Тарас Кремінь завершив каденцію мовного омбудсмена

Джерело: Тарас Мельничук/Telegram

2 липня Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя звільнили з посади у зв’язку з завершенням п’ятирічного строку повноважень, повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Рішення набуде чинності 8 липня, оскільки у це день спливає каденція Кременя. Він перебував на посаді з липня 2020 року.

Кандидатуру на посаду Уповноваженого із захисту державної мови можуть подавати Міністерство культури та інформаційної політики, Міністерство юстиції та Уповноважений Верховної Ради з прав людини.

У Раді нещодавно закликали Дмитра Лубінця повторно подати Кременя для призначення на новий термін.

Додамо, Кремінь заявив, щодо нього не звертались щодо можливого повторного призначення на посаду мовного омбудсмена.

Жодної консультації, пропозиції та тим паче вмовлянь, – розповів Кремінь та вказав, що був би зацікавлений продовжити роботу на посаді мовного омбудсмена.

Крім того, на його думку, жоден із сьогоднішніх кандидатів — філологиня Ірина Коваль-Фучило, філологиня Олена Івановська і заступник державного секретаря Кабінету міністрів Павло Полянський — не відповідає критеріям, щоб обійняти посаду уповноваженого. Кремінь вказує, що для цієї потрібен досвід правозахисту і досвід захисту державної мови.

Пішло протистояння в суспільстві на порожньому місці, яке вже бʼє по авторитету позитивних здобутків влади. Саме за ці роки створено інституцію та втілено кращі практики захисту мовних прав громадян, що має бути гідно оцінено і продовжено, – додав мовний омбудсман.

Раніше народний депутат Володимир В’ятрович спільно з низкою українських громадських організацій виступили зі спільною заявою, в якій закликали президента і його офіс не втручатися в процес призначення Уповноваженого із захисту державної мови.

8 липня 2025 року спливає 5-річна каденція Уповноваженого. Згідно з законом, Міністр юстиції, Міністр культури та стратегічних комунікацій і Уповноважений Верховної Ради України з прав людини за три місяці до цієї дати (8 квітня) мали подати на розгляд уряду кандидатуру на наступний термін.

Однак, посадовці подали кандидатури кулуарно, потай від громадськості. В’ятрович та інші підписанти заяви сумніваються щодо придатності цих кандидатів на посади, адже вони фахівці у галузі фольклору та етнографії, коли інституція Уповноваженого із захисту державної мови більше стосується правозахисної діяльності.

У четвер, 3 липня, у віці 76 років померла акторка театру та кіно, заслужена артистка України Тетяна Шеліга.

В Україні 3 липня відзначають День зенітних ракетних військ Повітряних сил Збройних сил України.

У UAnimals нагадали, що війна Росії проти України завдає масштабної шкоди не лише людям, а й природі та екосистемам країни.

Активісти руху “Жовта Стрічка” повідомляють про суттєве збільшення випадків кишкових інфекцій серед дітей на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської та Луганської областей.

Дрони Служби безпеки України атакували російські склади боєприпасів поблизу тимчасово окупованого Харцизька на Донеччині.