Угорщина погрожує заблокувати санкції ЄС, якщо з переліку не приберуть Фрідмана
Джерело: FT
Угорщина заявила, що заблокує продовження санкцій Європейського Союзу проти майже 2 000 громадян Росії, якщо з обмежувального списку не виключать російського мільярдера Михайла Фрідмана.
Посол Угорщини при ЄС вимагає зняття санкцій із Фрідмана як умову для погодження пролонгації всіх інших обмежень. В іншому випадку санкції, які передбачають замороження активів і заборону на в’їзд для осіб, причетних до війни РФ проти України, автоматично скасуються вже цієї суботи, якщо всі 27 країн-членів ЄС не підтримають їх продовження ще на шість місяців.
Михайло Фрідман – один із небагатьох олігархів, які зробили статки в Росії в 1990-х роках і досі залишаються активними в бізнесі. Народжений в Україні, він тривалий час проживав у Лондоні, однак після початку повномасштабного вторгнення РФ спершу критикував війну, а згодом повернувся до Москви у жовтні 2023 року.
Фрідман вже кілька років веде юридичну боротьбу з ЄС щодо санкцій. У квітні 2024 року він та його давній бізнес-партнер Петро Авен виграли справу у Загальному суді ЄС, який визнав, що Брюссель не надав достатніх доказів їхнього зв’язку з Кремлем, коли наклав обмеження у 2022 році. Однак вони залишаються під санкціями через нове рішення ЄС 2023 року, яке пов’язане з їхньою бізнес-активністю в Росії.
Наприкінці 2023 року Фрідман і Авен продали свої частки у “Альфа-Банку” – найбільшому приватному банку РФ – і його страховій компанії давньому партнеру Андрію Косогову, який не перебуває під санкціями. Вони розраховували, що цей крок дозволить їм вийти з-під санкційного режиму.
Угорщина, яку очолює прем’єр-міністр Віктор Орбан, відома своєю проросійською позицією. Країна неодноразово гальмувала ухвалення санкцій проти РФ, а також виступала проти військової допомоги Україні. За даними FT, у вимозі виключити Фрідмана з санкційного списку Будапешт має підтримку Люксембургу.
Раніше Угорщина наполягала на виключенні з переліку восьми осіб, включно з мільярдером Алішером Усмановим та бізнес-партнером Фрідмана Петром Авеном, але згодом відмовилася від більшості вимог, залишивши лише Фрідмана.
Остаточне рішення щодо продовження санкцій ЄС ухвалюватимуть посли країн-членів під час зустрічі у Брюсселі в четвер. Якщо компромісу не буде знайдено, санкційні обмеження проти 2 000 громадян РФ можуть втратити чинність уже в суботу.
Окрім персональних санкцій, у липні ЄС також має переглянути економічні обмеження проти РФ, зокрема замороження майже €200 млрд російських активів.
- Угорщина заблокувала запровадження санкцій проти 27 осіб і організацій у межах 16-го пакета обмежень Євросоюзу, серед яких патріарх РПЦ Кирило.
Японські регулятори звинуватили американського технологічного гіганта Google у порушенні національного антимонопольного законодавства.
Європейський союз готує партію військової допомоги для Молдови, до якої увійдуть системи протиповітряної оборони, заявив міністр оборони країни Анатолій Носатий.
Голова Європейської Ради Антоніу Кошта підтримав ініціативу президента України Володимира Зеленського “Bring Kids Back UA”, вимагаючи повернути українських дітей, яких викрала Росія.
Китай хоче побачити низку кроків з боку адміністрації президента Дональда Трампа, перш ніж погодиться на торговельні переговори, включаючи прояв більшої поваги шляхом стримування зневажливих зауважень членів його адміністрації.
Папа Римський Франциск не очолюватиме передвеликодні ритуали та службу 20 квітня, він доручив це іншим священнослужителям.