У США засудженого до смертної кари вперше можуть стратити з використанням азоту

Джерело: NBC News

10 січня суд у США дозволив стратити засудженого до смертної кари з використанням азоту. Вирок повинен бути виконано 25 січня, проте адвокатів підсудного подаватимуть апеляцію на рішення федерального судді. Однак якщо вирок буде виконано, це буде перша в історії США страта за допомогою азоту.

Окружний суддя США Остін Хаффакер відхилив прохання ув’язненого з Алабами Кеннета Юджина Сміта, який просив заборонити страчувати його з використанням азоту.

Адвокати Сміта заявили, що держава намагається випробувати на засудженому новий метод страти. Тому це рішення судді, яке адвокати називають “жорстким” та “експериментальним”, найімовірніше буде оскаржено.

Таким чином, питання про те, чи можна здійснювати страту за допомогою азоту може опинитись на розгляді Верховного суду США.

Страта з використанням азоту виглядає наступним чином: засудженому розміщують на носі та роті респіраторну маску, аби замість повітря він дихав азотом. Таким чином, засуджений помре від нестачі кисню.

Такий метод страти дозволений у трьох штатах – Алабамі, Міссісіпі та Оклахомі. Водночас ще жодного разу такий метод страти не використовували.

58-річний Сміт є одним із двох засуджених чоловіків у справі щодо замовного вбивства дружини проповідника, яке було скоєне у 1988 році. Цей злочин тоді сколихнув невелику громаду на півночі Алабами.

За даними прокурорів, Сміт та інший обвинувачений отримали по 100 доларів за вбивство Елізабет Сеннет, яку “замовив” її ж чоловік. Останній, таким чином, хотів отримати страхові виплати за смерть дружини, щоб розплатитись з боргами.

Жінці завдали 8 ножових поранень у груди та два поранення у шию. ЇЇ чоловік – Чарльз Сеннет, який був пастором Вестсайдської церкви Христа – після завершення розслідування покінчив з життям.

Сміта вже намагались стратити у 2022 році через смертельну ін’єкцію, проте її довелось скасувати, оскільки у засудженого не знайшли вену, яка б підійшла для уколу.

Рішення стратити Сміта з використанням азоту було ухвалено у грудні.

У судових документах прокуратури мовиться, що без кисню людина вже через декілька секунд втратить свідомість, а через декілька хвилин – помре.

Влада Алабами порівняла страту з використанням азоту з промисловими трагедіями, коли люди помирали внаслідок дії азоту.

Водночас адвокати Сміта наполягали, що новий вид страти має низку невідомих потенційних проблем, які порушують конституційну заборону на жорстку та незвичну страту. Також адвокати засудженого стверджували, що маска на обличчі Сміта завадить йому молитись вголос або зробити останню заяву перед смертю.

Водночас прокурори наголошують, що намагання врятувати Сміта мають спекулятивний характер.

Перший вирок Сміту було винесено у 1989 році, та згодом його скасували за апеляцією. У 1996 році його судили повторно та знову визнали винним.

Присяжні рекомендували засудити його до пожиттєвого ув’язнення, проте суддя відхилив цю пропозицію та виніс вирок – смертна кара. Інший засуджений за вбивство Сеннет – Джон Форрест Паркер – був страчений ще у 2010 році.

Естонія запровадила санкції проти прем’єр-міністра Грузії Іраклія Кобахідзе, а також 13 інших високопосадовців і суддів. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна підписав відповідну директиву, яка забороняє їм в’їзд на територію країни.

Український шеф-кухар Євген Клопотенко зняв кулінарне шоу в Києво-Печерської Лаври. Зйомки відбулися у приміщенні трапезної.

У Секторі Гази кількість загиблих мирних жителів залишається невідомою, оскільки дані, що публікуються Міністерством охорони здоров’я Гази контролюються ХАМАСом. Ті своєю чергою надають часто серйозні статистичні помилки, наприклад, дорослих загиблих приписують до дітей.

У Бердичеві Житомирської області п’ять пар чоловічих шкарпеток стали предметом конфіскації та продажу через аукціон. Раніше ЗМІ повідомляли, що арешт здійснила Державна виконавча служба арештувала, але це сталося за рішенням суду. 

У віці 70 років помер німецький кінорежисер Вольфганг Беккер, який зняв фільм “Ґуд бай, Ленін!”