Танкер з російською нафтою, що пошкодив Estlink 2, міг готуватися до нових диверсій — ЗМІ

Джерело: Reuters

Фінська влада заявила, що нафтовий танкер Eagle S, підозрюваний у пошкодженні енергетичних та телекомунікаційних кабелів у Балтійському морі, міг готуватися до нових диверсій. На момент затримання судно становило загрозу для інших кабелів і газопроводів.

За словами керівника розслідування Рісто Лохі з Національного бюро розслідувань Фінляндії, танкер міг пошкодити лінію електропередачі Estlink 1 і газопровід BalticConnector, що з’єднують Фінляндію та Естонію. У жовтні судно вже пошкодило лінію Estlink 2 та чотири телекомунікаційні кабелі, протягнувши якір по морському дну на понад 100 км.

Лохі повідомив, що дев’ять членів екіпажу судна перебувають під підозрою та отримали заборону на виїзд. До складу екіпажу входять громадяни Індії та Грузії, включаючи капітана судна. Раніше повідомлялося про вісім підозрюваних, однак їхня кількість зросла після додаткових допитів.

Фінляндія та країни Балтійського моря перебувають у стані підвищеної готовності через серію інцидентів із підводною інфраструктурою, що почалися після вторгнення Росії в Україну. Лідери країн НАТО, розташованих навколо Балтійського моря, готуються до зустрічі в Гельсінкі для обговорення захисту критичної інфраструктури.

Окрім інциденту з танкером Eagle S, увагу привернула діяльність китайського балкера Yi Peng 3. Шведська влада підозрює, що судно причетне до пошкодження двох підводних волоконно-оптичних кабелів зв’язку в листопаді. Міністр цивільної оборони Швеції Карл-Оскар Болін повідомив, що сліди якоря, імовірно з цього корабля, знайдені біля NordBalt-кабеля, що з’єднує Швецію та Литву.

Такі інциденти ілюструють серйозність загроз для підводної інфраструктури в регіоні.

Що передувало

25 грудня сталося аварійне відключення підводного електричного кабелю EstLink 2, який з’єднує Фінляндію з Естонією. Підозрюваним стало судно, яке перевозило російську нафту – танкер Eagle S, що ходить під прапором о. Кука.

Фінські прикордонники виявили на борту пошкоджений якірний ланцюг, після чого судно перенаправили до порту Килпілахті в місті Порвоо для розслідування.

Фінські служби оглянули місце обриву електричного кабелю і виявили слід від волочення якоря.

Екіпаж, що складається з громадян Грузії та Індії, наразі допитують.

За даними Lloyd’s List, танкер Eagle S є частиною “тіньового флоту” Кремля, який використовують для обходу санкцій щодо російської нафти. Також зазначається, що на судні знайшли шпигунське обладнання для прослуховування та спостереження за військовою діяльністю НАТО.

Згідно з даними сервісу Marine Traffic, танкер вийшов із порту Усть-Луга в Ленінградській області РФ до Єгипту та різко сповільнився, проходячи над акваторією EstLink 2. Після цього кабель вийшов з ладу.

EstLink 2 потужністю 658 МВт є найбільшою лінією електропередачі між Фінляндією та Естонією. За оцінками фінського оператора Fingrid, її ремонт може зайняти більше пів року.

Також 25 грудня пошкоджено три кабелі зв’язку між Естонією та Фінляндією. Два з них належать компанії Elisa, третій – CITIC Telecom.

Внаслідок інциденту Естонія почала військово-морське патрулювання для захисту підводного кабелю.

Урядове агентство США, яке регулює телебачення, почало розслідування політики різноманітності в Disney.

Польща має намір витрачати 5% ВВП на оборону вже у 2026 році, підтвердив міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш 3 квітня після зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві.

Білий дім звільнив щонайменше трьох співробітників Ради національної безпеки, після того, як президент США Дональд Трамп зустрівся з конспірологинею Лорою Лумер і та заявила про “нелояльність” цих посадовців.

Президент США Дональд Трамп змінив керівництво Кеннеді-центру, що призвело до скасування мистецьких подій та звільнення артистів.

3 квітня заявив президент Фінляндії Александер Стубб заявив, що Франція або Велика Британія мають взяти на себе ініціативу у взаємодії з Росією в межах європейських зусиль щодо врегулювання війни РФ проти України.