У серпні державний борг України збільшився на 1,01 млрд доларів

Джерело: Міністерство фінансів України

Протягом серпня 2023 року сума державного та гарантованого державою боргу України збільшилась на 1,01 мільярда доларів.

Відтак, станом на 31 серпня 2023 року державний та гарантований державою борг України становив 4 897,56 млрд грн або 133,93 млрд доларів.

Зокрема, державний та гарантований державою зовнішній борг – 3 353,48 млрд грн (68,47% від загальної суми державного та гарантованого державою боргу) або ж 91,70 млрд доларів.

Державний та гарантований державою внутрішній борг – 1 544,08 млрд грн (31,53%) або ж 42,22 млрд доларів.

Збільшення суми державного боргу в серпні відбувалося, в основному, за рахунок того, що до держбюджету надійшов сьомий транш у розмірі 1,5 млрд євро в межах масштабної програми макрофінансової допомоги ЄС (МФД).

В розрізі кредиторів України левову частку державного та гарантованого боргу становляться позики, одержані від міжнародних фінансових організацій (МФО) та урядів іноземних держав (45,23%). Далі йдуть запозичення на внутрішньому ринку через продаж державних цінних паперів (30,21%), заборгованість за випущеними цінними паперами на зовнішньому ринку (18,1%) та інші кредитори (6,46%).

З початку року вартість державного та гарантованого державою боргу скоротилася на 0,71 відсоткових пункти – до 6,97%.

Зокрема окремо вартість державного боргу зменшилася на 0,92 відсоткових пункти – до 6,95% (внутрішній – 13,89%, зовнішній – 3,32%). А вартість гарантованого боргу зросла на 1,31 відсоткових пункти – до 7,18%.

При цьому збільшився з початку року середній термін до погашення державного та гарантованого боргу України на майже 11 місяців – до 9,35 року. 

У серпні 2023 року Мінфін провів 15 аукціонів з розміщення облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП), залучивши 27,25 млрд гривень на фінансування державного бюджету.

Рівень рефінансування ринкових облігацій внутрішньої державної позики станом на 31.08.2023 склав 133%, при цьому рівень рефінансування облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП), номінованих у гривні – 148%, а в доларах США – 106%, в євро – 114%.

24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.

Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.

Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.

Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.