Україна схвалила проєкт адаптованої Річної національної програми «Україна-НАТО»

Джерело: Урядовий портал

Комісія з питань координації євроатлантичної інтеграції України схвалила проєкт адаптованої Річної національної програми (аРНП) на 2024 рік для представлення стороні НАТО.

Головна мета аРНП – підготовка України до членства в Північноатлантичному Альянсі шляхом підвищення обороноздатності як майбутнього союзника Альянсу. Всі зміни розроблено із врахуванням умов повномасштабного вторгнення Росії.

Проєкт аРНП буде представлено союзникам 29 листопада на засіданні Ради Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.

Проєкт програми містить п’ять базових розділів: політичні та економічні питання, оборонні та військові питання, ресурсні питання, питання безпеки та правові питання. Визначені заходи також корелюються з порядком денним “Жінки, мир, безпека”.

У частині політичних реформ, в тому числі щодо трансформації державного управління, підвищення прозорості та сприяння інклюзивному політичному процесу, адаптовану РНП скоординовано та гармонізовано з порядком денним реформ уряду України для початку переговорів з ЄС про вступ, а також для реалізації рекомендацій Групи семи (G7), Міжнародного валютного фонду, Ради Європи, Організації економічного співробітництва та розвитку та інших партнерів.

Таким чином, фокус аРНП на 2024 рік зосереджено на посиленні оборонних спроможностей сектору безпеки і оборони України через розвиток відповідних систем планування, управління та контролю. Зміни відбуватимуться шляхом впровадження стандартів і найкращих практик НАТО з метою досягнення взаємосумісності з Альянсом.

Ключові зусилля будуть сконцентровані на таких напрямках:

  • ефективний демократичний цивільний контроль над силами безпеки та оборони;
  • забезпечення доброчесності, прозорості, підзвітності у секторі безпеки та оборони;
  • трансформація оборонної політики та планування;
  • модернізація систем управління та контролю;
  • удосконалення системи стратегічних комунікацій;
  • цифрова трансформація, кібербезпека, інформаційна безпека та обмін інформацією;
  • трансформація оборонної промисловості та впровадження сучасних технологій;
  • управління ресурсами;
  • розширення можливостей у сфері реабілітації та реінтеграції ветеранів/ветеранок війни.

Реалізації цілей аРНП сприятимуть проєкти технічної і дорадчої підтримки в межах Комплексного пакету допомоги НАТО для України.

Довідково. За підсумками саміту НАТО у Вільнюсі у липні 2023 року лідери держав-членів Альянсу домовились про відмову від плану дій щодо членства в НАТО. Натомість прогрес України у впровадженні реформ, необхідних для членства в НАТО, регулярно відстежуватимуть через прогрес в індикаторах виконання аРНП. Україна запропонувала перейти від практики щорічного звітування з виконання аРНП до постійних консультацій зі стороною НАТО щодо реалізації програми в межах роботи Ради Україна-НАТО.

Вночі 2 березня російські окупанти завдали ударів безпілотниками по місту Харків, внаслідок чого спалахнула пожежа.

Україна може отримати перші снаряди протягом кількох тижнів в рамках чеської ініціативи із закупівлі 800 тисяч боєприпасів для України з-за меж ЄС, яку спільно фінансують різні держави.

Протягом дня, 1 березня, російські загарбники здійснили 28 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 157 вибухів. 

Протягом доби, 1 березня, на фронті відбулося 73 бойових зіткнення. Загалом ворог завдав 6 ракетних та 79 авіаційних ударів, здійснив 62 обстріли з РСЗВ по позиціях наших військ та населених пунктах. 

На записі із камер спостереження, оприлюдненому у соціальних мережах, зафіксовано момент, коли російська система протиповітряної оборони перекинулася на повороті у місті Сочі.