У Литві росіяни та інші іноземці отримували допомогу ЄС, призначену українським біженцям

Джерело: LRT

Підтримка ЄС для українських біженців від війни в Литві також дісталася громадянам інших країн, зокрема й росіянам. Як наслідок, понад 1 млн євро допомоги доведеться повернути з литовського бюджету.

Українські біженці в Литві отримують не лише допомогу їжею, засобами гігієни, медикаментами та юридичними послугами, але й навчанням литовської мови та субсидованим працевлаштуванням.

Європейський Союз підтримує інтеграцію українців у своїх країнах і виділив майже 17 мільйонів євро на підтримку проєкту “Підтримка біженців з України” в період з 2022 по 2023 рік.

Однак виявляється, що підтримку для українців отримували також на громадян Росії, Білорусі, Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та інших країн, які мають посвідку на проживання в Литві.

Керівниця департаменту аудиту інвестицій ЄС Державного контролю Раса Вірганавічєнє вказала, що загалом таку підтримку отримали 813 неукраїнців з 43 країн. Для них організовували курси литовської мови та субсидоване працевлаштування.

Водночас Держаудитслужба стверджує, що кількість невідповідних отримувачів допомоги не 813, а 484.

Литовське Агентство Європейського соціального фонду (ESFA), яке опікувалося проєктом, стверджує, що надання допомоги неукраїнцям було дозволено в рамках чинних на той момент домовленостей.

“Ситуація виникла в результаті оцінки всіх документів, які діяли на той момент. Коли документи були оцінені, додаткові заходи, такі як навчання литовської мови та субсидії на працевлаштування, були відкриті для соціально вразливих осіб, які не обов’язково були з України”, – розповіла Йоліта Петрайтєнє, керівниця відділу розвитку проєктів ESFA.

Керівницю ESFA Ліну Невінскене звільнили, а міністерство соціального захисту та праці Литви та інші відомства розслідують цей випадок. Крім того, з державного бюджету країни доведеться повернути понад 1 мільйон євро, витрачений на неукраїнців.

Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.

Життя британських монархів – це не лише урочистості й титули, а й постійна загроза безпеці. У 1980–90-х роках члени королівської родини неодноразово ставали мішенню замахів, спроб викрадення та нападів божевільних. Цей тиск особливо гостро відчувала принцеса Діана – одна з найвідоміших і найбільш переслідуваних ЗМІ жінок свого часу.

Національний інститут раку США (NCI), один з головних центрів боротьби з онкологією у світі, переживає масштабну кризу. Після десятиліть підтримки з боку обох політичних таборів і значного прогресу в зниженні смертності від раку, інститут опинився в епіцентрі різких скорочень, кадрових чисток та адміністративного хаосу – наслідків рішень адміністрації Дональда Трампа.

У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.

Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.