночас очікується, що рівень CO2 в атмосфері досягне 422,5 частини на мільйон, що на 52% перевищує доіндустріальний рівень.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, виступаючи на кліматичній конференції ООН (COP29) в Баку, охарактеризував 2024 рік як рік інтенсивних кліматичних руйнувань, зазначаючи, що зміна клімату погіршує лиха, від яких страждають люди в усьому світі. Він наголосив на необхідності екстреного скорочення викидів.

Серед ключових пріоритетів, які виділив Гутерріш: скорочення світових викидів на 9% щорічно, захист населення від кліматичних ризиків та забезпечення фінансування для боротьби з кліматичними змінами. Він підкреслив, що нова фінансова мета має підтримати країни, що розвиваються, а також закликав країни G20 очолити зусилля з подолання кліматичних викликів.

Російська служба “Радіо Свобода” з 15 квітня зупинила мовлення в середньохвильовому діапазоні 1386 кГц. У медіа не уточнили тривалість зупинення трансляції.

Європейський Союз попередив президента Сербії Александара Вучича, що його участь у параді 9 травня в Москві може поставити хрест на євроінтеграційних прагненнях країни.

15 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону “Про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)”.

Попри заявлену мету скоротити торговельний дефіцит США, президент Дональд Трамп фактично знищує одну з найбільш конкурентоспроможних експортних галузей країни — вищу освіту.

15 квітня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проект закону щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.