Україна може стати членом НАТО навіть з тимчасово окупованими територіями – Столтенберг
Джерело: Financial Times
Колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна може стати членом альянсу, навіть попри триваючу повномасштабну війну.
За його словами ті, хто проти приєднання України зараз, аргументують це тим, що тоді НАТО стане учасником війни проти РФ.
Однак Столтенберг пояснив, що вступ України до НАТО під час війни не обов’язково робитиме альянс учасником бойових дій, адже в такому випадку гарантії безпеки не розповсюджуватимуться на тимчасово окуповані Росією території.
Як приклад він навів Німеччину, яка під час вступу до НАТО у 1955 році не контролювала всю свою територію.
“Західна Німеччина вважала Східну Німеччину частиною великої Німеччини. У них не було посольства у Східному Берліні. Але НАТО, звісно, захищало лише Західну Німеччину”, – сказав колишній очільник НАТО.
Однак він додав, що порівнювати ситуації “завжди небезпечно”, адже жодні з них не мають 100% схожості.
“Але США надали гарантії безпеки Японії, хоча вони не розповсюджуються на Курили, які Японія вважає японською територією, яку контролює Росія. Коли є воля, то є і способи знайти рішення. Але вам потрібна лінія, яка визначить, де застосовується стаття 5, і Україна має контролювати всю територію до цього кордону”, – сказав він.
Висловився Столтенберг і щодо перемовин України та РФ. На його думку, лише Київ визначатиме, чи потрібні вони. Натомість завдання союзників – створити умови, які дозволять Україні почати перемовини з росіянами “і отримати щось значне… щось, з чим вони виживуть, як незалежна держава”.
Як приклад він навів Фінляндію, яка на початку Другої світової війни, у 1939 році, захищалась від СРСР потужніше, ніж очікували у Москві.
“Боротьба закінчилась тим, що Фінляндія віддала СРСР 10% своєї території, але отримала безпечні кордони”, – наголосив ексгенсек НАТО.
При цьому він висловив жаль, що НАТО своєчасно не надало потужної підтримки Україні як до початку повномасштабного вторгнення, так і після нього.
“Думаю, ми всі повинні визнати, що ми повинні були надати їм більше зброї до вторгнення. І після початку вторгнення ми повинні були дати більше сучасного озброєння швидше”, – зазначив Єнс Столтенберг.
- Новообраний генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна має стати членом альянсу, оскільки досягти сталої та міцної безпеки у Європі без неї неможливо.
Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.
У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.
Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.