У РФ закрили демографічну статистику після обвалу народжуваності до мінімуму за 200 років

Джерело: демограф Олексій Ракша/Telegram

Росстат зупинив публікацію щомісячних детальних даних про народжуваність, смертність, шлюби та розлучення. З останнього звіту вилучили показники за минулий звітний місяць, а також повністю зникла регіональна статистика, котра раніше дозволяла відстежувати ситуацію у кожному суб’єкті РФ.

У відкритому доступі залишилася лише одна таблиця — з накопиченими даними від початку року. Це фактично означає припинення публічної демографічної звітності з березня 2025 року.

Зміни відбуваються на тлі історичного спаду народжуваності в РФ. За перший квартал 2025 року кількість новонароджених зменшилась на 11,5 тисячі, до 288,8 тисячі — найнижчий показник за понад 200 років. У 2024 році в країні народилося лише 1,222 млн дітей — мінімум з 1999 року.

Попри обмеження абортів, пропаганду “традиційних цінностей” і заклики до багатодітності, народжуваність у РФ продовжує стрімко знижуватись. У 2024 році природне скорочення населення сягнуло 596,2 тисячі осіб — майже 50 тисяч щомісяця.

Спроби зупинити демографічний спад, ініційовані ще 2018 року, не дали результату. Навпаки, з того часу смертність перевищила народжуваність на 3,4 млн осіб. Торік Путін знову поставив за мету домогтися уповільнення природних втрат до нуля — до 2030 року.

Раніше депутат Держдуми РФ Андрій Гурулєв заявив, що росіянки мають прислухатися до слів російського президента Володимира Путіна про народження дітей, розглядаючи це як завдання щодо поліпшення демографічних показників.

Виступаючи на засіданні Всесвітнього російського народного собору в листопаді, Путін заявив, що Росія зіштовхнулася зі “складними демографічними викликами”, і щоб їх подолати, потрібно відроджувати традиції багатодітності в сім’ях. Він нагадав, що кілька поколінь тому в російських сім’ях було по сім-вісім дітей, тож закликав відроджувати так звані “традиції”.

У жовтні уряд РФ, складаючи проєкт бюджету Соціального фонду, спрогнозував, що показник народжуваності в Росії продовжить знижуватися в найближчі три роки і впаде до рівнів, яких країна не бачила з царських часів. Закладені в прогноз цифри — це мінімум із рубежу XVIII–XIX століття.

Мобілізація та міграція за кордон знизила кількість рівень народжуваності в РФ приблизно на 5%.

  • Близько 315 000 російських солдатів загинули або зазнали поранень у повномасштабній війні проти України, повідомило джерело, знайоме з розсекреченими даними розвідки США.
  • З жовтня, коли російські війська почали наступ під Авдіївкою, українським армійцям вдалося ліквідувати понад 13 тисяч особового складу ворога, повідомила прессекретарка Ради національної безпеки США Едрієнн Вотсон.
  • Британські розвідники повідомили, що, імовірно, новосформована 104-та гвардійська повітряно-десантна дивізія РФ зазнала вагомих втрат на лівобережжі Херсонщини.

Під час церемонії вручення премії Trophée Chopard на Каннському кінофестивалі американська акторка Анджеліна Джолі згадала митців, котрі загинули через війну. У своїй промові акторка зокрема вшанувала памʼять української письменниці Вікторії Амеліної.

Італія у межах нового пакета військової допомоги планує передати Україні до 400 бронетранспортерів VCC-2 Camilino — локальну модифікацію американських M113A1, вперше випробуваних ще під час війни у В’єтнамі.

18 травня проєвропейський мер Бухареста Нікушор Дан переміг на президентських виборах у Румунії після опрацювання 99% протоколів з виборчих дільниць. У відсотковому співвідношенні він отримав понад 54% голосів, тоді як лідер націоналістичного “Альянсу за Союз румунів” Джордже Сіміон – майже 46%. Постійна виборча комісія опублікувала офіційні результати другого туру президентських виборів у неділю ввечері.

18 травня на площі Кошута в Будапешті відбулася масштабна демонстрація проти законопроєкту “Про прозорість суспільного життя”, котрий громадськість вважає наступом уряду Орбана на незалежні медіа та громадські організації.

На початку повномасштабного вторгнення Україна критично залежала від західного озброєння. Нині ж, в умовах обстрілів та обмеженого фінансування, оборонна промисловість країни досягла історичного максимуму.