У Держкомтелерадіо визначили лауреатів премії імені Івана Франка 2023 року

Джерело: Державний комітет телебачення і радіомовлення України.

У Держкомтелерадіо відбулось засідання комітету з присудження премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності. Цього року на здобуття премії надійшло 23 роботи.

Зазначимо, що присудження премії відбувається щорічно напередодні дня народження Івана Франка – 27 серпня. Премія у розмірі 10 тисяч гривень присуджується у чотирьох номінаціях.

Шляхом відкритого голосування комітет Держкомтелерадіо ухвалив рішення присудити премію імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності у номінації “За найкращу публікацію у друкованих засобах масової інформації” Володимиру Кузику за збірку публіцистичних творів “Дивниця”. Це книга роздумів про українство, про домінанти душі українського народу – моральні, психологічні, культурні. Зміст книги склали нариси, есеї, замальовки, аналітичні матеріали, які друкувалися в газетах “Культура і життя”, “За вільну Україну”, “Молода Галичина”, в часописі “Дзвін”. Книга вийшла друком у видавництві “Каменяр” у вересні 2022 року.

У номінації “За найкращий твір у телевізійній сфері” премію присуджено режисеру Сергію Лисенку та сценаристу Олександру Зінченку за документальний фільм “Колапс: як українці зруйнували імперію зла”.

Фільм розповідає про те, як проголошення Україною незалежності унеможливило подальше існування СРСР. Прем’єра відбулася 23.08.2021 в ефірі загальнонаціонального телеканалу Суспільного “Перший”. Також фільм транслювався в ефірі загальнонаціонального телеканалу “Суспільне Культура” та в ефірі телеканалів регіонального мовлення Суспільного.

У номінації “За найкращий твір у радіомовній сфері” лауреатами премії імені Івана Франка стали Олена Гусейнова та Мирослав Лаюк за цикл радіопередач спецпроєкту “Леся Українка: 30 радіоісторій”, присвяченого 150-річчю з дня народження визначної поетеси. Образ Лесі Українки, висвітлений з різних ракурсів, наближає слухача до розуміння особистості талановитої доньки українського народу. Ефір відбувся протягом лютого-березня 2021 року на каналі “Радіо “Культура”.

У номінації “За найкращу наукову роботу в інформаційній сфері” премію імені Івана Франка присуджено Валерію Королю і Григорію Любовцю за монографію “Контент негативу. Як захистити себе та країну в умовах тотального інформаційного протистояння” (м.Київ, Видавничий дім “Києво-Могилянська академія”, 2021).

У монографії розглядається проблематика комунікаційно-контентної безпеки держави, яка через новітні технологічні рішення та підходи захищає національну свідомість від агресивних впливів з боку технологічних пропагандистських центрів Кремля, нейтралізує їх і створює “антидот” проти інформаційних загроз ворога.

Автори провели дослідження сучасного інформаційного простору, визначили потенціали його технологічно-креативних станів, запропонували підходи до розуміння контроверсійності публічного простору; також розроблено проєктний концепт моделі національного інформаційного простору України.

Довідково. Премію імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності засновано 2004 року. Премією відзначаються автори нових оригінальних творів, що сприяють утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

15 липня президент Володимир Зеленський підписав указ щодо внесення змін до складу Ставки Верховного Головнокомандувача.

Влада німецького Ерфурта запланувала розширити територію однієї зі шкіл. Для цього розглянули 18 земельних ділянок, обравши врешті одну. Однак, виявилося, що там мешкають прості польові хом’яки (cricetus cricetus).

Вчені встановили, що сонячна активність може зруйнувати енергетичну інфраструктуру на Землі. Нове дослідження свідчить, що кут, під яким сонячні удари вражають Землю, має вирішальне значення для захисту інфраструктури. Відповідні дослідження опублікували у журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

Війна РФ із країнами Балтії може розпочатися під приводом повстання поляків у Білорусі, вважає австрійський політолог Густав Грессель.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 15 липня. З початку доби відбулося 110 бойових зіткнень.