Таїланд евакуював 130 000 цивільних з прикордоння з Камбоджею на тлі другого дня зіткнень
Джерело: The Guardian
Таїланд евакуював понад 130 000 осіб уздовж кордону з Камбоджею на тлі другого дня збройних зіткнень, які, за попередженням лідера країни, можуть перерости у війну.
Зіткнення, як розпочались 24 липня, відновились вранці 25 липня, повідомили тайські військові. Це – найкровопролитніше зіткнення між країнами за останні 10 років.
Бої відбувались у 12 районах уздовж суперечливого кордону.
“Чинний інцидент агресії загострюється і може перерости у війну. Але зараз ми все ще перебуваємо на рівні конфлікту, з застосування важкого озброєння. Все, що ми зробили – це захищали нашу землю та суверенітет нашої країни”, – сказав в. о. прем’єр-міністра Таїланду Пумтам Вечаячай.
Офіційні особи повідомили, що евакуювали 138 000 осіб з чотирьох прикордонних провінцій, а кількість загиблих унаслідок конфлікту зросла до 15 осіб, з яких 14 – мирні мешканці. Серед загиблих 8-річний хлопчик.
Уряд Камбоджі не повідомляв про жертв чи евакуацію населення зі свого боку, але за даними посадовця з провінції Оддармеантьєй, один цивільний загинув і п’ятеро зазнали поранень. Також він повідомив про евакуацію 1500 родин.
Військові Таїланду повідомили про зіткнення уночі у провінціях Убонратчатхані та Сурін.
“Камбоджійські сили вели безперервний обстріл з використанням важкого озброєння, польової артилерії та ракетних систем БМ-21. Тайські сили відповіли відповідним вогневим прикриттям відповідно до тактичної ситуації”.
Конфлікт між країнами спалахнув вранці 24 липня після тижнів напруження через давню прикордонну суперечку. Обидві сторони звинуватили одна одну у першому відкритті вогню.
Ці зіткнення стали останніми в історії конфлікту уздовж 817 кілометрового кордону Таїланду та Камбоджі, участки якого є предметом суперечок через різні погляди щодо карт колоніальної епохи.
Напруга між країнами почала зростати у травні, коли війська коротко обмінялись пострілами на суперечливій території, внаслідок чого загинув солдат Камбоджі.
Криза загострилась цього тижня, коли п’ятеро тайських військових зазнали поранень підірвавшись на мінах. У відповідь Таїланд відкликав свого посла у Камбоджі та вислав камбоджійського посла у Бангкоку.
У Таїланді заявили, що Камбоджа нещодавно встановила міни на суперечливій території, хоча Камбоджа заперечує це.
Вранці 24 липня Таїланд звинуватив Камбоджу у ракетних та артилерійських обстрілах, зокрема по цивільних районах. У відповідь ВПС Таїланду завдали авіаударів по військових об’єктах Камбоджі.
Рада безпеки ООН повинна зібратись 25 липня, щоб обговорити ситуацію. США, давній союзник Таїланду за угодою, закликали до негайного припинення бойових дій.
“Ми… дуже занепокоєні ескалацією насилля уздовж кордону Таїланду та Камбоджі та глибоко засмічені повідомленнями про жертви серед мирного населення. США закликають до негайного припинення бойових дій, захисту цивільного населення та мирного врегулювання конфлікту”, – сказав заступник офіційного представника Держдепу Томмі Піготт.
У Китаї також заявили про “глибоке занепокоєння” ситуацією і наголосили, що робитимуть все для підтримки миру і діалогу.
- Таїланд посилив свою військову присутність уздовж спірного кордону з Камбоджею після того, як по той бік кордону збільшилася кількість військ, заявив у суботу міністр оборони Таїланду Пхумтхам Вечаячай.
За даними синоптиків у суботу, 26 липня, частину країни накриє негода.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Європейський парламент розглядає можливість пришвидшення відмови від російського газу на один рік, до січня 2027 року. Про це свідчать документи, з якими ознайомилося агентство Reuters.
Міністр оборони України Денис Шмигаль представив оновлений склад своєї команди.
Від початку 2025 року в Україні відбувається близько 15 кібератак щодня. Основним джерелом кібератак залишається Росія.