У галактиці знайшли сім аномальних зірок. Вчені не виключають, що це ознаки сфер Дайсона

Джерело: CNN
У Чумацькому Шляху виявили сім зірок, що випромінюють тепло в інфрачервоному діапазоні, яке наразі неможливо пояснити жодним відомим природним процесом. Вчені припускають, що ці сигнали можуть бути слідами гіпотетичних “сфер Дайсона” – технологій, які використовують всю енергію зорі.
Ідею про такі мегаструктури ще в 1960-х запропонував британсько-американський фізик Фрімен Дайсон. Він вважав, що цивілізація, яка досягла високого технічного рівня, рано чи пізно почне використовувати всю енергію свого сонця. Для цього вона могла б збудувати гігантську оболонку навколо зірки – не суцільну кулю, а рій об’єктів на орбіті, який уловлює випромінювання.
Ідея отримала широку популярність у науковій фантастиці, але й стала предметом серйозних пошуків серед науковців, зокрема в Інституті SETI та Fermilab.
Нове дослідження, опубліковане у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, зосередилось на аналізі 5 мільйонів зірок у межах 1000 світлових років від Землі. Група дослідників з Уппсальського університету (Швеція) вивчала архівні дані телескопів WISE, Gaia та 2MASS. Після фільтрації можливих джерел помилок залишилося сім червоних карликів, інфрачервоне світіння яких не вдається пояснити.
“Це можуть бути сфери Дайсона, бо поведінка джерел збігається з нашими моделями. Але це також можуть бути інші, поки незрозумілі явища”, – сказав автор дослідження Матіас Суазо.
У гру вступає наукова обережність: потрібно виключити все інше – наприклад, молоді зірки з уламками навколо, або помилкові накладення фонового випромінювання. Частину таких пояснень вже озвучили інші дослідники: в альтернативній статті троє з семи зірок вважають гарячими галактиками, замаскованими пилом.
Втім, навіть якщо ці сигнали – не “сфери Дайсона”, сам факт їхньої аномальності вартий уваги. Вони можуть вказувати на рідкісні події, як-от зіткнення планет, і відкривати нові розділи у зоряній фізиці.
Ідея Дайсона – це не стільки “пошук прибульців”, скільки спроба зрозуміти межі технологічного розвитку у Всесвіті. Сам вчений був скептиком і не вірив, що побачить щось подібне за життя. Він помер у 2020-му, залишивши по собі не лише гіпотезу мегаструктур, а й слід у понад десяти галузях науки.
“Краще помилятись, ніж бути розпливчастим”, – казав Дайсон. Його ідея надихнула не лише фізиків, а й письменників, соціальних критиків та футуристів. І хоч на будівництво таких структур не вистачить і всього Юпітера, питання про розумне життя у Всесвіті залишається відкритим. І тепер у нас є хоча б сім точок, з яких варто почати шукати відповідь.
- Наприкінці травня китайська приватна космічна компанія Beijing Space Epoch Technology оголосила про успішні випробування багаторазової ракети-носія та її повернення. Відтак, Китай готується приєднатися до США, де компанія Ілона Маска SpaceX уже майже десятиліття використовує багаторазові ракети.
Правоохоронці завершили досудове розслідування щодо двох колишніх працівників залізниці, які під час тимчасової окупації Херсона добровільно перейшли на бік ворога.
Висока температура, яка очікується наступні кілька днів в Україні, може мати негативний вплив на здоров’я, особливо у людей літнього віку, дітей, вагітних, а також у тих, хто має хронічні захворювання.
У пункті пропуску “Тиса” на Закарпатті прикордонники затримали правопорушника, який намагався незаконно пробратися з України до Угорщини. З’ясувалося, що це була його 13-та спроба.
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України попередила про чергову шахрайську схему. Аферисти в соцмережах та месенджерах поширюють повідомлення нібито від імені банку про “грошову нагороду” за проходження короткого опитування, а потім викрадають особисті дані та виводять кошти з рахунків українців.
Журналістське розслідування, що ґрунтується на документах про російське виробництво безпілотників, показало співпрацю з китайськими компаніями.