У 2023 році авіація НАТО понад 300 разів перехоплювала російські військові літаки
Джерело: пресслужба НАТО
У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
НАТО реалізує постійні місії з повітряного патрулювання, коли є ознаки того, що російські військові літаки непередбачувано наближаються до повітряного простору союзників.
Винищувачі НАТО несуть цілодобове чергування, готові піднятися на випадок підозрілих або неоголошених польотів поблизу повітряного простору наших союзників, — мовиться у повідомленні.
У НАТО додають, що російські літаки давно не передають транспондерний код, що вказує на їхнє місцезнаходження і висоту, не подають план польоту, й також не виходять на зв’язок з авіадиспетчерами.
У повідомленні додають, що переважна більшість зіткнень між літаками НАТО і російськими літаками були безпечними і професійними. Порушення російськими військовими літаками повітряного простору НАТО залишались рідкісними й нетривалими.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України, НАТО суттєво посилив свою протиповітряну оборону на своєму східному фланзі, включно з більшою кількістю винищувачів, розвідувальних польотів і наземної протиповітряної оборони. Після неодноразових ударів РФ по українській інфраструктурі поблизу території НАТО союзники направили додаткові винищувачі в Румунію. У жовтні, після пошкодження підводних трубопроводів у Балтійському морі, Альянс направив додатковий потенціал у регіон. У 2023 році НАТО також провів найбільші в історії повітряні навчання, у яких понад 250 літаків тренувалися для колективної оборони Альянсу під час Air Defender 23.
- 9 вересня розпочалися масштабні навчання НАТО “Північний берег” із захисту Балтійського моря.
- У 2024 році НАТО планує залучити на військові навчання понад 40 тисяч військовослужбовців. Спільні тренування стануть найбільшими з часів Холодної війни.
- У НАТО заявили, що “моніторять ситуацію” в Польщі після того, як російська ракета, ймовірно, ненадовго увійшла в її повітряний простір.
- Протягом листопада-грудня 2023 року в Міністерстві оборони та Збройних силах України запроваджено ще сім стандартів НАТО.
15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.
15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.
Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.
15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.
Верховна Рада 15 травня підтримала законопроєкт №10355, котрим пропонують зменшити розмір пенсій для осіб, засуджених за злочини проти національної безпеки України.