Угорщина вимагає виключити з санкційних списків ЄС 6 російських олігархів

Джерело: The Moscow Times

ЗМІ стали відомі імена російських мільярдерів, яких Угорщина хоче вивести з-під санкцій Євросоюзу.

До списку Будапешта потрапили власник холдингу USM Алішер Усманов, засновники “Альфа-Групп” Михайло Фрідман і Петро Авен, співвласник “Уралхіму” Дмитро Мазепін, акціонер “Акрону” В’ячеслав Моше Кантор і глава групи “Альянс” Муса Бажаєв.

Напередодні агентство Reuters повідомило, що Угорщина хоче виключити 8 росіян з санкційних списків, але не назвало їх імен.

Крім шести олігархів, Угорщина намагається зняти санкції з сестри Усманова Гульбахори Ісмаїлової, на яку він переписав частину закордонних активів, а також з міністра спорту Росії Михайла Дегтярьова. Він під санкціями ЄС з 2014 року через відкриття “посольства” самопроголошеної “Донецької народної республіки” (ДНР) у Москві.

Решта фігурантів угорського списку потрапили під санкції ЄС після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Усманова Брюссель назвав членом кола “державних бізнесменів”, які обслуговують фінансові потоки Кремля, зазначивши, що мільярдер має “особливо тісні зв’язки” з очільником Кремля Володимиром Путіним. Усманов намагався оскаржити санкції, але програв суд. Бізнесмен входить до десятки найбагатших людей Росії зі статками в $13,4 млрд.

Підставою для занесення до санкційного списку Фрідмана й Авена стало те, що вони “беруть участь у секторах економіки, що забезпечують істотне джерело доходу уряду Росії”. У початковому обґрунтуванні йшлося також, що бізнесмени причетні до підриву суверенітету України, але минулого року суд ЄС назвав це твердження “бездоказовим” і скасував частину санкцій. В лютому 2025 року Фрідман і Авен позбулися часток в Альфа-банку і “Альфастрахування”, щоб з них зняли європейські обмеження, що залишилися. Forbes оцінює їхні статки в $13,1 млрд і $4,3 млрд відповідно.

Мазепін був присутній на зустрічі великих бізнесменів із Путіним у день вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Через це ЄС визнав, що він входить до “ближнього кола” президента і є “впливовим бізнесменом, який діє в секторі, що забезпечує істотне джерело доходу для російського уряду”. Мазепін намагався оскаржити санкції двічі, але марно. Його статки оцінюють у $2,4 млрд.

Кантор — бізнесмен, який очолював Європейський єврейський конгрес. ЄС назвав його російським олігархом, тісно пов’язаним із Путіним. Згодом європейський суд відмовився зняти санкції з Кантора, зазначивши, що переїзд до Ізраїлю не вплинув на статус мільярдера, оскільки значна частина його активів все ще перебуває в Росії. Бізнесмен посідає 15-й рядок у рейтингу найбагатших людей країни зі статками $9,8 млрд.

Бажаєв розбагатів на продажу нафтової компанії Alliance Oil. Зараз підконтрольний йому холдинг “Альянс груп” має активи в різних сферах. Наприклад, Бажаєв разом із 28-річним племінником Дені володіє компанією “Русская платина”, яка розробляє платинові родовища в Хабаровському та Красноярському краях. ЄС вважає, що через свої бізнеси підприємець підтримує стратегічні галузі російської економіки. У вересні 2024 року європейський суд відмовився задовольнити позов Бажаєва про скасування обмежень. Сумарні статки бізнесмена і його племінника оцінюють у $1,5 млрд.

9 травня Велика Британія оголосила про підготовку наймасштабнішого пакета санкцій проти Росії, який торкнеться її тіньового флоту.

Президент Китаю Сі Цзіньпін закликав російського президента Володимира Путіна укласти “справедливу” мирну угоду для припинення російсько-української війни.

Триває 1171-ша доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 963 тисячі осіб.

9 травня відзначають Другий день пам’яті та примирення та День Європи. Християни сьогодні вшановують Миколая Чудотворця.

За даними синоптиків у п’ятницю, 9 травня, майже всю країну накриють опади.