Телескоп James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту

Джерело: ESA

Міжнародна група астрономів за допомогою телескопа James Webb (JWST) виявила яскраву емісію водню з галактики, що існувала на зорі Всесвіту.

Як зазначається, JWST, серед іншого, займається вивченням далекого минулого Всесвіту — періоду, коли після Великого вибуху формувалися перші галактики. Під час пошуків, телескопу вдалося виявити низку рекордно далеких галактик.

Екстраординарна чутливість JWST до інфрачервоного випромінювання відкриває нові можливості для вивчення періоду “космічного світанку”. Це епоха раннього Всесвіту, коли він був оповитий густим “туманом”, що складався з хмар нейтрального водню. Згодом він розсіявся під дією випромінювання перших зір під час процесу, що називається реіонізацією. Вважається, що вона завершилася приблизно через мільярд років після Великого вибуху.

Утім вчені поставили цю часову шкалу під сумнів. Під час спостережень JWST зміг виявити неймовірно далеку галактику JADES-GS-z13-1. Після вимірювання та повторної перевірки її червоного зсуву, астрономи з’ясували, що воно становить 13,0. Це відповідає галактиці, що з’явилася всього через 330 млн років після Великого вибуху. При цьому експерти відзначили певну особливість: дуже яскраву довжину хвилі світла, ідентифіковану як емісія Лайман-альфа, що випускається атомами водню. Це випромінювання виявилося набагато сильнішим, ніж астрономи припускали на такому ранньому етапі розвитку Всесвіту.

За словами фахівців, до і під час епохи реіонізації велика кількість галактик, оповитих нейтральним водневим туманом, блокувала будь-які енергійні ультрафіолетові промені, які вони випромінювали, подібно до фільтра. Поки не утворилася достатня кількість зір, здатних іонізувати водневий газ, жодне світло, включно з випромінюванням Лаймана-альфа, не могло залишити галактики, що зароджуються, і досягти Землі. Тому відкриття JWST має велике значення для розуміння раннього Всесвіту.

При цьому вказано, що джерело випромінювання поки що не відоме, але, ймовірно, це перше світло від найранішого покоління зір, що сформувалися у Всесвіті. Воно могло створити велику бульбашку іонізованого водню, що оточила GS-z13-1.

Вчені планують й надалі спостерігати за GS-z13-1, щоб отримати більше інформації про природу цієї галактики та походження її випромінювання.

29 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд запровадить програму підтримки виробників бавовнику у трьох областях. Передбачена виплата становитиме 10 тисяч гривень за гектар.

29 квітня міністр інформації та мовлення Пакистану Аттаулла Тарар, посилаючись на підтверджені дані розвідки, повідомив, що Індія планує завдати військового удару протягом наступних 24–36 годин.

29 квітня, під час спілкування з журналістами президент США Дональд Трамп запропонував себе на посаду Папи Римського. Згодом він уточнив, що насправді не віддає нікому перевагу.

Пізно ввечері 29 квітня Дніпро також опинилося під масованим обстрілом російських дронів-камікадзе. Внаслідок ворожої атаки загинула одна особа.

В Естонії розпочалися національні навчання Kilp та Miljon Miksi щодо відпрацювання дій у кризових ситуаціях на кордоні з Росією, зокрема евакуації населення з Нарви та Сілламяе.