«Найтихіший» голос сьогодні має економічне та психологічне насилля – Наталія Берікашвілі

24 листопада, у столичному “Українському Домі”, відбувся захід, організований Київським міським Центром гендерної рівності, запобігання та протидії насильств. Основний меседж події: “Чуйність – твій щит від насильства”, що має на меті привернути увагу до теми зростання кількості випадків домашнього та гендерно-зумовленого насильства. У межах заходу було також проведено перфоманс, який зобразили у форматі майстер-класу з макіяжу.Майже 80% постраждалих від домашнього насильства – це жінки. І саме вони навчаються як приховувати синці. Це може бути не лише фізичне, а й психологічне насильство: коли жінка не спить ночами, вона прокидається зранку в такому вигляді, коли потрібно наносити саме такий щільний макіяж”, – розповідає про контекст перфомансу Тетяна Золотова – керівниця Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильств.

Таким чином, захід розпочав цикл подій, присвячених акції “16 днів проти насильства”, що офіційно розпочалась відсьогодні й триватиме до 10 грудня. Акція проводиться з метою привернення уваги до проблем подолання будь-яких форм насильства: насилля в сім’ях, жорстоке поводження з дітьми, торгівля людьми, порушення прав жінок тощо. Як знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчеву стрічку на свій одяг: це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє. 

Так, період кампанії “16 днів проти насильства” охоплює такі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

У центрі перформансу опинилися студенти Національного університету біоресурсів і природокористування України, які навчаються на спеціальності “соціальна робота”. Усі вони стали голосом людини, що може бути жертвою насильства. Макіяж, що приховує синці та червоні шкарпетки, що є частиною одягу, яку ми щоденно ховаємо – стали візуальними маркерами, які демонструють НЕвидимість насильства у суспільстві. Однак, як зазначає одна зі спікерок, Наталія Берікашвілі, сформувати загальний образ людини, яка є жертвою насильства – неможливо.

“Сьогодні аудиторія є для мене дещо незвичною, це молодь, студенти і цей рівень свідомості вражає. Я працювала переважно з працівниками соціальних сфер, з медиками, з працівниками ЦНАПІВ, і це були професійні розмови, де люди мене розуміли, бо у них вже був базовий рівень знань. Але сьогодні на цьому рівні ми бачимо нашу молодь… Як практикуючий лікар акушер-гінеколог, я відповідально можу заявити, що обличчя людини, яка страждає від насильства – не має ознак. Вона, безумовно, не ходить в червоних шкарпетках, але вона приховує той біль, який може щодня отримувати від свого кривдника. Адже це не лише фізичне насилля, не лише маскування синців, а й економічне, коли тобі не дають коштів для того, аби ти міг купити продукти харчування для себе та своєї дитини, це і психологічне насилля, коли тобі не дають реалізовуватися, а також сексуальне насилля, про яке варто посилено говорити окремо. Сьогодні ми говоримо про те, що це можуть бути будь-які верстви населення. Немає значення чи ти вчитель, чи ти працюєш керівником закладу, чи ти генеральний директор міжнародної компанії. На жаль, переважна більшість “отримує” це насилля і мовчить. Коли ми мовчимо, ми створюємо патологічний ланцюжок і дозволяємо розповсюджуватися цьому явищу. Нещодавно серед кривдників було проведено опитування. Уявіть, 40% кривдників заявили, що якби жертви не мовчали, якби була викликана вчасно поліція, вони б цього не повторювали знову. Ця статистика свідчить про те, що кожен може уникнути розповсюдження цієї біди, насамперед серед наших подруг, сусідок, товаришок, коліжанок. Говорити голосно не лише протягом цих 16 днів”, – у коментарі для Букв ділиться Наталія Берікашвілі, перша заступниця голови постійної комісії Київської міської ради з питань охорони здоров’я, сім’ї та соціальної політики

Під час свого виступу, Наталія Берікашвілі відзначила рівень довіри киян до сімейних лікарів, які готові працювати з пацієнтами, що потерпають від домашнього насильства. Також, на окремий розгляд було винесено питання щодо дітей, які стають свідками насилля у власних родинах і, робота з якими, потребує окремих підходів. Важливим аспектом є проведення соціально-профілактичної роботи задля того, аби запобігти повторним випадкам насильства та сформувати нульову толерантність до його проявів у суспільстві.

