Таїланд і Камбоджа погодилися на безумовне припинення вогню після п’яти днів бойових дій

Джерело: Associated Press

Таїланд і Камбоджа погодилися на негайне припинення бойових дій, які тривали п’ять днів на спірній ділянці кордону. Як заявив прем’єр Малайзії Анвар Ібрагім, перемир’я набирає чинності опівночі. За його словами, обидві сторони “безумовно” погодилися зупинити вогонь і повернутися до мирного процесу.

Зустріч, яка відбулася в Малайзії, організували в межах діяльності Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). Перемовини відбулися за участю прем’єра Камбоджі Хуна Манета, виконувача обов’язків прем’єра Таїланду Пхумтама Вечаячая і самого Ібрагіма. Перемир’я супроводжувалося рукостисканням сторін і спільною заявою.

Бойові дії почались у четвер після вибуху міни на кордоні, внаслідок чого поранення дістали п’ятеро тайських військових. Далі почалися збройні сутички, у яких загинули щонайменше 35 осіб, понад 260 тисяч були змушені тікати з домівок. Обидві сторони звинувачують одна одну в початку ескалації.

Згідно з домовленостями, військові командири країн зустрінуться вже у вівторок, щоб зняти напругу, а 4 серпня у Камбоджі відбудеться засідання прикордонного комітету. Очікується також створення механізму моніторингу перемир’я за участі дипломатичних і оборонних структур трьох країн – Таїланду, Камбоджі та Малайзії.

Президент Камбоджі висловив сподівання, що близько 300 тисяч евакуйованих зможуть повернутися додому. Його тайський візаві заявив, що результат переговорів демонструє готовність Таїланду до мирного врегулювання.

Досягненню домовленостей передував тиск із боку США. Президент Дональд Трамп попередив, що Вашингтон може не укладати торговельні угоди з жодною зі сторін, якщо конфлікт не буде зупинено. США виступили співорганізатором перемовин разом із Китаєм, і на зустрічі були присутні посли обох країн.

У Білому домі вже встигли привласнити собі успіх. Прессекретарка Кароліна Лівітт у соцмережі X написала: “Президент Трамп зробив це можливим. Дайте йому Нобелівську премію миру!”

Новина про перемир’я викликала хвилю полегшення в переповнених евакуаційних центрах. Люди сподіваються якнайшвидше повернутися додому, хоча й з осторогою ставляться до офіційних обіцянок.

“Я щаслива, бо хочу побачити, що з моїм рисовим полем, худобою і домом. Але ще зачекаю – раптом усе знову вибухне”, – каже Чхуот Нхав, мешканка прикордонної провінції в Камбоджі.

Прикордонний конфлікт між Таїландом і Камбоджею – не новий. 800-кілометрову межу оскаржують десятиліттями, але досі такі сутички мали обмежений характер. Цього разу конфлікт спалахнув із новою силою після вбивства камбоджійського солдата в травні. Таїланд навіть відкликав посла і закрив усі пункти пропуску, за винятком для камбоджійських трудових мігрантів.

Російська влада запровадила повну заборону на експорт бензину, щоб охолодити паливний ринок, де ціни з початку року зросли на 30% і майже досягли історичних максимумів. До 31 серпня вивіз бензину з Росії заборонили навіть компаніям‑виробникам.

28 липня уряд призначив заступницю міністра економіки Тетяну Бережну тимчасово виконувачкою обов’язків міністерки культури та стратегічних комунікацій. 

Росія вже вичерпала радянські запаси озброєння. Згідно зі звітом Київського економічного інституту (KSE), потік військової техніки зі складів РФ на передову впав до рівня, що був до 2022 року.

28 липня президент Володимир Зеленський підписав закон, котрий зокрема збільшує чисельність співробітників Служби безпеки України.

Адміністрація Дональда Трампа додала витрати на ремонт літака Boeing 747-8, подарований Катар, до витрат міністерства оборони США на оновлення ядерного арсеналу країни. Про це інформують джерела та свідчать висновки Управління Конгресу США з бюджету.