Україна націоналізувала активи Дерипаски на понад 2 млрд

Джерело: СБУ

Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Мін’юсту про стягнення в дохід України продукції та сировини, якими володів підсанкційний російський олігарх Олег Дерипаска.

Мова про понад 550 тис. тонн бокситів і глинозему, котрий був виготовлений в Україні ще до початку повномасштабної війни. З того часу вони зберігалися на складах Миколаївського глиноземного заводу, що раніше належав росіянину.

Загальна вартість націоналізованих активів становить понад 2 млрд грн.

Як зауважили в СБУ, цю продукцію використовували на російських заводах олігарха для виплавки алюмінію, з якого виробляють складові до балістичних ракет, бойових дронів та радіолокаційних систем.

Дерипаска входить до найближчого оточення глави РФ Володимира Путіна та є одним з головних “спонсорів” війни РФ проти України.

За матеріалами справи, націоналізовані боксити і глинозем належали йому через підконтрольну компанію, зареєстровану в одній із країн Євросоюзу. Комерційна структура виступала формальним замовником продукції Миколаївського заводу для подальшого реекспорту на російські підприємства.

На початку 2023 року українські правоохоронці викрили оборудку і заблокували відправку цієї сировини. Згодом слідчі Служби безпеки заочно повідомили олігарху про підозру за декількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема за фінансування збройної агресії РФ. Досудове розслідування СБУ стосовно Дерипаски завершили, обвинувальний акт в січні 2025 року направили до суду.

Раніше суд наклав арешт на велику партію промислової продукції та сировини, що належали підсанкційному російському олігарху Олегу Дерипасці.

Також суд Європейського союзу у Люксембурзі відхилив позов Дерипаски стосовно зняття санкцій ЄС.

Обмеження проти росіянина запровадили через кілька місяців після початку повномасштабної війни РФ проти України – у квітні 2022 року. Дерипаска оскаржив рішення у листопаді того ж року. Захист мільярдера зводили до того, що Рада ЄС припустилася “очевидної помилки” в оцінці причин для запровадження обмежувальних заходів, а також порушила “право на ефективний судовий захист” та “принцип пропорційності та основних прав”.

Крім того, Дерипаска наполягав на стягненні з Ради ЄС 1 млн євро компенсації “нематеріальних збитків”. Водночас, відхиливши позов бізнесмена, суд у Люксембурзі зобов’язав Дерипаску виплатити всі судові витрати, зокрема Ради ЄС.

Довідка. Боксити – осадові гірські породи, що переробляються в глинозем (оксид алюмінію). Алюмінієві сплави широко використовуються у виробництві ракет, військових літаків, бронетехніки та боєприпасів.

Глава МЗС Андрій Сибіга провів зустріч з державним секретарем США Марком Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом в Анталії.

Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 14 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 128 бойових зіткнень.

Країни НАТО обговорюють нову ціль оборонних витрат — 5% валового внутрішнього продукту до 2032 року. Як повідомляють дипломатичні джерела, ініціативу мають розглянути міністри закордонних справ країн Альянсу на зустрічі 14–15 травня. Кінцевою метою є узгодження нових стандартів до саміту в Гаазі у червні.