Укази Зеленського про усунення суддів КС Касмініна та Тупицького визнали незаконними

Джерело: ZN.UA

Велика палата Верховного суду залишила без задоволення апеляційні скарги президента України Володимира Зеленського щодо трьох рішень Касаційного адмінсуду у складі ВС, якими було визнано протиправними та скасовано два його укази про відсторонення суддів Конституційного Суду Олександра Тупицького та Олександра Касмініна.

Мова йде про укази від 29 грудня 2020 року № 607/2020 та від 27 березня 2021 року № 124/2021. Повний текст рішень ВС є у розпорядженні видання.

Указом від 29 грудня 2020 року № 607/2020 Зеленський відсторонив Олександра Тупицького від посади судді КС, пославшись на ст. 154 КПК України.

Таке рішення ухвалили за клопотанням в.о. генпрокурора Р. Говди, який просив президента відсторонити Тупицького від посади через те, що його підозрюють у впливі на свідка за допомогою підкупу, аби той дав у суді неправдиві показання у справі щодо заволодіння активами ЗАТ “Зуївський енергомеханічний завод”.

Оскільки Тупицький тоді був головою Конституційного суду, то його відсторонення від посади судді означало й усунення від здійснення повноважень глави КСУ.

Наступного дня, після відсторонення Тупицького, на офіційному сайті Конституційного Суду оприлюднили позицію правового департаменту Секретаріату КС.

Там мовилось про те, що президент видав відповідний указ, вийшовши за межі своїх конституційних повноважень. Зокрема, Зеленський застосував до судді КС захід забезпечення кримінального провадження. Однак, згідно з Конституцією України, цей захід не можна застосовувати щодо суддів КСУ. Тоді фахівці правового департаменту КСУ аргументували порушення Зеленським приписів статей 1, 6, 8, 19, 106, 147, 149, 153 Конституції.

У правовому департаменті КСУ також констатували, що з конституційно-правової точки зору указ про відсторонення Тупицького є юридично нікчемним і не може підлягати виконанню. Аргументували це тим, що:

  • президент його видав з перевищенням повноважень
  • указ суперечить конституційним засадам організації державної влади в Україні
  • указ посягає на конституційно-правовий статус судді КС
  • є протиправним втручанням у діяльність судді КС

Водночас співробітники управління державної охорони, яке підпорядковане главі держави, взяли указ до виконання і не допускали Тупицького до будівлі КС, фактично усунувши його з посади.

13 грудня 2022 року КАС у складі ВС задовольнив позов Тупицького, визнавши протиправним та скасувавши указ президента про його відсторонення від посади судді КС. Президент це рішення оскаржив в апеляційному порядку до Великої палати ВС.

19 жовтня 2023 року Велика палата ВС залишила апеляційну скаргу президента без задоволення, а вказане рішення КАС – без змін. У постанові зазначили, що президент видав указ про відсторонення Тупицького поза своїми повноваженнями, визначеними Конституцією. Крім того, згідно з постановою, Зеленський видав указ не на підставі закону, адже згідно з Конституцією та законами у президента відсутнє право відсторонювати від посади суддів КС.

Того ж дня Велика палата Верховного Суду також ухвалила дві постанови щодо указу президента “Про деякі питання забезпечення національної безпеки України” від 27 березня 2021 року № 124/2021.

Цим документом Зеленський скасував укази президента Віктора Януковича про призначення Тупицького та Олександра Касмініна суддями КС.

Таке рішення він обґрунтував тим, що укази про їх призначення видав Янукович, який у 2010-2014 роках узурпував владу. А тому окремі судді КС, “призначені Віктором Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності та національній безпеці України”.

Тупицький та Касмінін, своєю чергою, оскаржили цей указ президента Зеленського до КАС.

КАС своїми рішеннями від 14 липня 2021 року та 27 жовтня 2022 року відповідно задовольнив їхні скарги. Зокрема, Касаційний адмінсуд визнав указ Зеленського протиправним та скасував його. Президент оскаржив ці рішення КАС в апеляційному порядку до Великої палати ВС.

Після тривалого розгляду Велика палата постановила залишити апеляційні скарги президента Зеленського без задоволення, а рішення КАС щодо його указу від 27 березня 2021 року № 124/2021 – без змін.

У рішенні Великої палати наголошується, що указ Зеленського – поза межами його президентських повноважень і неконституційний.
Конституція та Закон “Про Конституційний Суд України” визначають лише повноваження президента щодо призначення шести суддів КС. Інших повноважень президента стосовно суддів КС не передбачено. Тобто, згідно із законодавством, президент не має права скасовувати власний акт про призначення судді КС. Це означає, що оскаржуваний указ не є рішенням про звільнення Касмініна та Тупицького з посади судді КС.

У зв’язку з цим Велика палата ВС зазначила, що скасування президентом указів про призначення Касмініна та Тупицького суддями КС до закінчення конституційного строку їхніх повноважень не тільки створило ситуацію повної правової невизначеності щодо статусу позивачів, але й щодо легітимності рішень КС, за ухвалення яких упродовж 2013-2021 років голосували Касмінін та Тупицький.

  • Американський журнал Time опублікував матеріал про президента України Володимира Зеленського із зображенням глави Української держави на обкладинці. Глава Офісу президента Андрій Єрмак опублікував рекомендацію цієї статті, акцентуючи на словах Зеленського про його віру у перемогу на тлі ослаблення підтримки Заходом. Одначе, згодом Єрмак видалив публікацію.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.