“На жаль, ми прогнозуємо, що кількість людей, які страждають від домашнього та гендерно-зумовленого насильства – буде зростати. Вже сьогодні ми бачимо статистику, яка нас вражає цифрами: майже 2000 осіб протягом цих восьми місяців звернулися до нашого Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильств для отримання допомоги. Також я зазначала сьогодні, що у нас страждають діти. Якщо в 2022 році це було лише 3 суїцидальних випадки, то цьогоріч, за 10 місяців – це вже 12 випадків. Ми не маємо права мовчати, адже саме дитина в багатьох цивілізованих країнах розглядається як об’єкт або саме жертва домашнього насилля, коли дитина лише чує або бачить, що в її родині відбувається акт насилля. Тому для того, аби запобігти саме смертям, жертвам з боку дітей, ми, дорослі, маємо говорити про це відверто і бути готовими до того, щоб чинити рішучий спротив домашнього насилля. Маємо бути готовими і до наслідків війни, які впливатимуть на родини. Я розумію, що незабаром у нас обов’язково буде перемога, але хлопці, які захищали нашу незалежність, наше життя, вони будуть мати проблеми з їх ментальним здоров’ям, тому нам потрібно працювати над цим набагато більше, ніж сьогодні.”, – Наталія Берікашвілі для Букв. 

Сьогодні у Київському міському Центрі гендерної рівності, запобігання та протидії насильств, людина, яка стала жертвою насильства, може отримати психологічну допомогу, а також первинну юридичну підтримку. У разі необхідності фахівці направлять постраждалу особу до центрів вторинної безоплатної правової допомоги. Також, із постраждалими особами проводиться групова робота у вигляді тренінгів, перегляду терапевтичних фільмів, організовуються групи підтримки. 

“Найбільш “тихий” голос сьогодні має економічне та психологічне насилля. Як ми бачимо жінок, що переживають фізичне насилля? Передусім, Департамент охорони здоров’я міста Києва збирає постійну інформацію про звернення до наших лікувальних закладів людей, які постраждали від домашнього та гендерно-зумовленого насильства. Щодо психологічного та економічного насилля така статистика навіть не збирається… Україна далеко не єдина держава, де порушується питання насильства, адже навіть у розвинутих країнах говорять відверто про цю проблему як нагальну. Незалежно від початкових форм насилля, воно може прогресувати у різних проявах, впливаючи на всі сфери життя людини.”, – резюмує Наталія Берікашвілі.

На базі Центру  гендерної рівності, запобігання та протидії насильств, працює служба “Телефон довіри”, яка працює 24\7. Психологи надають кризове консультування, приділяючи постраждалим стільки часу, скільки вони потребують, незалежно від форм пережитого насильства.

Конфіденційно, безоплатно та цілодобово можна звернутися за номерами:

  • 15-00 (зі стаціонарного);
  • 044-272-15-00 (із мобільного).

Об’єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» – була створена у 2023 році, як підрозділ…

23 грудня близько 17:00 у тимчасово окупованому Криму дрон уразив судно “Федір Урюпін” у бухті біля селища Чорноморське.

Росія та Іран планують укласти договір про стратегічне партнерство за кілька днів до інавгурації обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, 20 січня. Договір замінить угоду 2002 року, що передбачає співпрацю в енергетиці, транспорті та сільському господарстві.

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов запалює першу свічку на ханукії, виготовленій з уламків ворожих ракет і дронів, скерованих Росією по Україні.

У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 25 грудня. З початку доби відбулося 211 бойових зіткнень.