Технологічні компанії вкладають шалені кошти у ШІ та звільняють людей

Джерело: CNN

Технологічний сектор розпочав новий рік з потоку нових скорочень робочих місць , які відбуваються в той самий час, коли галузь подвоює інвестиції в штучний інтелект.

Попри те, що останній рік ШІ-інструменти, через які працівники залишаються без роботи, викликали занепокоєння в Кремнієвій долині та за її межами, не всі останні звільнення в технологічній галузі безпосередньо пов’язані з тим, що ШІ просто замінюють працівників.

Та багато нещодавніх повідомлень про скорочення робочих місць відбулися після того, як ті самі компанії оголосили про великі інвестиції в технологію штучного інтелекту, оскільки вони прагнуть перерозподілити ресурси, і все більше технологічних фірм прямо посилаються на штучний інтелект як на причину перегляду кількості працівників.

Безперервне трудове потрясіння, що розгортається в тій самій галузі, що створює штучний інтелект, може свідчити про нові хвилювання, оскільки, за прогнозами, технологія змінить ширший бізнес-ландшафт у наступні роки.

Останні раунди скорочень робочих місць у технічних галузях відбуваються на різних посадах як у великих технологічних компаніях, так і в менших стартапах.

Цього тижня технічні гіганти Google і Amazon оголосили про масові звільнення, що вплинуло на сотні працівників у різних бізнес-підрозділах. Новини про скорочення робочих місць у Google і Amazon з’явилися через кілька місяців після того, як обидві компанії окремо оголосили про багатомільярдні інвестиції в стартап зі штучним інтелектом Anthropic.

Також цього тижня соціальна платформа Discord заявила, що скорочує 17% свого персоналу. Unity Software, виробник технологій, які використовуються в популярних мобільних іграх, таких як Pokemon Go, заявив, що скорочує 25% своєї робочої сили. А додаток для вивчення мов Duolingo заявив, що звільнив близько 10% своїх контрактників.

Загалом, згідно зі зібраними Layoffs.fyi даними, понад 5500 працівників технічних технологій втратили роботу менш ніж за два тижні 2024 року .

За даними Layoffs.fyi, у 2023 році було зафіксовано близько 262 682 звільнень у технологічній галузі після 164 969 скорочень у 2022 році.

Роджер Лі, засновник стартапу, який протягом тривалого часу відстежує звільнення в технологічній галузі на своєму вебсайті Layoffs.fyi, сказав, що багато технологічних компаній все ще намагаються виправити надмірну кількість працівників під час сплеску пандемії.

Початок пандемії Covid-19 призвів до стрімкого зростання попиту на цифрові послуги, оскільки люди в усьому світі були змушені працювати, спілкуватися та робити покупки з дому.

На цьому тлі технологічна галузь пішла на дивовижний ажіотаж. Але в наступні роки обмеження, пов’язані з пандемією, пом’якшилися, а макроекономічна невизначеність поширилася, технологічна галузь зазнала найбільшого спаду з часів краху доткома у 2000 році, стрімко скорочуючи десятки тисяч робочих місць .

Хоча Лі каже, що високі відсоткові ставки та технологічний спад тривали довше, ніж спочатку очікувалося, він додає, що все більше технологічних компаній називають ШІ причиною для звільнень.

Минулого року такі компанії, як Chegg, IBM і Dropbox, назвали появу штучного інтелекту приводом для перегляду персоналу. Нещодавно Duolingo і навіть Google запропонували те ж саме, намагаючись мобілізувати ресурси, щоб отримати вигоду від буму ШІ.

Оскільки повна міра впливу штучного інтелекту на ринок праці все ще розкривається, дослідники кажуть, що це може вплинути на сотні мільйонів робочих місць у всьому світі, хоча технологія може водночас мати потенціал для створення нових та інших робочих місць у майбутньому.

Економісти Goldman Sachs заявили в дослідницькій записці в березні минулого року, що до 300 мільйонів штатних робочих місць у всьому світі можуть бути втрачені або скорочені через розвиток технології генеративного штучного інтелекту.

Окреме дослідження також показує, що впровадження штучного інтелекту в бізнесі в найближчі роки може непропорційно вплинути на роботу жінок.

Оскільки звільнення в технологічній галузі тривають, на це звертають увагу прихильники праці та навіть законодавці.

Працівники Google, які втратили роботу цього тижня, були шоковані, дізнавшись електронною поштою про те, що їх звільняють, за словами Парула Коула, інженера-програміста Google і президента масової спілки працівників Alphabet, групи, пов’язаної з CWA, яка об’єднує працівників у материнській компанії Google Alphabet.

Коул назвав звільнення непотрібними та контрпродуктивними в п’ятничній заяві для CNN, розкритикувавши “корпоративну жадібність”.

“Звільнення вносять хаос і нестабільність на робоче місце. Навіть ті, хто залишився на роботі, працюють у постійній тривозі, що вони будуть наступними”, — додав Коул.

Google, зі свого боку, заявив, що скорочення мають допомогти командам стати ефективнішими та працювати краще, і що вони підтримують постраждалих співробітників, шукаючи їм нові ролі тут, у Google та за її межами.

Тим часом деякі законодавці нещодавно прицілилися до повідомлень про різні наслідки звільнень технічних працівників для певних працівників.

Коаліція з понад двох десятків законодавців на чолі з представниками Демократичної партії Емануелем Клівером із Міссурі та Барбарою Лі з Каліфорнії висловила занепокоєння щодо наслідків масових звільнень у технологічній галузі та їх непропорційного впливу на афроамериканську спільноту та жінок у лист наприкінці минулого місяця виконувачу обов’язків міністра праці Джулі Су.

“Останні результати показують, що представники меншин і жінки значно перевищують кількість звільнених у промисловості”, — йдеться в листі.

Законодавці закликали Міністерство праці звернути пильнішу увагу на ці триваючі масові звільнення та зробити більше для захисту працівників, яким найбільше загрожує втрата засобів до існування.

За даними синоптиків у п’ятницю, 18 жовтня, у більшості регіонів сухо та сонячно.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що ізраїльські військові знайшли на базах бойовиків “Хезболли” найсучаснішу російську зброю на півдні Лівану.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

Згідно з інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, в Україні вже намолочено 62,2 млн тонн нового врожаю, який зібраний на площі 16,8 млн га.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.