Україна і Росія ведуть переговори про припинення ударів по енергооб’єктах – FT
Джерело: FT
Україна та РФ ведуть попередні переговори щодо припинення взаємних ударів по об’єктах енергетики, повідомляють джерела. Також є інформація, що РФ просить не бити по їхнім НПЗ в обмін на припинення ударів по енергетиці України.
Київ прагнув відновити переговори за посередництва Катару.
Існують дуже ранні розмови про потенційний перезапуск чогось, — сказав поінформований дипломат. — Зараз відбуваються розмови про енергетичні об’єкти.
Угода ознаменувала б найзначнішу деескалацію війни відтоді, як глава Росії Володимир Путін наказав здійснити повномасштабне вторгнення в Україну на початку 2022 року.
Цього місяця президент України Володимир Зеленський заявив, що угода про захист енергетичних об’єктів може свідчити про готовність Росії брати участь у ширших мирних переговорах.
За словами українського високопосадовця, Москва та Київ уже скоротили частоту взаємних атак на енергетичну інфраструктуру за минулі тижні в межах домовленості, досягнутої їхніми розвідувальними службами.
І Київ, і Москва раніше визнали, що припинення атак на українську енергомережу та російські нафтопереробні потужності є в інтересах обох країн.
Україна, з усім тим, планує продовжувати завдавати удари по цілях, зокрема нафтопереробним заводам, щоб тиснути на Росію на переговорах.
Четверо українських посадовців розповіли Financial Times, що восени минулого року Київ і Москва дійшли “мовчазної домовленості” не завдавати ударів по енергетичним об’єктам. У результаті Росія тієї зими утрималася від широкомасштабних атак, які вона здійснювала на енергетичну інфраструктуру України в 2022-23 роках. Зауважується, що ця домовленість нібито мала прокласти шлях до офіційної угоди.
Минулого тижня Путін заявив, що Росія готова розглядати лише “будь-які варіації мирних угод, враховуючи територіальні реалії”. Раніше він вимагав від України повністю віддати контроль над чотирма прифронтовими регіонами, які Москва лише частково окупувала, а також повністю скасувати західні санкції. Україна вважає умови неприйнятними для будь-яких потенційних мирних переговорів.
- Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що знає деталі “плану перемоги” України і що він спілкується з членами альянсу щодо подальших дій.
- За даними ЗМІ, серед таємних пунктів “плану перемоги” Президента України Володимира Зеленського є прохання про надання ракет Tomahawk.
- Під час переговорів між українськими та американськими представниками виникають певні нерозуміння через відчутний мовний бар’єр. Через недостатнє володіння англійською мовою з боку українських лідерів переговори ускладнюються, змушуючи сторони докладати додаткових зусиль для правильного розуміння. Попри це, американські посадовці активно обговорюють можливі сценарії для України на міжнародній арені.
- Колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна може стати членом альянсу, навіть попри триваючу повномасштабну війну.
- Україна прагне отримати запрошення до НАТО до завершення президентського терміну Джо Байдена. Це, на думку української сторони, стало б важливим політичним сигналом, повідомила посол України при НАТО Наталія Галібаренко.
Оскільки президент США Дональд Трамп та багато інших світових лідерів стурбовані війною РФ проти України, деякі європейці дедалі більше непокояться тим, що російська армія робить набагато на інших ділянках свого кордону з Європою.
Мережею поширилося відео, на якому російська співачка Валерія співає пісню про батьківщину на тлі розбомбленого міста. У зв’язку з цим Міністерство культури звернеться до СБУ.
У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №13229, котрий передбачає дозвіл громадянам старше 60 років добровільно укладати контракти на проходження військової служби під час дії воєнного стану.
30 квітня Верховна Рада проголосувала у першому читанні законопроєкт, що посилює військову дисципліну та запроваджує механізми протидії дискримінації й сексуальним домаганням у ЗСУ.
Президент США Дональд Трамп вважає, що Україні не обов’язково надавати більше летальної зброї, щоб виграти війну.