У віці 79 років помер британський генетик Ян Вілмут, який клонував вівцю Доллі

Джерело: AP

Британський науковець Ян Вілмут, робота котрого мала вирішальне значення для створення клонованої вівці Доллі у 1996 році, помер у віці 79 років.

Університет Единбурга в Шотландії повідомив, що Вілмут помер після тривалої хвороби Паркінсона.

Вілмут розпочав масштабну дискусію стосовно клонування, коли оголосив, що його команда з Рослінського інституту біонаук клонувала ягня, використовуючи ядро ​​клітини дорослої вівці.

Ягня, яке спочатку позначили як “6LL3”, згодом назвали Доллі на честь співачки Доллі Партон. Клонування вівці стало першим випадком, коли вчені змусили дорослу клітину поводитися як клітина щойно заплідненого ембріона, аби створити генетично ідентичну тварину.

Попри те, що деякі вчені оголосили створення Доллі революцією, багатьох відкриття збентежило, а критики назвали такі експерименти неетичними.

Через рік після створення Доллі 42-й президент США Білл Клінтон наклав заборону на використання федеральних коштів для клонування людини, але не заборонив усі інші дослідження.

Революційне творіння спонукало вчених клонувати й інших тварин, зокрема собак, кішок, коней і биків. Результат з Доллі порушив питання про потенційне клонування людей і вимерлих видів. Минулими роками вчені пропонували повернути мамонта за допомогою комбінації редагування генів і клонування.

Творіння генетиків було частиною ширшого проєкту вчених зі створення генетично модифікованих овець, які могли б виробляти терапевтичні білки у своєму молоці. Приблизно через шість років після народження Доллі вчені приспали її після того, як у тварини розвинулася невиліковна пухлина легенів.

Кваліфікований ембріолог Вілмут згодом зосередився на використанні методів клонування для створення стовбурових клітин, які можна було б застосовувати в регенеративній медицині. Його робота мала критично важливе значення для досліджень, спрямованих на лікування генетичних і дегенеративних захворювань, допомагаючи організму відновлювати пошкоджені тканини.

Інститут Росліна повідомив, що Вілмута було посвячено в лицарі у 2008 році та він пішов з університету в 2012 році. Пізніше він досліджував хворобу Паркінсона після того, як у нього діагностували захворювання.

Росія погодилася постачати газ до невизнаного Придністров’я у формі гуманітарної допомоги. Про це заявив Вадим Красносельський, голова цієї території.

Міністерство оборони Німеччини передало Україні новий пакет військової допомоги.

Нове дослідження надало нові докази “зв’язку кишечник-мозок” — хронічні кишкові інфекції можуть бути пов’язані з розвитком хвороби Альцгеймера.

28 грудня 2024 року в місті Брендон, штат Міссісіпі (США), виявили тіла 30-річної Дженніфер Шеффілд та її колишнього чоловіка Брендона Шеффілда. Чоловік застрелив жінку, а потім покінчив життя самогубством. Незадовго до трагедії загибла розповідала у соцмережі, що між ними стався “мирний” розрив стосунків.

Народний депутат Ярослав Юрчишин пояснив, що законопроєкт №11321, який напередодні ухвалила Верховна Рада, “не обмежує свободу слова, а захищає доброчесні ЗМІ”.