У Польщі показали розсекречені документи про ймовірну втрату 40% територій у випадку російського вторгнення

Джерело: міністр оборони Польщі Маріуш Блащак у X

У Міноборони Польщі продемонстрували розсекречені документи 2011 року про плани масштабного відступу їхньої армії за річку Вісла у випадку вторгнення Росії.

“План застосування збройних сил, затверджений тодішнім головою Міноборони Кліхом, передбачав, що самостійна оборона країни триватиме максимум два тижні, а через сім днів ворог вийде на правий берег Вісли. Документи чітко показують, що Люблін, Жешув і Ломжа могли стати польською Бучою“, – заявив Блащак.

За його словами, подібний сценарій означав би втрату 40% територій та їхню здачу в окупацію військам супротивника фактично без бою.

У промові міністр оборони показав кілька пунктів з узгодженого у 2011 році оборонного плану. ЗС Польщі у випадку бойових дій мали захищати “свої території, повітряний простір та територіальні води, щоб максимально затримати темп наступальної операції противника та зупинити його атаку на рубежах в районі річок Вісла та Вепр (Wieprz)”.

Скріншот з відео

На одному з етапів передбачалося, що після “відходу на стратегічний периметр, основні зусилля будуть спрямовані на припинення наступу противника та утримання плацдармів на правому березі Вісли, а також забезпечення прийому союзних військ НАТО”.

У 2011 році, як опосередковано вказується, НАТО потребувало до 14 днів для розгортання міжнародного військового контингенту на території Польщі та початку спротиву російському вторгненню. Тим часом армія Польщі мала б вигравати час на полі бою.

На титульній сторінці йдеться, що у 2013 році з цього документа було знято гриф “цілком таємно”. Ймовірно, причиною є зміни у доктрині та створення нової оборонної стратегії.

Варто наголосити, що у 2011 році армія Польщі мала низьку боєздатність, а чисельно армія скорочувалась. Тому документ показує військові стратегії із залученням наявних ресурсів.

Чинний глава Міноборони заявив, що до цього причетний генерал Мирослав Ружанський. За його словами, він активно виступав проти створення територіальних сил оборони та зміцнення збройних сил на східному березі Вісли. Зокрема, Блащак звинуватив політичну партію “Громадянська платформа”, лідером якої є Дональд Туск:

“Громадянська платформа” скаржиться, що ми розкрили їхні плани віддати ворогу половину Польщі. Поляки мають право знати, яку долю ви їм приготували! У разі конфлікту Військо Польське має боротися за кожен метр нашої території і за кожне людське життя. Ви готували повторення Бучі та Ірпеня, а Варшаву хотіли перетворити на прифронтове місто!” – йдеться у твіті міністра.

Троє суддів Міжнародного кримінального суду подали позов проти Дональда Трампа та його адміністрації через санкції, запроваджені проти них минулого року. Вони стверджують, що обмеження були незаконними й мали на меті покарати суддів за їхні рішення.

Канадсько-бельгійський електронний музикант Apashe оголосив про повернення до Києва з концертом 28 серпня. Артист заявив, що давно хотів знову виступити в Україні, а свій гонорар передасть фонду Children of Heroes.

“Рада миру” щодо Гази, створена за ініціативою Дональда Трампа, збереться 30 червня на Кіпрі, щоб обговорити подальшу стратегію. За словами посадовців, робота структури сповільнилася через війну з Іраном, проблеми з фінансуванням і невизначеність щодо її міжнародного статусу.

Міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що США наразі не вимагають від Тель-Авіва виведення військ із південного Лівану. Така заява пролунала на тлі переговорів у Вашингтоні, де Ліван наполягає на поверненні контролю над своїми південними територіями.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжує відповідати на російські атаки по містах і селах ударами по об’єктах, які забезпечують війну РФ. За його словами, українські сили вже уражають арсенали, виробництва, логістику, енергетичні й комунікаційні об’єкти ворога.