У НАБУ оприлюднили «схему» зловживання на 62 млн грн: підозрюють високопосадовців Мінагрополітики та Мінекономіки

Джерело: пресслужба НАБУ

24 серпня Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро України викрили зловживання на 62,5 млн грн при закупівлі харчових продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану.

Підозри оголосили колишнім та чинним високопосадовцям.

Епізод 1

У березні 2022 року перший заступник міністра аграрної політики та продовольства реалізував схему, яка передбачала закупівлю для потреб ОВА коштом АТ “Укрзалізниця” продукції за значно завищеними цінами в обраної компанії (ТОВ 1). Ця ж компанія закуповувала продукцію за ринковими цінами в іноземного виробника (Польща) через контрольовану фірму, пов’язану родинним зв’язком з керівником ТОВ 1. Вартість кілограма товару збільшувалась орієнтовно на 150%.

Високопосадовець, зловживаючи владою і службовим становищем, забезпечив погодження рахунків на оплату та актів виконаних робіт, а також переведення коштів на рахунок ТОВ 1.

Зазначається, що він був обізнаний про реальну вартість продукції на внутрішньому ринку, оскільки регулярно отримував дані державної служби статистики стосовно фактичних цін на ринку. Також усвідомлював можливість придбання продукції в українських виробників, однак, свідомо ігнорував цей факт.

Тож у результаті дій посадовця, з березня по серпень 2022 року АТ “Укрзалізниця” переплатила ТОВ 1 понад 28,8 млн грн.

Епізод 2

У цей же період за участю того ж таки посадовця реалізовувалась ще одна схема.

Харчові продукти для потреб держави закуповувались за завищеними цінами в іншої підконтрольної компанії (ТОВ 2), котра через посередника купляла продукцію в іноземного виробника (Туреччина) за ринковими цінами.

Як і у першому епізоді, завищення ціни відбувалось саме на етапі продажу продукції однією підконтрольною компанією іншій, а кожен кілограм дорожчав майже на 100%.

Зауважується, що до схеми окрім першого заступника міністра також залучили чинного на той момент заступника міністра економіки. Він приховував дані про наявність вигідніших пропозицій від інших учасників ринку, включно з українськими виробниками.

Як результат, у період з березня по серпень 2022 року АТ “Укрзалізниця” переплатила 33,7 млн грн.

Після отримання оплати кошти виводили на закордонну компанію для подальшої легалізації.

За підсумком цих двох епізодів АТ “Укрзалізниця” зазнала збитків у 62,5 млн грн.

Читайте також: Сьогодні корупція в Україні розглядається як злочин проти національної безпеки – директор НАБУ

Першому заступнику міністра аграрної політики та продовольства повідомили про підозру за ч. 2 ст. 364 КК України. Тоді як ексзаступнику міністра економіки – ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України.

Наразі вирішується питання стосовно обрання запобіжного заходу. Також встановлюються інші можливі учасники злочину.

Україна отримає 454 мільйони доларів від Світового банку для розвитку сфери охорони здоров’я. Гроші будуть надані в рамках проєкту THRIVE. 

Британська розвідка підтвердила дані про знищення ворожої С-400 у тимчасово окупованому Сімферополі. Про ураження системи повідомляли ЗСУ 29 листопада.

Міністерство оборони кодифікувало і допустило до експлуатації український роботизований бойовий комплекс на гусеничній платформі з кулеметом Browning 12.7 — Droid TW 12.7 

Російські війська, ймовірно, розробили світлофор, здатний попереджати про FPV-дрони, зауважив військовий експерт у галузі радіотехнологій Сергій Флеш.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 грудня. З початку доби відбулося 151 бойове зіткнення.