Угорщина сигналізує ЄС, що готова припинити блокування допомоги Україні – Politico

Джерело: Politico

За словами кількох європейських дипломатів і посадовців, глава угорського уряду Віктор Орбан наближається до прийняття компромісу щодо надання допомоги Україні від ЄС, навіть попри те, що угода, ймовірно, не відповідає його вимогам, висунутим після саміту минулого місяця.

У грудні Орбан заблокував чотирирічний пакет фінансування в розмірі 50 мільярдів євро для України.

Йому вдалось заблокувати виділення коштів, адже для ухвалення цього рішення потрібна одностайна підтримка всіх 27 членів Євросоюзу. Така поведінка Орбана змусила європейських лідерів розглянути можливість порушити священний принцип блоку єдності та пошуку способу його обійти.

Але з того часу Угорщина та ЄС відступили від краю провалля і зараз беруть участь у делікатних перемовинах щодо того, як розв’язати питання фінансування України до 1 лютого, коли відбудеться зустріч лідерів ЄС у Брюсселі.

Хоча досі немає даних щодо того, які поступки запропонували Угорщині, ЄС тепер упевнений, що угода може бути укладена протягом наступних кількох тижнів, за словами дипломатів і офіційних осіб.

Хоча ще у грудні у Брюсселі була певна готовність запропонувати Орбану деякі поступки для досягнення угоди, більшість національних столиць відхилили спробу Угорщини розділити фінансування України на щорічні транші, які потребуватимуть одностайного щорічного схвалення.

На практиці це дало б Орбану повноваження щороку блокувати фінансування ЄС для України або домагатися від Брюсселя поступок за зняття свого вето.

Ще одна ідея, яка лунає, щоб підсолодити пігулку для Орбана, передбачає проміжний перегляд фінансування у 2025 році. Але цей варіант, який кілька місяців тому висунула Угорщина, також вважається неприйнятним серед найсильніших прихильників України.

Комісія також розглядає можливість запровадження “аварійного гальма”, який дозволить будь-якій країні, яка заперечує проти фінансування України, відкласти виплати та відштовхнути дискусії на саміті лідерів ЄС. Але цей варіант не дозволить жодному члену ЄС накласти вето на виплати.

Консенсус полягає в тому, що будь-який остаточний компроміс повинен включати деякі поступки Угорщині — достатні, щоб дозволити Орбану заявити угорцям про свою перемогу.

“У грудні він сказав, що жодні гроші з бюджету ЄС в Україну не підуть. Якщо це станеться, як він може сказати, що це виграш?”, – зазначив один з дипломатів ЄС.

Повторне вето на фінансування України спонукає столиці ЄС закликати до так званої процедури статті 7 для зупинення права голосу Угорщини в Європейській Раді.

Президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн і головні радники Орбана все ще намагаються знайти компроміс, тоді як потреба України у фінансуванні стає дедалі відчайдушнішою.

Міністр оборони України Рустем Умєров разом із Головнокомандувачем ЗСУ генерал-полковником Олександром Сирським провели телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

Генеральна прокуратура Берліна оголосила у вівторок, 20 лютого, про розкриття обширної мережі з відмивання грошей, яка охоплювала Росію та країни Євразії.

12 медичних закладів України лікуватимуть безпліддя за державні кошти.

Прокурори США заявили, що колишній інформатор ФБР Олександр Смирнов, якого звинувачують у брехні про президента США Джо Байдена та його сина Хантера, має зв’язки на високому рівні з російською розвідкою.

Нове дослідження показало, що дотримання здорового способу життя може знизити ризик виникнення синдрому подразненого кишечника (СПК).