Тисячі цивільних українців утримуються в «мережі в’язниць» РФ – AP

Джерело: Associated Press

Тисячі цивільних українців утримуються в мережі формальних і неофіційних в’язниць по всій Росії та на окупованих нею територіях, де вони зазнають тортур, психологічного насильства і навіть використовуються як робоча сила. Згідно з документом, отриманим журналістами, РФ планує побудувати ще десятки в’язниць.

Журналісти поспілкувалися “з десятками осіб, зокрема й 20 колишніми в’язнями, військовополоненими, родичами цивільних осіб, які опинилися в ув’язненні, двома українськими офіцерами служби розвідки та одним урядовцем”. Отримані від них дані, їхні облікові записи, а також супутникові зображення, соціальні мережі, урядові документи та копії листів, надісланих Червоним Хрестом, підтверджують, що в Росії існує масштабна система тримання під вартою та жорстокого поводження з цивільним населенням, яка прямо суперечить Женевським конвенціям.

Результати розслідування AP:

  1. Кількість українських цивільних осіб, які утримуються у російських в’язницях, нині обчислюється тисячами. За словами Володимира Осєчкіна, російського правозахисника, у Росії утримують щонайменше 4000 цивільних жителів, і щонайменше стільки ж розкидано по окупованих територіях. Український уряд вважає, що близько 10 000 цивільних осіб можуть бути затриманими, і ця цифра швидко зросла протягом повномасштабної війни. Тепер затримання може відбуватися за спілкування українською або просто перебування в окупованому регіоні. Близько 150 цивільних випущено на підконтрольну Україні територію.
  2. Документ російського уряду, отриманий AP, датований січнем, окреслив плани створити 25 нових колоній та шість інших центрів ув’язнення на тимчасово окупованій території України до 2026 року. Крім того, президент Росії Володимир Путін у травні підписав указ, який дозволяє РФ відправляти осіб з територій із воєнним станом, до яких входять тимчасово окуповані українські території, до РФ. Це полегшує незаконну депортацію українців, які опираються російській окупації, їх переправляють вглиб Росії на невизначений термін, що підтверджувалося в кількох випадках, задокументованих AP.
  3. Жорстоке поводження є звичайним явищем, включаючи повторювані удари електричним струмом, побої, які призводять до тріщин черепів і переломів ребер, а також імітацію удушення. Кожен колишній затриманий, опитаний AP, заявив, що тортури були постійними, і багато хто сказав AP, що був свідком смерті внаслідок катувань.
    У червневому звіті Організації Об’єднаних Націй мовиться, що 91% ув’язнених “описували катування та жорстоке поводження”.
  4. Росія не визнає, що вона утримує цивільних, не кажучи вже про те, чому. Але деяких використовують при ритті окопів для російських солдатів і братських могил.
    Полонені слугують майбутньою розмінною монетою при обміні на російських солдатів, хоча міжнародне право забороняє обмін цивільних осіб на військовополонених.
    В ООН також заявили, що є докази використання цивільних осіб як “живих щитів” біля лінії фронту.

Нагадаємо, 22 травня Парламентська асамблея НАТО визнала воєнні злочини Росії проти України геноцидом. Одностайним рішенням вони заявили, що російський режим – рашизм.

  • Верховна Рада України офіційно визнала “рашизм” державною ідеологією Росії та закликала ООН, ЄС, уряди демократичних країн підтримати засудження такого політичного режиму.
  • 17 лютого у Нідерландах офіційно погодилися на створення в Гаазі міжнародної організації – Реєстру збитків, яких російська агресія завдала Україні.
  • 17 березня досудова палата Міжнародного кримінального суду у Гаазі видала ордер на арешт російського лідера Володимира Путіна у зв’язку з депортацією українських дітей до Росії  під час повномасштабної війни проти України. Ще один ордер на арешт видано стосовно уповноваженої з прав дитини при президентові Росії Марії Львової-Бєлової за тим самим звинуваченням.

Сполучені Штати Америки перекинули на острів Шемія біля узбережжя Аляски кілька підрозділів повітрянодесантних військ та реактивні системи залпового вогню HIMARS, у відповідь на зростання військової активності Росії та КНР довкола регіону.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 вересня. З початку доби відбулося 139 бойових зіткнень, з яких 34 досі тривають.

Ввечері 17 вересня російські війська масовано атакували Запорізьку область. Внаслідок обстрілу загинуло двоє осіб та пʼятеро отримали поранення, повідомив голова Запорізької ОВА Іван Федоров.

Військовослужбовці 12-ї бригади спеціального призначення “Азов” Національної гвардії України прикинулися російськими розвідниками, аби захопити у полон трьох солдатів РФ.

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови продовжує фіксувати системні порушення мовних прав громадян України в інтернеті. З початку 2024 року надійшла 421 скарга щодо порушення частини шостої статті 27 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, котра регламентує використання державної мови в мережі інтернет (що майже на 50% менше, ніж за цей період у 2023 році).