У сучасному мистецтві тема деколонізації виходить на передній план – кураторка Viennacontemporary 2024 Франческа Ґавін

12 вересня у Відні (Австрія) відкрилася Viennacontemporary 2024 – щорічна міжнародна виставка сучасного мистецтва. Цьогорічна подія відбувається у Kursalon Vienna, і представляє експозиції, які висвітлюють потужну роль мистецтва у сучасних глобальних процесах. У межах виставки також відбудеться спеціальний проєкт під назвою “The Color of Energy” (Колір Енергії), який зосереджений на темах енергії, змін та зв’язків між мистецтвом і навколишнім світом.

Букви поспілкувалися з кураторкою Viennacontemporary 2024 Франческою Ґавін про основну концепцію цьогорічної виставки, роль мистецтва під час війни та інтерес світу до політично зарядженого мистецтва.

Як би ви описали нове бачення/концепцію цьогорічної події Vienna Contemporary, і які головні теми та соціальні питання будуть у центрі уваги цього року?

– Я прагнула, щоб ярмарок став маяком художньої свободи слова та естетичних експериментів. Це регіональна виставка, де представлено роботи здебільшого з Центральної та Східної Європи, яка відкриває нові голоси та маловідомі простори для міжнародної аудиторії. Ярмарок, що знаходиться в самому серці австрійської арт-сцени, але має міжнародне бачення. Ярмарок, який є серцем тижня мистецьких подій по всьому місту.
Тема цьогорічної VCT Statement — нашої виставкової та дискусійної програми, що підтримується Фондом ERSTE, — це ЕНЕРГІЯ. Це захоплююча тема, яка охоплює не лише політичні та кліматичні питання, але й емоційне та духовне розуміння енергії. Мірела Бачяк відкриває виставку в центрі ярмарку, після чого її друга частина відбудеться в Salzburger Kunstverein, де вона є кураторкою.

Джерело: Viennacontemporary 2024

– Геополітика, технології та люди — це основні концептуальні “кольори” виставки. Як вам вдалося їх об’єднати, і як ви плануєте передати це аудиторії через мистецькі роботи?

Сучасне мистецтво, безсумнівно, є одним із небагатьох просторів, де цінується та заохочується поєднання різноманітних тем і медіумів. Звісно, центральною частиною ярмарку є стенди з роботами, представленими галереями, які вибирали художників. Підтримка їхніх виборів є для нас пріоритетом. Однак акцент на галереї з 20 країн, з особливою увагою до широти Європи, сам по собі є формою творчої дії. Viennacontemporary — це платформа, яка об’єднує регіон і привертає увагу до того, наскільки захоплюючим і інноваційним є мистецтво за межами глобальних столиць спекуляцій. Технології цього року менш представлені, але я планую висунути їх на перший план у майбутніх супутніх проєктах.

– Як ви бачите важливість мистецтва під час криз і війни? Чи може воно стати інструментом змін, особливо в контексті цьогорічної провідної теми Vienna Contemporary?

Безсумнівно. У спадщині модернізму та в самому мистецтві є вбудований утопічний аспект. За умов все більш обмежувальних урядів у деяких європейських країнах та зростаючої культури війни, надання художникам можливості представляти й говорити те, що вони обирають, є політичною дією. Я сподіваюся, що увага до якості мистецьких творів, які створюються, стане каталізатором змін.

Джерело: viennacontemporary | Instagram

– Які проєкти або роботи, представлені на виставці, найкраще відображають сучасні глобальні війни, конфлікти та виклики?

Я б сказала, що більшість робіт, представлених тут, не є безпосередньо політичними — і мода на це, можливо, вже трохи відстає від нашого часу. Вважаю, що як художники, так і глядачі прагнуть перепочинку від важкої теми конфлікту й намагаються досліджувати ці питання більш тонко. Або ж вони створюють роботи на інші теми. Створення абстрактного мистецтва саме по собі може бути політичним актом.

– Як пандемія та війна вплинули на художній процес, і які зміни або тенденції вони викликали у світовому мистецтві?

Це дуже широке питання. Очевидно, що пандемія та війни, які послідували за нею, мали драматичний вплив на світову економіку, і це саме відображається в сучасному мистецтві. Проте, як на мене, художники щодо процесу зазнали найменшого впливу — робота в майстерні є самотнім і безперервним процесом. Більше проблем виникає з оплатою студії та фінансовими труднощами, які виникають у цьому складному кліматі — з чим багато хто може себе ототожнити. Це те, що має робити мистецтво — відображати емоції та думки нашого часу.

Джерело: viennacontemporary | Instagram

Джерело: viennacontemporary | Instagram

– Чи можна сказати, що у Vienna Contemporary зростає інтерес до політично зарядженого мистецтва? Як це відображається у виборі художників?

Відень, можливо, трохи повільніше сприйняв проблеми раси та ідентичності, які домінували в багатьох частинах мистецького світу після руху Black Lives Matter.

Теми деколонізації виходять на перший план — наприклад, у MUMOK зараз є чудова виставка про авангард і деколонізацію. Програмування WHW у Kunsthalle в останні роки також було помітно політичним. Однак, на мою думку, в австрійському мистецтві, яке зараз формується, присутні теми ідентичності, класу та капіталізму, хоча вони не мають тієї брутальності чи дидактичності, яких дехто очікує. Протестне мистецтво не мертве — воно просто постає у складніших і багатошарових формах.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.