Символ солідарності: Київська синагога Бродського вшановує пам’ять жертв терактів інсталяцією Aljoscha

Сучасний український та міжнародний скульптор, учасник проєкту “Сади мрій” Альоша (Aljoscha) 29 жовтня 2024 презентував інсталяцію “Солідарність із жертвами” у синагозі Бродського в Києві. Інсталяція створена на вшанування пам’яті ізраїльських жертв терористичної атаки на центральні та південні райони Ізраїлю 7 жовтня 2023 року.

Альоша розробив, створив та скомпонував інсталяцію, що складається з 1 332 витончено витворених “відірваних прозорих пелюсток”. Кожна пелюстка символізує одне життя, яке було жорстоко обірване тероризмом, передаючи колективний біль і породжуючи надії на біоетичний аболіціонізм. Зібрані в групи по дванадцять, ці пелюстки утворюють індивідуальні прозорі біоетичні скульптури, які в сукупності складають 111 більших спільнот. Ця прониклива інсталяція має на меті подолати агресію та спонукати до співчуття, емпатії та доброти.

Вся композиція з 1 332 пелюсток символічно передає масштаб шалених втрат, а прозорість елементів наповнює глядачів одвічною емоцією сліз, пролитих за цим величезним болем. Інсталяція, створена як відображення чистого світла, є глибокою метафорою скорботи, яку ми спільно переживаємо.

Відповідно до принципів біоізму та з урахуванням історичної архітектури синагоги, загальна форма інсталяції була скомпонована безпосередньо на місці. Частково розплавлені з легкого акрилового скла, кожна з пелюсток є індивідуальним втіленням життя, яке вона символізує.

Прозора, ширяюча біоетична інсталяція Альоші втілює філософію майбутнього проєктування раю. Це відчутне вираження нашого прагнення до суспільства, яке сприяє емпатії замість агресії, доброті перед лицем труднощів та незламної солідарності у спільному людському досвіді та досягненнях.

Представляючи цей спокійний і тихий витвір, синагога Бродського створює зв’язок із ширшою українською та міжнародною спільнотами, передаючи жертвам: “Ви не забуті”.

“Ця інсталяція є тривалим символом нашої постійної підтримки постраждалих і нашого непохитного прагнення до миру перед труднощами. Перша частина цього гуманістичного проєкту “Солідарність Із Жертвами” була встановлена в синагозі Tribeca, Нью-Йорк у травні 2024”, – Aljoscha.

“Трагедія, що сталася 7 жовтня 2023 року, залишила глибокий слід у світовій колективній пам’яті… Інсталяція Aljoscha не лише вшановує пам’ять жертв, а й символізує важливий етап для синагоги Бродського, яка вперше відкрила свої двері для сучасного мистецтва. Синагога у Києві продовжує мистецьку “солідарність” митця: раніше подібну роботу було представлено у синагозі Трайбека в Нью-Йорку”, – Андрій Адамовський, меценат, колекціонер, фундатор Adamovskiy Foundation.

Інсталяція в Синагозі Бродського створена за підтримки Adamovskiy Foundation та ЦСМ М17.

Aljoscha (Олексій Потупін, нар. 1974, Україна) – сучасний візуальний художник і скульптор, який досліджує можливості синтетичної біології та нової естетики біофутуризму й біоетичного аболіціонізму. Його скульптури органічної форми з акрилового скла та металу є спробою створити мапу органічного життя майбутнього – те, що автор називає біоїзмом. Живе і працює митець в Дюссельдорфі, Німеччина. За останні три роки художник провів десятки персональних виставок, його роботи були представлені на арт-ярмарках TEFAF у Нью-Йорку та Маастрихті.

Нещодавно його робота була представлена на виставці “Сади мрій” в ЦСМ М17 в Києві. Виставковий проєкт тривав до 20 жовтня 2024 року та включав роботи міжнародних та українських митців, таких як Чао Фей, Рефік Анадол, Aljoscha, Анатолій Ганкевич, Меґумі Охата, Вольфганг Стіллер та Анна Миронова. Залучивши понад 12 000 відвідувачів, проєкт досліджував уявні світи, погляди на співіснування людини зі штучним інтелектом, розширення горизонтів синтетичної біології та взаємодію між віртуальністю і реальністю. Він також слугував метафорою “храму майбутнього”, який закладається вже сьогодні і твориться не лише людиною.

У 2020 році художник отримав грант від Фонду Поллока-Краснера, а нещодавно, у 2022 році, – від Культурного фонду Вільної держави Саксонія та Гете-Інституту в Дрездені, Німеччина. Лауреат премій Perron-Kunstpeis, Wilhelm-Morgner-Preis, лауреат премії Fundacion Bancaja у Валенсії та багатьох інших. Його роботи знаходяться в таких музейних колекціях, як Тейт Модерн у Лондоні, Музей Людвіга в Кельні, Купферштіхкабінет у Берліні, Меморіальний художній музей Аллена в Оберліні, штат Огайо, Центр Гетті в Лос-Анджелесі, Державний музей сучасного мистецтва в Салоніках.

Дворічна венесуельська дівчинка кілька тижнів перебувала під опікою уряду США після депортації її батьків. Зрештою дитину повернули до Венесуели.

Нове дослідження виявило, що один з інгредієнтів який додають у популярні енергетичні напої збільшує ризик виникнення раку крові.

За даними ООН, минулого тижня індійська влада змусила десятки біженців рохінджа (етнічна група у М’янмі, переважно мусульманського віросповідання) зійти з військового судна в море поблизу М’янми після того, як видала їм рятувальні жилети.

Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав умову, за якої можлива зустріч президентів України та Росії – Володимира Зеленського та Володимира Путіна.

У Херсоні російські війська атакували FPV-дроном сміттєвоз, поранені троє комунальників.