Сирський: Росія має до 5 млн підготовленого мобілізаційного ресурсу
Джерело: Олександр Сирський в інтерв’ю LB.ua
Російська армія вже розпочала наступальні дії на Сумщині й Харківщині, попри заяви про переговори. Інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зауваживши, що Росія щомісяця збільшує своє угруповання на 8-9 тисяч військових, продовжуючи стратегічну наступальну операцію.
Президент абсолютно правий і цей наступ фактично вже розпочався. Тому що вже декілька днів, майже тиждень, ми спостерігаємо збільшення майже удвічі кількості наступальних дій противника на всіх основних напрямках, — сказав генерал.
Сирський зазначив, що Росія продовжує стратегічну наступальну операцію, прагнучи повністю захопити Донецьку й Луганську області, а також частини Херсонської, Запорізької областей, створити буферну зону на території Харківської, Сумської, Чернігівської областей.
Окрім того, він зауважив, що фронт постійно збільшується, Курська операція і дії противника в Харківській області, у Вовчанську, дали збільшення фронту на 200 км. А противник з початку агресії збільшив своє угруповання вп’ятеро. Щомісяця росіяни збільшують на вісім-дев’ять тисяч, за рік це виходить 120–130 тисяч. 1 січня 2025 року в Росії угруповання військ, яке бере участь у бойових діях в Україні, налічувало 603 тисячі військових, сьогодні — уже 623 тисячі.
Уявіть, якщо тільки за підписання контракту їм платять 20–40 тисяч доларів, я вже не беру всі інші виплати грошового забезпечення, а солдат у них отримує від 2,5 тисячі доларів. Тобто вони людей закидують грошима, і це головний стимул. Ми собі дозволити це не можемо.
Якщо взяти підготовлений мобілізаційний ресурс противника — тих, хто проходив військову службу, військову підготовку, — у росіян він становить близько 5 млн осіб. Тоді як загалом мобілізаційний ресурс РФ — 20 млн.
Уявіть їхній потенціал. І що ми можемо в цих умовах зробити? Звичайно, мобілізація і переведення, — пояснив Сирський.
Він також нагадав, що восени в Білорусі заплановані масштабні навчання “Захід-2025”, які можуть бути прикриттям для формування ударного угруповання.
Видимість навчань — це найбільш прийнятний спосіб перебазувати, перекинути війська, сконцентрувати на якомусь напрямку і створити угруповання військ. Власне, так розпочиналося і 2022 року, — зазначив генерал.
Водночас Сирський підтвердив, що наразі співвідношення артилерійських боєприпасів на фронті становить один до двох на користь Росії. Тоді як раніше показник був один до десяти.
Можна сказати про те, що ми провели серію дуже вдалих ударів у рамках операції deepstrike (удари по противнику на його території). Якщо ви пам’ятаєте, ми уразили декілька арсеналів. І після цього цифра використаних артилерійських снарядів у противника на добу зменшилася майже удвічі. Щоденно вони витрачали близько 40 і більше тисяч боєприпасів. А після наших ударів цифра різко змінилася і коливається на рівні 23, зараз трохи поповзла вгору — на рівні 27–28 тисяч, — розповів він, зазначивши, що пов’язує часткове відновлення інтенсивності артобстрілів з поставками боєприпасів з Північної Кореї, Ірану або нарощенням власного виробництва Росії.
Також Головнокомандувач ЗСУ розповів про посилення безпілотного компонента в українській армії та розвиток високотехнологічного озброєння.
Ми створили вперше у світі безплотні сили. Росія повторює наш досвід — теж наприкінці минулого року оголосила про створення власних безпілотних сил і активно зараз нарощує, масштабує частини. Ми в цьому напрямку продовжуємо розширюватися, збільшуємо кількість, масштаби і можливості в рамках deepstrike, тобто дальнього ураження, і вже перейшли цифру 1700 кілометрів. З одного боку. З іншого боку, усі наші бригади також збільшують безпілотну складову. Цей проєкт охоплює вже десятки бригад, тим самим ми бережемо життя солдатів. Підвищуємо технічну складову і завдяки цьому зможемо зменшити безпосередню участь наших військовослужбовців у бойових діях, — акцентував Сирський.
Окремо генерал прокоментував публікацію The New York Times стосовно нібито напружених відносин між ним і представниками США на початку повномасштабної війни через різкі заяви української сторони. Головнокомандувач категорично заперечив інформацію у статті.
Також NYT писала, що саме з ініціативи Сирського план наступу у 2023 році змінили: замість одного напряму ЗСУ розпочали наступальні дії одразу на трьох. Американська сторона вважає це однією з причин невдач. Генерал категорично заперечує цю версію.
За його словами, рішення щодо наступу ухвалювались з урахуванням наявних ресурсів. Зокрема, на південь від Бахмута наступ здійснювали лише дві бригади без додаткових боєприпасів. Якщо б у розпорядженні було п’ять бригад, за словами Сирського, Бахмут і Соледар могли бути звільнені — і ворог сам би залишив ці позиції.
Він пояснив, що операція мала чітку мету — перерізати три ключові дороги постачання, якими ворог забезпечував угруповання чисельністю близько 20 тисяч осіб: траси Бахмут–Горлівка, Бахмут–Дебальцеве, а також шлях на Попасну. Їх втрата змусила б росіян відступити, щоби не потрапити в оточення.
Втім, реалізувати задум не вдалося через нестачу сил і засобів. Генерал визнав, що “просто банально не вистачило” ресурсів для успішного виконання операції.
Коментуючи висловлювання колишнього Головнокомандувача ЗСУ, а нині посла у Великій Британії Валерія Залужного про те, що фронт зайшов у глухий кут у 2023 році, Сирський зауважив, що вже після цього відбувся Курський наступ. За його словами, ця операція повторила підхід до контрнаступу на Харківщині: він особисто об’їздив усі підрозділи, пояснюючи мету дій.
- За даними ЗМІ, російські війська готуються розпочати новий наступ вже найближчими тижнями, аби максимально посилити тиск на Україну та зміцнити позицію Кремля на мирних перемовинах.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 87 бойових зіткнень.
15 квітня президент Володимир Зеленська розповів, що переговори між командами України та США щодо угоди про рідкісноземельні метали пройшли позитивно.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва В-1, здатний перебувати в повітрі упродовж декількох годин.
Російська армія в Україні значно залежить від постачання артилерійських боєприпасів із Північної Кореї, свідчать внутрішні звіти Міноборони РФ.
Російська армія вже розпочала наступальні дії на Сумщині й Харківщині, попри заяви про переговори. Інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зауваживши, що Росія щомісяця збільшує своє угруповання на 8-9 тисяч військових, продовжуючи стратегічну наступальну операцію.