У Чернівцях померла Марія Марчук, якій композитор Володимир Івасюк присвятив «Червону руту»

Джерело: заступник голови Чернівецької обласної ради, племінник Володимира Івасюка Михайло Павлюк у Facebook

У Чернівцях на 81-му році життя померла лікарка Марія Марчук (Соколовська), відома як близька подруга композитора Володимира Івасюка. Саме їй він присвятив свою легендарну пісню “Червона рута”.

Фото: Михайло Павлюк

“З великим сумом дізнався новину, що у різдвяний день відійшла в інший світ Марія Іванівна Марчук (Соколовська). Прекрасний лікар й надзвичайно освічена жінка, мати трьох дітей-медиків, близька усій нашій родині й подруга життя Володимира Івасюка. Муся, казав їй композитор, запрошував грати у своєму ансамблі, радився й ділився сокровенним, присвячував пісні та першу “Червону руту” в оригіналі їй і підписав”, – написав Павлюк.

Фото з архіву

За життя Марія Марчук згадувала момент, коли отримала текст пісні.

“1969 року під час перерви між репетиціями оркестру Володя наспівав мені свою композицію. А потім була звичайна лекція, на якій він простягнув мені аркуш із текстом “Червоної рути”. Унизу – підпис: “Мусі від Володі. III пара по дермі…” – Цей аркуш паперу зберігаю й досі. Дорогі серцю слова, написані рукою Володі”, – зазначала вона.

Павлюк також поділився архівними знімками, серед яких рукопис тексту “Червоної рути” з підписом Івасюка.

Фото: Михайло Павлюк

Фото: Михайло Павлюк

Похорон Марії Марчук відбудеться у п’ятницю, 27 грудня, на Центральному кладовищі Чернівців.

Довідка. Володимир Івасюк встиг за своє життя написати 107 пісень, 53 інструментальні твори та музику до кількох спектаклів. Він народився 4 березня 1949 року у селищі Кіцмань, що на Буковині. Івасюк створив найпопулярніші пісні “Червону руту” та “Водограй” створив у 1970-му році, коли йому був лише 21 рік.

Фото з архівів

Він помер у 30 років, але причини його смерті досі залишаються загадковими. Радянська влада заявляла, що він скоїв самогубство через творчу кризу, але між датою зникнення й датою смерті є певний проміжок часу. У 2019 році проводили експертизу, аби встановити обставини загибелі українського композитора. Вона довела, що він просто фізично не міг би скоїти самогубство.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.