У Литві росіяни та інші іноземці отримували допомогу ЄС, призначену українським біженцям
Джерело: LRT
Підтримка ЄС для українських біженців від війни в Литві також дісталася громадянам інших країн, зокрема й росіянам. Як наслідок, понад 1 млн євро допомоги доведеться повернути з литовського бюджету.
Українські біженці в Литві отримують не лише допомогу їжею, засобами гігієни, медикаментами та юридичними послугами, але й навчанням литовської мови та субсидованим працевлаштуванням.
Європейський Союз підтримує інтеграцію українців у своїх країнах і виділив майже 17 мільйонів євро на підтримку проєкту “Підтримка біженців з України” в період з 2022 по 2023 рік.
Однак виявляється, що підтримку для українців отримували також на громадян Росії, Білорусі, Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та інших країн, які мають посвідку на проживання в Литві.
Керівниця департаменту аудиту інвестицій ЄС Державного контролю Раса Вірганавічєнє вказала, що загалом таку підтримку отримали 813 неукраїнців з 43 країн. Для них організовували курси литовської мови та субсидоване працевлаштування.
Водночас Держаудитслужба стверджує, що кількість невідповідних отримувачів допомоги не 813, а 484.
Литовське Агентство Європейського соціального фонду (ESFA), яке опікувалося проєктом, стверджує, що надання допомоги неукраїнцям було дозволено в рамках чинних на той момент домовленостей.
“Ситуація виникла в результаті оцінки всіх документів, які діяли на той момент. Коли документи були оцінені, додаткові заходи, такі як навчання литовської мови та субсидії на працевлаштування, були відкриті для соціально вразливих осіб, які не обов’язково були з України”, – розповіла Йоліта Петрайтєнє, керівниця відділу розвитку проєктів ESFA.
Керівницю ESFA Ліну Невінскене звільнили, а міністерство соціального захисту та праці Литви та інші відомства розслідують цей випадок. Крім того, з державного бюджету країни доведеться повернути понад 1 мільйон євро, витрачений на неукраїнців.
- Коаліційна Словацька національна партія (SNS) заявила, що Словаччина має право вимагати фінансову компенсацію від України за надану допомогу.
- Продовольчі пайки, якими можна було б забезпечити 3,5 мільйона людей протягом місяця, псуються на складах по всьому світу через скорочення допомоги США і ризикують стати непридатними для використання.
Польща підтримує викладання української мови як другої іноземної у своїх школах. Втім, запровадження вивчення залежить від ініціативи батьків, наявності вчителя та погодження адміністрації закладу. Про це стало відомо за результатами зустрічі міністра освіти Оксена Лісового з міністеркою національної освіти Республіки Польща Барбарою Новацькою, котра відбулася минулого тижня у Варшаві в межах робочого візиту української делегації.
У межах тижневої наукової експедиції у заказнику “Тарутинський степ” дослідили червонокнижних кажанів, і розповіли про унікальну репродуктивну особливість рукокрилих – відкладену вагітність.
Зірка “Ейфорії” та “Білого лотоса”, американська акторка Сідні Свіні запустила у продаж лімітовану серію мила на основі води з ванни, в якій вона милася.
У Білому домі не довіряють розслідуванню Пентагону про “витік надсекретного документа” стосовно варіантів повернення контролю США над Панамським каналом. Причиною стало те, що адвокат очільника Міністра оборони США Піта Гегсета Тім Парлатор почав суперечити власним заявам.
З 1 по 3 червня Європейський Союз та Індія проведуть спільні військово-морські навчання в Індійському океані, спрямовані на посилення співпраці у сфері морської безпеки.