Україна отримала інноваційний препарат доконтактної профілактики ВІЛ

Джерело: МОЗ

В Україні у двох містах з’явиться ін’єкційний препарат тривалої дії для доконтактної профілактики ВІЛ.

Йдеться про ін’єкційний каботегравір тривалої дії (CAB-LA), що вводиться внутрішньом’язово й призначається людям, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ. Україна отримала цей препарат в межах міжнародної співпраці за програмою PEPFAR (Надзвичайна ініціатива президента США з надання допомоги у глобальній боротьбі з ВІЛ/СНІДом у світі).

У межах пілотного проєкту каботегравір тривалої дії буде доступним для пацієнтів з групи ризику у двох медзакладах у Києві та Львові. Наразі завершується процедура реєстрації препарату.

“Доконтактна профілактика є одним з доказових методів контролю за епідемією ВІЛ-інфекції у світі. За останні три роки кількість людей, які отримують доконтактну профілактику в Україні, зросла втричі. Україну обрано однією з пʼяти країн серед країн-партнерів ініціативи PEPFAR, пріоритетних для розширення доступу до ін’єкційної форми доконтактної профілактики – каботегравіру тривалої дії. Це сучасний інноваційний препарат, який після завершення реєстрації буде доступним у медзакладах двох міст”, – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

У липні 2022 року ВООЗ включила цей препарат до рекомендацій з доконтактної профілактики, попередньо 20 грудня 2021 року  Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) схвалило його. Доконтактна профілактика  (ДКП) та антиретровірусна терапія (АРТ) є одними із вирішальних факторів впливу на зменшення ризику передавання вірусу і зниження захворюваності й смертності, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією, серед людей, які живуть із ВІЛ.

Поява препарату тривалої дії (CAB-LA) в Україні дозволить розширити доступ та охоплення послугами з доконтактної профілактики інфікування ВІЛ, а також профілактики ВІЛ-інфекції.

Наявність ін’єкційного каботегравіру поряд з таблетованими формами ДКП (TDF/FTC) розширює доступ до ДКП та дозволяє обирати: регулярне пероральне вживання препаратів чи інʼєкційний варіант пролонгованої дії.

Національна програма з ДКП дозволяє безоплатно забезпечити антиретровірусними препаратами людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. Послуга доступна у визначених медзакладах у кожному регіоні.

У 2023 році профілактика, діагностика та лікування ВІЛ-інфекції були доступні пацієнтам у 322 медзакладах по всій країні. На 2024 рік договори із НСЗУ на забезпечення медичних послуг для пацієнтів із ВІЛ уклали 367 закладів охорони здоров’я. В країні майже вдвічі зросла кількість обстежень за допомогою швидких тестів (до 1 257 646 у 2023 році проти 647 949 у 2022 році).

Нагадаємо, за результатами 2023 року обсяг обстежень на ВІЛ в медзакладах України зріс на майже 40% (це 2 250 940 обстежень у 2023 році проти 1 612 841 за підсумками 2022 року). За даними Центру громадського здоров’я України, у 2023 році було виявлено 12 925 випадків ВІЛ, призначено антиретровірусну терапію (АРТ) 10 836 особам. Станом на 1 січня 2024 року в Україні 118 348 людей, які живуть з ВІЛ, отримують антиретровірусну терапію.

Сьогодні, 21 червня, збірна України з футболу перемогла Словаччину у другому турі Євро-2024 з рахунком 2:1.

В НЕК “Укренерго” повідомити, що завтра, 22 червня, обмеження споживання електроенергії діятимуть по всій Україні з 16:00 до 00:00.

“Нова Пошта” (NovaPost) отримала звання поштового оператора року за версією міжнародної премії World Post and Parcel Award. Про це повідомляє сайт організації.

Станом на 16:00 в п‘ятницю, 21 червня, на фронті від початку доби відбулось 84 бойових зіткнення. Сили оборони зупиняють ворога та руйнують його плани. 

Творчість для багатьох військових стала порятунком, допомагала вивільнити емоції і відволіктись від реальності. Українські захисники і захисниці проявили себе зокрема як поети.