Україна наростила експорт молочної продукцію завдяки підвищенню світових цін
Джерело: АВМ
У травні 2025 року Україна експортувала 14,88 тис. т молочних продуктів на 50,83 млн дол. Відносно квітня натуральні обсяги експорту збільшилися на 25%, проти травня 2024 року виросли на 14%. Експортна виручка збільшилася на 32% відносно квітня і на 48% відносно травня 2024 року. В січні-травні 2025 року Україна експортувала 57,97 тис. т (+17%) молочних продуктів на суму млн дол. (+57%), акцентує Асоціація виробників молока.
Ціновий бум спільно з відкритим доступом до європейського ринку дозволяє українським виробникам займати міцні позиції на зовнішніх ринках. Вершкове масло, згущене молоко, сири та морозиво — головні продукти експорту.
Головними експортними категоріями в квітні були наступні товари:
- Масло вершкове – 40%;
- Молоко та вершки, згущені – 26%;
- Морозиво – 16%;
- Сири – 12%.
У травні 2025 року Україна наростила натуральні обсяги експорту маслянки до 500 т (+5%), масла вершкового до 2,89 тис. т (+61%), сирів до 1,29 тис. т (+2%), морозива до 2,24 тис. т (+18%), молочної сироватки до 1,70 тис. т (+19%), молока та вершків, згущених до 5,04 тис. т (+31%) відносно квітня. Зменшилися лише обсяги поставок молока та вершків, не згущених до 1,19 тис. т (-2%) відносно квітня поточного року. Порівняно з травнем 2024 року зменшилися лише натуральні обсяги експорту молока та вершків, не згущених (-45%) та молочної сироватки (-26%). Найбільше виросли поставки на зовнішні ринки масла вершкового (+464%), а також збільшився експорт молока та вершків, згущених (+58%), маслянки (+51%), сирів (+22%) та морозива (+25%) відносно минулорічного періоду.
Аналітик Георгій Кухалейшвілі зауважив, що високі світові ціни на біржові товари сприяють збільшенню Україною обсягів молочного експорту. Зокрема, ціна на масло в ЄС тримається на рівні 7200–7400 євро за тонну, що майже рекордні показники, які не фіксувались із 2017–2018 років. У порівнянні, сухе знежирене молоко виглядає дешевшим, проте залишається в межах середніх історичних значень. Європейські трейдери купували українську молочну продукцію в тій кількості, яка їм була потрібна, користуючись тим, що вершкове масло та сухе знежирене молоко в Україні коштують дешевше ніж в Європі.
Вірогідно, молокопереробні підприємства готові продавати на експорт ще більше молочних продуктів, але певним бар’єром стала невизначеність навколо автономних торговельних заходів (АТЗ) для молока та молочної продукції з України, які з 2022 року дозволяли українським переробним підприємствам постачати свою продукцію в ЄС без квот та мит. Під тиском фермерів та політиків з Польщі та Франції, в планах Єврокомісії було відновити мита та квоти на українську аграрну продукцію, що мало сприяти скороченню експорту молочних продуктів з України в ЄС.
Однак, уряд України та Єврокомісія шукають рішення, яке забезпечить безперервність експорту агропродукції до ЄС після завершення дії торговельних преференцій 5 червня 2025 року. Сторони працюють над створенням сталого формату співпраці до кінця липня. Україна та ЄС готуються до нових переговорів щодо торгівлі, що передбачають адаптацію до норм Угоди про асоціацію та поступову інтеграцію в європейський ринок.
Збільшення пропозиції сировини в Україні та слабкий попит на внутрішньому ринку створюють умови для нарощення експорту. Найбільше зростає експорт біржових товарів (сухе молоко, сироватка, масло) через B2B-поставки, перепродаж у треті країни трейдерами з Польщі та Нідерландів, а також відновлення попиту на молочні продукти в Болгарії та Румунії. Крім того, зростає експорт готової продукції — згущеного молока, сирів, продукції під private label до Німеччини, Литви, а також в Молдову.
Разом з тим, у травні на внутрішньому ринку зросли закупівлі сирів із-за кордону, що нині вже займають до половини ринку, створюючи конкуренцію для українських виробників.
Стабілізувати ціни на молоко-сировину може обмеження імпорту польських сирів в Україну та збільшення кешбеку на 30% для покупців сирів вітчизняного виробництва. Однак, реалізація даних заходів малоймовірна через позицію Мінекономіки та небажання погіршувати відносини з Польщею, яка вважається стратегічним партнером України в оборонній сфері.
Зовнішньоторговельне сальдо в травні було позитивним і становило 24,54 млн дол.
- За даними Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) протягом квітня з України експортували 4,1 млн тонн сільськогосподарської продукції, що на 23,4% менше, ніж у березні.
- Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що аграрний експорт становить понад 50% всього експорту України.
- Міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль розповів, що минулого року агросектор забезпечив майже 60% валютного виторгу України.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.