У НАБУ оприлюднили «схему» зловживання на 62 млн грн: підозрюють високопосадовців Мінагрополітики та Мінекономіки

Джерело: пресслужба НАБУ

24 серпня Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро України викрили зловживання на 62,5 млн грн при закупівлі харчових продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану.

Підозри оголосили колишнім та чинним високопосадовцям.

Епізод 1

У березні 2022 року перший заступник міністра аграрної політики та продовольства реалізував схему, яка передбачала закупівлю для потреб ОВА коштом АТ “Укрзалізниця” продукції за значно завищеними цінами в обраної компанії (ТОВ 1). Ця ж компанія закуповувала продукцію за ринковими цінами в іноземного виробника (Польща) через контрольовану фірму, пов’язану родинним зв’язком з керівником ТОВ 1. Вартість кілограма товару збільшувалась орієнтовно на 150%.

Високопосадовець, зловживаючи владою і службовим становищем, забезпечив погодження рахунків на оплату та актів виконаних робіт, а також переведення коштів на рахунок ТОВ 1.

Зазначається, що він був обізнаний про реальну вартість продукції на внутрішньому ринку, оскільки регулярно отримував дані державної служби статистики стосовно фактичних цін на ринку. Також усвідомлював можливість придбання продукції в українських виробників, однак, свідомо ігнорував цей факт.

Тож у результаті дій посадовця, з березня по серпень 2022 року АТ “Укрзалізниця” переплатила ТОВ 1 понад 28,8 млн грн.

Епізод 2

У цей же період за участю того ж таки посадовця реалізовувалась ще одна схема.

Харчові продукти для потреб держави закуповувались за завищеними цінами в іншої підконтрольної компанії (ТОВ 2), котра через посередника купляла продукцію в іноземного виробника (Туреччина) за ринковими цінами.

Як і у першому епізоді, завищення ціни відбувалось саме на етапі продажу продукції однією підконтрольною компанією іншій, а кожен кілограм дорожчав майже на 100%.

Зауважується, що до схеми окрім першого заступника міністра також залучили чинного на той момент заступника міністра економіки. Він приховував дані про наявність вигідніших пропозицій від інших учасників ринку, включно з українськими виробниками.

Як результат, у період з березня по серпень 2022 року АТ “Укрзалізниця” переплатила 33,7 млн грн.

Після отримання оплати кошти виводили на закордонну компанію для подальшої легалізації.

За підсумком цих двох епізодів АТ “Укрзалізниця” зазнала збитків у 62,5 млн грн.

Читайте також: Сьогодні корупція в Україні розглядається як злочин проти національної безпеки – директор НАБУ

Першому заступнику міністра аграрної політики та продовольства повідомили про підозру за ч. 2 ст. 364 КК України. Тоді як ексзаступнику міністра економіки – ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України.

Наразі вирішується питання стосовно обрання запобіжного заходу. Також встановлюються інші можливі учасники злочину.

Станом на 26 лютого Сили оборони півдня продовжують системну контрбатарейну боротьбу. На лівому березі Дніпра, попри постійні бойові втрати та відсутність успіхів, ворог не полишає намірів вибити наші підрозділи із зайнятих позицій.

У 2023 році на виробництво контенту для двох телемарафонів – “Єдині новини” та FreeДом – витратили 842,2 млн грн. Кошти витратили Мультимедійна платформа іномовлення України та “Парламентський телеканал “Рада””, які належать до сфери впливу Міністерства культури та інформаційної політики.

26 лютого прем’єр Болгарії Николай Денков прибув з офіційним візитом до Києва.

На міжнародному “саміті миру”, запланованому у Швейцарії на рівні керівників держав, очікується участь понад 160 країн, проте на сьогодні Російська Федерація не отримала запрошення.

26 лютого президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт щодо демобілізації строковиків. Раніше цього ж дня йому направили на підпис проєкт закону, котрий стосується військовослужбовців, які закінчили строкову службу у 2024 році та перебувають на службі під час дії воєнного стану.